Wikibiopedia

 

Ryszard Guńka

Ryszard Guńka (ur. 2 kwietnia 1965 r.) jest byłym polskim skoczkiem narciarskim. Został mistrzem Polski w drużynie w 1985 roku.

Kariera

Guńka, który startował w barwach TS Wisła Zakopane, należał do najlepszych w kilku krajowych konkursach młodzieżowych i dlatego był uważany za obiecujący młody talent. Zadebiutował w Pucharze Europy w 1983 roku w wieku siedemnastu lat, ale zabrakło mu punktów. W swoim pierwszym starcie w Pucharze Świata, podczas konkursu lotów narciarskich w Oberstdorfie w 1984 roku, również zajął odległe miejsce.

W styczniu 1985 roku Guńka zdobył swoje pierwsze trzy punkty w Pucharze Europy, zajmując trzynaste miejsce. Kilka tygodni później nie zdobył medalu Mistrzostw Polski, zajmując piąte miejsce na normalnej skoczni Skalite i siódme na dużej skoczni w Malince, ale zdobył tytuł drużynowy wraz z Tadeuszem Bafią, Januszem Dudą i Bogdanem Zwijaczem. W kolejnych latach trzykrotnie zajmował drugie miejsce w drużynie skoczków narciarskich i raz zdobył srebrny medal w drużynowych mistrzostwach kombinacji norweskiej.

Po zakończeniu aktywnej kariery pracował jako delegat techniczny FIS w skokach narciarskich oraz jako sędzia skoków narciarskich. Pracuje również jako sędzia skoków narciarskich w sezonie Pucharu Świata 2020/21.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności