Wikibiopedia

 

Max Aitken (ur. Baron Beaverbrook

William Maxwell, Aitken (ur. Baron Beaverbrook znany również jako Lord Beaverbrook (ur. 21 maja 1879 w Maple, zm. 24 czerwca 1964 w Mickleham) - kanadyjski i brytyjski polityk.

Życie

Aitken był synem szkockiego księdza prezbiteriańskiego. W roku 1910 Aitken przeniósł się z Kanady do Wielkiej Brytanii. Następnie stał się bliskim przyjacielem Andrew Bonar Lawsa, z którym miał wiele podobieństw biograficznych. Aitken mógł przekonać Law, by poparł jego kandydaturę do konserwatywnego okręgu wyborczego. W grudniu 1910 roku został wybrany do okręgu wyborczego Ashton-under-Lyne do Izby Gmin (House of Commons). W następnym roku został arystokratą i zaczął kupować firmę prasową, do której należała Evening Standard i Daily Express.

Podczas I wojny światowej władze kanadyjskie zleciły Aitkenowi informowanie alianckiej prasy o jego wkładzie do wojny, między innymi poprzez własne książki. W 1916 roku otrzymał dziedziczny tytuł szlachecki Baronet, of Cherkley, a w 1917 roku otrzymał dziedziczną współdziedziczkę Barona Beaverbrooka, dzięki czemu stał się członkiem Domu Lordów. W 1917 został mianowany ministrem informacji. W Crewe House prowadził współpracę między propagandą wojenną. W 1918 został członkiem Gabinetu Duchy'ego Lancastera w rządzie Lloyd George.

W okresie międzywojennym Aitken miał ogromny wpływ na swoje imperium prasowe. Było to szczególnie widoczne w kryzysie z 1936 roku, kiedy to gazety Aitkena miały każdy szczegół romansu króla Eduarda VIII. Z rozwiedzioną amerykańską Amerykanką Wallis Simpson i jej kontaktami z hitlerowskimi Niemcami. Poznał Toto Koopmana i wprowadził go do londyńskiego Towarzystwa High Society. Koopman był najsłynniejszym modelem w historii.

Podczas II wojny światowej Aitken był przede wszystkim ministrem produkcji samolotów, a następnie następcą Andrew Duncan'a. Osiągnął ogromny wzrost liczby produkowanych myśliwych i bombowców. W 1943 roku został lordem, który do 1945 roku zachował ten urząd.

Po zakończeniu wojny pojawił się jako mecenas w Wielkiej Brytanii i kanadyjskiej prowincji New Brunswick. Pisał też różne książki. Mieszkał w Gutsvilla Cherkley Court w dzielnicy Leatherhead w Surrey, gdzie mieszkał przez ponad 50 lat. Po jego śmierci w 1964 roku jego majątek trafił do fundacji non-profit Beaverbrook, która kontynuuje jego dzieło i jest obecnie kierowana przez jego wnuka.

Aitken był żonaty dwa razy. Jego pierwsza żona, z którą miał troje dzieci, zmarła w 1927 roku. W roku 1963 ożenił się z Marcią Anastasia Christoforides, wdową jego przyjaciela Jamesa Dunna.

W dniu 30 września 2007 r. W dniu 11 września 2014 r. rząd kanadyjski, reprezentowany przez Federalnego Ministra Środowiska, odpowiedzialnego za Historic Sites and Monuments Board of Canada, ogłosił go years of the National Historic Sites and Monuments Board of Canada, Aitken.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności