Szammai Golan (hebr. שמאי גולן; ur. 5 kwietnia 1933 w Pułtusku; zm. 10 grudnia 2017) - izraelski pisarz.
Shammai Golan urodził się w 1933 roku w Pułtusku, polskim mieście położonym około 60 kilometrów na północ od Warszawy. Podczas II wojny światowej mieszkał najpierw na terytorium okupowanym przez nazistowskie Niemcy, a następnie w Związku Radzieckim na Syberii. Jako dziecko doświadczył strasznych rzeczy i często stykał się ze śmiercią. Po śmierci rodziców został umieszczony w sierocińcu i wyemigrował nielegalnie do Mandatu Ligi Narodów w Palestynie w 1947 roku. Po przyjeździe został przewieziony do obozu DP na Cyprze. Po powrocie jako nastolatek mieszkał w kibucu Ramat HaKovesh. Następnie studiował literaturę i historię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W Argentynie przez dwa lata uczył hebrajskiego w żydowskich szkołach. Nauczył się hiszpańskiego, a następnie był attaché kulturalnym w ambasadzie Izraela w Meksyku i Moskwie. Przez kilka kadencji był przewodniczącym Izraelskiej Organizacji Pisarzy.
Golan jest autorem książek zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży. Publikował powieści, opowiadania i eseje. Niektóre z jego dzieł zostały zaadaptowane na potrzeby radia lub teatru, a jego pierwsze próby pisarskie nie dotyczyły Zagłady, ale jego nowego życia w nowo powstałym państwie Izrael, o kibucu, izraelskim społeczeństwie i armii. Ale nie odniósł sukcesu, więc zdał sobie sprawę, że najpierw musi napisać o trudnych latach swojego dzieciństwa w czasach narodowego socjalizmu i Związku Radzieckiego, aby uwolnić się od innych tematów. Jednym z bolesnych wspomnień było oglądanie, jak Niemcy biją i upokarzają jego ojca. Golan powiedział: "To również sprawiło, że poczułem się upokorzony i zdany na łaskę Niemców, a nawet poczułem nienawiść do mojego ojca. Dziecko nie rozumie, dlaczego duży ojciec nie walczy". Na podstawie swoich doświadczeń napisał swoje pierwsze trzy książki jako trylogię powieści. Akcja pierwszej książki rozgrywa się w Polsce i Związku Radzieckim podczas II wojny światowej. Druga książka opowiada o podróży grupy żydowskich młodych ludzi do Palestyny. Trzecia książka rozgrywa się w Mandatowej Palestynie i nowo powstałym państwie Izrael, ale także tutaj główny bohater, Uri Peled, pochodzi z Europy Wschodniej i jest pod silnym wpływem swoich doświadczeń z czasów reżimu nazistowskiego. Po tej trylogii Golan napisał serię opowiadań o Zagładzie.
Pierwsza książka Golana Be-Ashmoret Acharona (hebr.) została opublikowana w 1966 roku i koncentruje się na Haimku, który ma siedem lat i mieszka z rodziną w Warszawie, kiedy Niemcy okupują Polskę w 1939 roku. Rodzina ucieka przez rosyjską granicę i zostaje wysłana do obozu pracy na Syberii. Po przystąpieniu Związku Radzieckiego do II wojny światowej więźniowie obozu zostali zwolnieni, a rodzina przeniosła się do Taszkientu w Uzbeckiej SRR. Po śmierci ojca Haimek zostaje umieszczony w sierocińcu, a pod koniec wojny wyrusza w podróż do Palestyny. - Golan nazywa tę książkę swoją najważniejszą. Wiele wydarzeń jest bardzo podobnych do historii życia Golana, na przykład jego chory ojciec umierający na ulicy. Mimo to Golan nie opisuje książki jako autobiograficznej. Ponieważ nie pamięta szczegółowo swojego dzieciństwa, jest to próba rekonstrukcji tego, co widział i czuł jako dziecko. Książka dla młodzieży Schatz kommt (hebr. Ashamim) jest drugą częścią trylogii i jedyną książką Golana, która została przetłumaczona na język niemiecki. Po zakończeniu II wojny światowej grupa żydowskiej młodzieży wyrusza do Palestyny. Książka skupia się na uczuciach tych rozbitych emocjonalnie ludzi, ich strachu, powolnej akceptacji utraty bliskich i odradzającym się zainteresowaniu życiem. Kontrastuje z nimi zdrowy psychicznie i energiczny kibucnik Amnon.
1963: Nagroda Barasha
1965: Nagroda ACUM dla literatury dziecięcej
1972: Nagroda Ramat Gan
1976: Nagroda Agnona
1979: Nagroda Wallenroda
1982 i 2004: Nagroda Fundacji Tel Awiwu
1991: Nagroda Prezesa Rady Ministrów
2007: Nagroda Federacji Syjonistycznej
Nadchodzi skarb. Przetłumaczone z hebrajskiego przez Mirjam Pressler, Omnibus Verlag, Monachium 1999.
Shammai Golan, w: Mirjam Morad (red.): Begegnung mit Kinder- und Jugendliteratur aus Israel. Katalog tygodnia wydarzeń i wystawy. (ZIRKULAR special issue 39, June 1994), Centrum Dokumentacji Najnowszej Literatury Austriackiej w Domu Literatury, Wiedeń 1994, ISBN 3-900467-39-0, s. 61-63.