Wikibiopedia

 

Sam Abel

Samuel Charles Abel (ur. 10 grudnia 1908 w Neston, zm. 27 września 1959 w Willesden) - angielski piłkarz. W latach 30-tych w 141 partiach zdobył 64 bramki dla czterech różnych klubów w podklasowych ligach Ligi Footballowej.

Kariera

Początek kariery w północnej Anglii, do 1933 r.

Abel grał dla Nestona Brickworks i pracował jako rybak w Neston na półwyspie Wirral, zanim w czerwcu 1929 roku został amatorem FC Bury, w październiku 1929 roku wstąpił do zawodu. Ale do końca sezonu Abel został zatrudniony wyłącznie w grupie rezerwowej, która zajęła trzecie miejsce w Central League. Już u Bury'ego udowodnił, że jest środkowym napastnikiem, między innymi w listopadzie 1929 roku spotkał się czterokrotnie z rezerwą Wolverhampton Wanderers. Latem 1930 roku przeniósł się do Accrington Stanley na Third Division North i spotkał się 18 razy w 26 operacjach ligi aż do końca lutego 1931 roku. Już podczas debiutu w Football League zdobył podwójny pakiet przeciw Crewe Alexandra na początku sezonu 1930/31, a korespondent pochwalił go jako jednego z najlepszych napastników trzeciej ligi pod względem szybkości działania w zdobywaniu szans.W lutym 1931 roku zagrał z Accringtonem u kandydata do awansu FC Chesterfielda i zdobył trafienie w pozycji 3-7, już w następnym dniu przeniósł się do Chesterfielda. Historia wskazuje na to, że sfrustrowany dyrektor Stanley pod koniec meczu powiedział dyrektorowi Chesterfield, że może dostać każdego zawodnika za 100 funtów funtów, na co natychmiast się zgodził i powiedział: "Wziął Abel!" W rzeczywistości Accrington był mocno pobity finansowo i nagląco uzależniony od dochodów i obniżenia wynagrodzenia gracza, dlatego Abel został przeniesiony na FC Chesterfield kilka dni po zakończeniu meczu.Do końca sezonu, Abel wstąpił do siedmiu partii i zdobył dwie bramki, podczas ostatnich pięciu dni meczu, kiedy Chesterfield przejął przez pięć zwycięstw, a tym samym wstąpił do Second Division jako mistrz drużyny, ale Albert Pynegar otrzymał przewagę na pozycji szturmowej. Zamiast tego Abel musiał przez jakiś czas grać w rezerwie, dla której w ciągu ostatnich pięciu dni Midland League zdobył osiem trafień, a także na początku następnego sezonu 1931/32 Abel był początkowo w grupie rezerwowej. Dopiero pod koniec października 1931 roku wrócił do pierwszej drużyny, po tym jak również prasowo żądano jego nominacji. Na przykład Sheffield Independent napisał: "Nie jest błyszczącym piłkarzem, on też nie twierdzi, że nim jest, ale może strzelać i to są bramki, które liczą. Kiedy zadomowił się w pierwszej drużynie, będzie robił bramy, by uratować Chesterfielda od upokorzenia zstępu. Zwycięzca wygrał 1:0 z FC Bury w marcu 1932 roku. W Pucharze FA pomógł klubowi przejść przez dwie bramki przeciw Lasowi Nottingham Forest, rywalizującemu z Ligą, do czwartej rundy, gdzie pomimo trafienia 2:4 na Liverpoolu FC nie udało mu się zespołowi. Pod koniec sezonu Abel wygrał 20 meczy w 27 meczach ligi, co stanowi decydujący udział w utrzymaniu klasy.

Również w sezonie 1932/33 Abel był najlepszym strzelcem swojej drużyny z 17 ligatorami w 36 zakładach, ale musiał być również prawym pół-turniejem, ponieważ trener Bill Harvey przez pewien czas nadawał Colinowi pozycję napastnika. W Pucharze FA wkroczono do ósmej finału, a także wyłączono pierwszoligowego Sheffielda Wednesdaya (gry Abla w grze powtórzenia 4:2). W tym czasie w lidze nie można było oderwać się od miejsc schodzenia i po dwóch latach wrócił do Trzeciej Sekcji Północnej jako przedostatni w tabeli.

Ciąg dalszy w Londynie, od 1933 r.

Ale Abel grał również w następnym sezonie 1933/34, przykuł uwagę trenera Fulhama Jima McIntyre'a, który był wart 500 funtów. W Fulham Abel nie zdołał powiązać swoich osiągnięć z Chesterfield. W trakcie sezonu dostał dziewięć zakładów, w tym kilka razy w drugiej połowie sezonu, na prawym terenie, dodatkowo ucierpiał na złamaniu obojczyka, które wystąpiło na początku października 1933 roku. Już pod koniec sezonu przeniósł się za 400 funtów w Londynie do Queens Park Rangers (QPR) w Third Division South. Również tam wystartował jako środkowy napastnik, ale od lutego 1935 r. był najczęściej wystawiany na zewnątrz prawa, a kolejne czasy gry były ledwo brane pod uwagę w pierwszej drużynie. Poważne obrażenia usunęły go na 18 miesięcy, a następnie przekształcono go w obrońcę prawnika w QPR, ale również na tej pozycji, aż do wybuchu II wojny światowej, działał tylko w pierwszych pięciu dniach sezonu 1938/39.W Londynie Abel wraz z Arthurem Lawrence'em, który jako truhenmistrz osiągnął dobrobyt, miał bogatego sponsora, który po zmianie Abla zmienił swój własny wyznawcę z Fulham na QPR. W październiku 1936 roku Abel ożenił się z jego gospodynią, Lawrence był śmiertelnie ranny w wypadku drogowym pół roku wcześniej i zostawił żonie Abla niesamowitą sumę 10 000 funtów funtów, a małżonkowi mieszkało w domu Lawrence'a.Abel regularnie pracował dla QPR dopiero po zakończeniu normalnej gry i działał we wszystkich siedmiu sezonach, w których rozgrywano konkursy zamienne z powodu wojny; w tym czasie brał udział w co najmniej 178 meczach (6 bramek) dla klubu. W 1944 roku był już w służbie do końca 1945 roku jako Piotr Pan weteranów piłki nożnej. W październiku 1939 roku Abel wraz z kilkoma graczami QPR wystąpił w Tunbridge Wells Rangers. Pojawił się również jako gościnny gracz w Fulham (1941/42.41944/45, 2 stawki/0 Tore), Brighton & Hove Albion (1939/40, 1/0) i Chelsea (1939/40, 1/0). Podczas wojny Abel był pomocnikiem w Harlesden w zachodniej części Londynu. W tej funkcji był wielokrotnie nominowany na mecze piłki nożnej jako kandydat do Metropolitan Police War Reserve. W lutym 1942 zagrał z kolegami z QPR Alfem Ridyardem, Davem Mangnallem i Albertem Bonassem przeciwko South-Eastern Command (stan 3:3). W czasie wolnym Abel grał w golfa i krykieta, między innymi w klubie Neston Cricket Club, a także w przerwach letnich dla drużyny krykietowej QPR. Podobno po karierze piłkarskiej był strażnikiem na stadionie Wembley.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności