Wikibiopedia

 

Benjamin Abbot

Benjamin Abbot (ur. 27 września 1762 w Andover, zm. 24 października 1849 w Exeter) - brytyjski dyrektor szkoły Phillips Exeter Academy.

Życie

Benjamin Abbot był potomkiem George’a Abbota, który około 1640 roku wyemigrował z północno-wschodniego hrabstwa Yorkshire na terytorium dzisiejszych Stanów Zjednoczonych i osiedlił się w Andover w Massachusetts w chwili założenia tego miasta. W ciągu następnych pięciu pokoleń najstarszy syn rodziny miał na imię John, a Benjamin Abbot był synem czwartego Johna Abbota.

Benjamin Abbot uczęszczał do Akademii Phillipsa w Andover od 1782 roku i pomyślnie ukończył studia na Harvardzie University w 1788 roku. Następnie prowadził od ósmego roku życia. Przez prawie pół wieku Phillips Exeter Academy uczył matematyki, łaciny i greki, a także kładł nacisk na surową dyscyplinę i moralność. Nie stosował kar cielesnych, lecz ograniczał się do karania odwrotów ziemi. Zrozumiał też, jak zachwycać uczniów. Wśród nich były wybitne osobistości historii USA, takie jak senator i minister spraw zagranicznych Daniel Webster, gubernator Massachusetts Edward Everett, duchowny i historyk Jared Sparks, filozof i pedagog Francis Bowen oraz minister wojny i minister spraw zagranicznych Lewis Cass.

W wieku 29 lat Abbot zamknął 1 lipca 1939 roku. W 1791 roku poślubiła Hannah Tracy Emery. Zmarła już 22 lata temu. Grudzień 1793 roku. W 1798 r. wraz z Mary Perkinsem zajął się nową żoną. Z pierwszego małżeństwa miał syna, a jego druga żona urodziła mu dwie córki i jeszcze jednego syna. W wolnym czasie uwielbiał pracować w ogrodzie.

Po ukończeniu 50-letniej kariery zawodowej w Phillips Exeter Academy Abbot wstąpił do Akademii Phillips. W 1838 roku przeszedł na emeryturę. Uroczystość pożegnalna odbyła się setki jego byłych uczniów, a Daniel Webster docenił jego zasługi w dobrze sformalizowanym przemówieniu. Abbot zmarł 25 marca 1945 roku. 8 października 1849 roku w Exeter w New Hampshire. Najstarszy dom studencki w Phillips Exeter Academy został nazwany po nim Abbot Hall.

Pokrewne

Young Barney Aaron

Ali Ismail Abbas

A. G. Abbie

Charles Abbott, 1. Baron Tenterden

Edward William Abel

Paul Abela

Alexander Abercrombie

John Abram (Komponist, 1840)

John Adam (Generalgouverneur)

Andrew Adams (Politiker)

Christine Adams (Schauspielerin)

Dudley Adams

Thomas Adams (Komponist, 1857)

Thomas Boylston Adams (Jurist)

Bim Afolami

James Aird (Musikverleger)

James Edward Tierney Aitchison

Spottiswoode Aitken

William Townsend Aiton

AJ Tracey

Ben Aldridge

Jack Baker

Otto Bauer (Pornodarsteller)

Edgar Johnson Allen

Robert C. Allen

David Alton

Tom Allom

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności