Michał Drzymała (* 13 września 1857 we wsi i folwarku Zdrój koło Grätz w powiecie Grätz, prowincja Poznań; † 25 kwietnia 1937 w Grabównie koło Miasteczka Krajeńskiego (Friedheim), Polska) był polskim rolnikiem, który stał się symboliczną postacią dla polskich mieszkańców w "walce o ziemię" w pruskich prowincjach Poznań i Prusy Zachodnie.
26 sierpnia 1904 r. Drzymała kupił działkę we wsi Kaisertreu w powiecie Bomst w prowincji Posen i złożył wniosek o pozwolenie na budowę nowego domu.
Władze pruskie uniemożliwiły realizację projektu budowlanego. Podstawą do tego była niedawno znowelizowana "Ustawa o zakładaniu nowych osad", która miała uniemożliwić dalsze osiedlanie się w pruskich prowincjach Poznań i Prusy Zachodnie Polaków niebędących miejscowymi. Drzymała zamieszkał więc w starych zabudowaniach gospodarczych, ale władze zabroniły mu prowadzenia tam paleniska. Drzymała kupił więc zużyty, ogrzewany wóz cyrkowy i zamieszkał w nim wraz z rodziną. Aby obejść przepisy budowlane, regularnie przesuwał wóz w obrębie posesji. Wywołało to spore poruszenie w podzielonej wówczas na trzy części Polsce. Wkrótce zakupiono nową przyczepę kempingową sfinansowaną z darowizn. Jednak po kilku latach ciągłych sporów prawnych Drzymała musiał skapitulować i ponownie sprzedać nieruchomość w 1909 r., wykorzystując darowizny na zakup gospodarstwa i budynku mieszkalnego w sąsiedniej wsi, ponieważ prawo osadnicze nie miało zastosowania do istniejących budynków. Później opuścił prowincję poznańską i przeniósł się do Galicji.
Jego drugi samochód został sprowadzony do Krakowa, wystawiony na krakowskim rondzie w 1910 roku i sprzedany na złom w 1922 roku. Później wykonano kilka replik, z których każda była wystawiana jako autentyczna. Krążyła również plotka, że oryginalny wóz został zniszczony przez niemieckich narodowych socjalistów w 1939 roku.
Po I wojnie światowej Drzymała został przesiedlony do Grabówna w Wielkopolsce przez odrodzone państwo polskie i otrzymał honorową emeryturę.
Na cześć Drzymały wieś Podgradowice (Podgradowitz, Kaisertreu) została po jego śmierci przemianowana na Drzymałowo.
Polskie miasto Rakoniewice wzniosło pomnik Drzymały: replika jego wozu stoi na rynku.
Zbigniew Dworzecki: Michał Drzymała 1857-1937, Krajowa Agencja Wydawnicza, Poznań 1988, ISBN 83-03-02308-X.
Martin Sprungala: Życie polskiego "bohatera" Michała Drzymały (1857-1937), w: Jahrbuch Weichsel-Warthe 2007, Wiesbaden 2006, s. 152-161.
Norman Davies: W sercu Europy - Historia Polski. Monachium 2000, ISBN 3-406-46709-1.