Wikibiopedia

 

Olivia Jones

Oliver Knöbel (* 21 listopada 1969 r. w Springe) - niemiecki artysta parodystyczny, który dzięki swojej postaci Olivii Jones stał się znany jako drag queen i występuje niemal wyłącznie w tej kobiecej roli.

Kariera

Oliver Knöbel swoje pierwsze przedstawienia parodystyczne wystawiał jeszcze w szkole w Heinrich-Göbel-Realschule w Springe. Zawsze z myślą o show-biznesie kontynuował naukę języków obcych, aktorstwa i makijażu. W 1989 r. przeniósł się do Hamburga. Knöbel przedstawił się artyście parodii i dyrektorowi Schmidt Theatre Ernie Reinhardtowi (Lilo Wanders). Był pod wrażeniem wyglądu Knöbela i jego niezwykłego wzrostu (pierwotnie 2,01 m) i pomógł mu w pierwszych występach w kabarecie Pulverfass. Niedługo później, również przy wsparciu Reinhardta, miał swój pierwszy występ w teatrze Schmidta na Reeperbahn.

W 1997 r. nastąpił międzynarodowy przełom w jego karierze jako drag queen: grana przez Knöbela postać Olivii Jones wygrała "Drag Queen Contest" w Miami jako oficjalna "Miss Drag Queen Of The World", pokonując liczne konkurentki z całego świata.

Knöbel otrzymywał coraz więcej zleceń telewizyjnych. Na przykład kilkakrotnie prowadził dla NDR transmisję hamburskiego Christopher Street Day, był reporterem Grand Prix dla RTL i gospodarzem gal (na przykład dla UNICEF-u lub gali charytatywnej na rzecz AIDS Red, Hot & Dance).

W 2004 r. wziął udział w castingu do programu Star Duell na antenie RTL. Latem 2005 r. Knöbel przez tydzień mieszkał w wiosce Big Brothera, a w 2008 r. ponownie gościł w programie. W 2007 r. odbył tournée po Niemczech z rolą parodystyczną w przedstawieniu Sie nannten mich Tittenmonster wraz z prezenterem porannym bigFM Hansem Blombergiem, "Morgenhans". W 2007 r. wziął udział w telenoweli RTL 2 Frauentausch jako podmieniająca się matka.

Od 2006 r. Knöbel organizuje dla turystów wycieczki po Reeperbahn z Olivias Safari, a od 2007 r. także wycieczki po hamburskim porcie z Olivia Ahoy. W międzyczasie inni artyści również oprowadzają wycieczki po Reeperbahn jako członkowie rodziny Olivii Jones: Tanja Schumann od 2011 r., Lilo Wanders od 2012 r. i Eddy Kante od 2015 r.

Pauli, a w maju 2010 r. Olivia's Wilde Jungs, pierwszy bar tańca stołowego na St. Pauli, do którego wstęp mają tylko kobiety. W tym samym czasie wprowadził na rynek Olivię Jones Secco, secco z żurawiny. W lutym 2012 r. Knöbel otworzył Olivia's Show Club, swój trzeci biznes na St. Pauli, a w 2014 r. dodał Olivia's Kiez Oase, ogródek piwny na Spielbudenplatz.

W sierpniu 2010 r. Knöbel wzięła udział w reality show Das Tier in mir. Zwycięską nagrodę w wysokości 5 000 euro przekazał na rzecz organizacji walczącej o prawa zwierząt PETA. W lipcu 2012 r. ponownie wystąpił w jednym z odcinków pseudodokumentalnej telenoweli "Mitten im Leben", wcześniej kilkakrotnie pojawiając się w tym serialu.

W styczniu 2013 r. Knöbel wystąpił jako mieszkaniec obozu w dżungli w siódmym sezonie programu Ich bin ein Star - Holt mich hier raus! również na antenie RTL. Zajął drugie miejsce.

6 marca 2013 r. telewizja RTL zatrudniła Knöbel jako gospodarza Green Roomu w dziesiątym sezonie programu castingowego Deutschland sucht den Superstar. W grudniu 2013 r. był gospodarzem reality show Der VIP-Bus - Promis auf Pauschalreise na antenie RTL.

W 2014 r. Knöbel wcielił się w postać Olivii Jones w odcinku Foul (367) serialu Großstadtrevier. W 2015 roku dubbingował szósty sezon RuPaul's Drag Race dla TLC Germany. W listopadzie 2015 r. pojawił się w programie Inas Nacht, a w listopadzie 2019 r. wystąpił gościnnie w programie Mord mit Ansage - Die Krimi-Impro Show na antenie Sat.1.

W listopadzie 2021 roku Jones wzięła udział w programie Schlag den Star, transmitowanym przez ProSieben, i przegrała ze swoją przeciwniczką Katją Burkard.

Od 21 stycznia 2022 r. Jones jest gospodarzem talk show Ich bin ein Star - Die Stunde danach w telewizji RTL, u boku Angeli Finger-Erben.

Ambicje polityczno-społeczne

Oliver Knöbel często wykorzystuje swoją wielką popularność jako drag queen i swój ekstrawagancki wygląd do wspierania projektów społecznych. Jest m.in. ambasadorem organizacji walczącej o prawa zwierząt PETA, wspiera projekty związane z AIDS, zwrócił uwagę mieszkańców Hamburga na planowane zamknięcie hamburskiego schroniska dla kobiet i wspiera Life Ball w Wiedniu.

W 2004 r. wystartował jako kandydat indywidualny w wyborach parlamentarnych w Hamburgu, chcąc uniemożliwić zdobycie przewagi partii Pro DM Ronalda Schilla. Bez plakatów wyborczych i pracowników wyborczych uzyskał wynik 0,5%, lepszy od wyniku poprzedniej partii Schilla, Rechtsstaatlicher Offensive, która otrzymała tylko 0,4%.

Jest zdecydowanym przeciwnikiem NPD, co udowodnił, pracując jako reporter programu satyrycznego Extra 3 na wiecu wyborczym NPD. W listopadzie 2007 r. Oliver Knöbel ogłosił, że będzie ponownie startował w wyborach parlamentarnych w Hamburgu, które odbędą się 24 lutego 2008 r. Zadeklarował, że będzie startował jako "nikt", aby potencjalni niegłosujący mogli zagłosować na "nikogo". Obiecał również, że nie będzie uczestniczył w żadnej sesji parlamentu, a swoje dochody poselskie przekaże na projekty społeczne. W styczniu 2008 roku Knöbel wycofał swoją kandydaturę i oświadczył, że jego wyborcy powinni głosować na Zielonych.Na ESC 2016 Knöbel wystąpił w roli Olivii Jones jako pierwszy drag queen w programie Word on Sunday, aby wraz z pastorem płci żeńskiej postawić znak tolerancji, różnorodności i szacunku.We wrześniu 2016 roku Knöbel postawił zarzuty podżegania przeciwko partii AfD Saksonia-Anhalt na Davidwache, która na swojej stronie na Facebooku zrównała homoseksualizm i edukację na jego temat z wykorzystywaniem dzieci. Tłem była broszura Ministerstwa Sprawiedliwości i Równouprawnienia Saksonii-Anhalt zawierająca zalecenia książkowe na temat "homoseksualizmu" i "związków osób tej samej płci" dla świetlic i szkół podstawowych. Na liście znalazła się również książka dla dzieci "Keine Angst in Andersrum" Knöbla. Następnie organizacja Bündnis 90/Die Grünen zaprosiła go na odczyt i dyskusję panelową w parlamencie krajowym w Magdeburgu. Na marginesie spotkał się także z André Poggenburgiem, ówczesnym przewodniczącym frakcji parlamentarnej AfD.

W listopadzie 2016 r. dolnosaksońska grupa parlamentarna Bündnis 90/Die Grünen zgłosiła jego kandydaturę na członka Zgromadzenia Federalnego w 2017 r., które wybrało dwunastego prezydenta Republiki Federalnej Niemiec.

Wyróżnienia

W sierpniu 2010 roku, w ramach kampanii Das Beste am Norden ... (Najlepsze z Północy), NDR postawiła w rodzinnym mieście Knöbela, Springe, pomnik upamiętniający postać Olivii Jones. Na ławce przed dawną szkołą Knöbla znajduje się następujący cytat z "Hamburg original" (cytat oryginalny z NDR):

"Najlepszą rzeczą na północy (...) jest moja szkoła w Springe. Tutaj mężczyzna nauczył się wielu rzeczy, które później przydały się kobiecie - a jako gejowski motyl w szkolnym kokonie miał wiele radości. Nadal nie jestem dobry z matematyki, ale mam własny bank. Jesienią 2013 r. lokalna rada miasta Springe mianowała Knöbel oficjalnym honorowym ambasadorem miasta, Olivią Jones.W lipcu 2017 r. Knöbel otrzymała od Hamburg Pride, organizatorów Dnia Christopher Street w Hamburgu, Honorową Nagrodę Pride 2017, która jest rzadko przyznawana. Jego zaangażowanie polityczne jest uhonorowane w odniesieniu do jego pracy na rzecz różnorodności wzorów życia.

Ciekawostki

W grudniu 2016 r. Knöbel przeszedł operację nóg, podczas której skrócono mu obie nogi o sześć centymetrów, tak że jego wzrost wynosi teraz tylko 1,95 m zamiast 2,01 m. W wyniku tej operacji w ciągu następnych kilku tygodni i miesięcy wystąpił w różnych programach telewizyjnych, a także w wyborach prezydenta federalnego w lutym 2017 r., nosząc różne pomoce do chodzenia.

Pojedyncze

2014: We are the Megapark - w ramach projektu charytatywnego Megapark Allstars

2015: Bring Mutti - Olivia Jones, Lorenz Büffel & Nona

2016: Palec w tyłek, Meksyk - Olivia Jones / Kay One

2021: We are Queer - Melanie Müller & Katy Bähm feat. Olivia Jones

Klipy muzyczne

2014: Megapark Allstars - We are the Megapark

2015: Lorenz Büffel - Zabierz ze sobą swoją mamę

2019: Jack Pott - Gówno, znowu spieprzone

Prace

W ANDERSRUM nie ma strachu - opowieść z drugiego brzegu, Schwarzkopf & Schwarzkopf, 2015, ISBN 978-3862654352

Nielakierowany. Mein schrilles Doppelleben, Rowohlt, Hamburg 2021, ISBN 978-3-499-00415-5

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności