Wikibiopedia

 

Nathan Alterman

Nathan Alterman (hebr. נתן אלתרמן; * lipiec 1910 w Warszawie, Imperium Rosyjskie; † 28 marca 1970 w Tel Awiwie, Izrael) był hebrajskojęzycznym izraelskim pisarzem i syjonistą.

Biografia

Alterman, pochodzący z Polski, osiedlił się w Tel Awiwie w Brytyjskim Mandacie Palestyny w 1925 roku. Studiował rolnictwo we Francji, a po powrocie zaczął pisać po hebrajsku. Był lirykiem, felietonistą, satyrykiem, autorem opowiadań dla dzieci i tłumaczem literackim, ale to jego wiersze są najlepiej pamiętane. Jego teksty odzwierciedlają życie syjonistycznych pionierów; poruszają także społeczne i polityczne problemy powstającego państwa żydowskiego, czasem w szorstkim, ironicznym tonie. Alterman tłumaczył na hebrajski dzieła Moliera i Szekspira.

Swój pierwszy wiersz opublikował w 1931 roku. Jako pisarz Alterman wyróżniał się w dwóch obszarach: z jednej strony jako autor satyrycznych wierszy wspierających dążenia Jiszuwu do ustanowienia państwa żydowskiego; z drugiej strony jako wyrafinowany nowoczesny poeta, który zajmował czołową pozycję w izraelskiej awangardzie literackiej i jest jednym z najważniejszych hebrajskich poetów XX wieku. W 1934 r. dołączył do zespołu dziennika Haaretz, a w 1943 r. przeniósł się do socjalistycznej gazety Dawar, gdzie atakował brytyjskie władze w swojej cotygodniowej Siódmej Kolumnie.

Jego najbardziej znanym wierszem jest Magash ha-kessef (Srebrny talerz), który jest często recytowany w dni pamięci państwowej.

Na twórczość literacką Altermana wpłynął francuski i rosyjski symbolizm. Stworzył mityczny świat rządzący się własnymi prawami, składający się z dwóch przeciwstawnych elementów: Po pierwsze, opisuje raj utracony. Jest to pierwotna kraina, z której poeta został wygnany z powodu nieznanego mu grzechu pierworodnego i do której teraz stara się powrócić. Tutaj drapieżniki i siły natury walczą ze sobą w potężnych kolorach i dźwiękach. Kontrastem dla tego żywiołowego krajobrazu jest mityczne miasto, zmechanizowane, wrogie i dekadenckie, budzące chorobliwą fascynację. Motywem przewodnim w wierszach Altermana jest nieuchronne starcie tych dwóch żywiołów, które może zostać rozstrzygnięte jedynie w ostatnim momencie świadomości na krótko przed śmiercią.

Po wojnie sześciodniowej w 1967 r. Alterman dołączył do Ruchu na rzecz Wielkiego Izraela, który chciał zaanektować terytoria zdobyte podczas wojny, a później stał się frakcją partii Likud.

Alterman jest pochowany na cmentarzu Kiryat Shaul w Tel Awiwie.

Dzieła (wybór)

Czterotomowe wydanie dzieł Altermana zostało opublikowane w latach 1961/62.

Nagrody

Nagroda Bialik (1957)

Nagroda Izraela (1968)

Literatura

John F. Oppenheimer (red.) i in: Leksykon judaizmu. Wydanie 2. Bertelsmann Lexikon Verlag, Gütersloh et al. 1971, ISBN 3-570-05964-2, Sp. 38.

Encyclopedia Judaica, t. 2, 1970, s. 773-776.

Dan Miron: Srebrny półmisek. W: Dan Diner (red.): Encyklopedia Historii i Kultury Żydów (EJGK). Tom 5: Pr-Sy. Metzler, Stuttgart/Weimar 2014, ISBN 978-3-476-02505-0, pp. 492-500.

Alterman, Natan, w: Yaacov Shimoni: Słownik biograficzny Bliskiego Wschodu. Nowy Jork: Facts on File, 1991, s. 26f.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności