Wikibiopedia

 

Agnès b.

Agnès b. (ur. 26 listopada 1941 r. w Wersalu jako Agnès Andrée Marguerite Troublé) jest francuską projektantką mody.

Życie

Agnès Troublé urodziła bliźnięta w wieku 19 lat i rozwiodła się w wieku 20 lat. Po ukończeniu École des Beaux-Arts w Wersalu rozpoczęła pracę jako redaktor w ELLE, ale nie została tam przez dwa lata. Pracowała dla Dorothée Bis w Paryżu, a od 1965 roku projektowała na zlecenie dla Limitex, Pierre d'Alby, V de V i Eversbin. W 1966 roku założyła CMC (Comptoir Mondial de Creation), z którego wyrosła marka agnès b.. W 1975 roku otworzyła swój pierwszy butik w Les Halles.

W 1981 roku agnès b. zaczęła projektować odzież dla mężczyzn. Swój pierwszy międzynarodowy sklep otworzyła w 1983 roku na Prince Street w nowojorskiej dzielnicy SoHo.

W 1987 roku agnès b. wprowadziła na rynek serię kosmetyków do pielęgnacji skóry "Le B Perfume". Z czasem zaprojektowała również odzież ciążową, buty i torby. Zaprojektowała zegarki i okulary dla Seiko oraz opracowała gamę kosmetyków dla L'Oréal.

Wspiera sztukę i sfinansowała film Gaspara Noé "Irréversible" (2002).

Nagrody i wyróżnienia

Została kawalerem Ordre national du Mérite 21 maja 1985 r. i awansowana na oficera w 1997 r. W 2000 r. została kawalerem Legii Honorowej.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności