Wikibiopedia

 

Mateusz Molęda

Mateusz Molęda (pełne imię i nazwisko Mateusz Krzysztof Maksymilian Molęda, urodzony 4 grudnia 1986 w Dreźnie) jest polsko-niemieckim dyrygentem.

Życie

Mateusz Molęda urodził się w Dreźnie w rodzinie muzyków. Jego rodzice Alicja Borkowska-Molęda (ur. 27 stycznia 1952 r. w Siedlcach, Polska) i Krzysztof Molęda (ur. 6 kwietnia 1953 r. w Poznaniu, Polska) są śpiewakami operowymi i śpiewali tytułowe i główne role w repertuarze lirycznym przez ponad dwie dekady na wszystkich głównych scenach w Europie, w tym w Semperoper Dresden, Komische Oper Berlin, Deutsche Oper Berlin, Operze Lipskiej, Praskiej Operze Państwowej i Operze Królewskiej w Kopenhadze. Molęda jest zarówno obywatelem niemieckim, jak i polskim.

Edukacja

Molęda zaczął grać na fortepianie w wieku sześciu lat i uczęszczał do Sächsische Spezialschule für Musik, obecnie Sächsische Landesgymnasium für Musik Carl Maria von Weber, gdzie uczył go między innymi Winfried Apel. W latach 2006-2011 studiował na Uniwersytecie Muzyki, Dramatu i Mediów w Hanowerze w klasie Arie Vardi. We współpracy z Zvi Menikerem Molęda kontynuował również studia w dziedzinie muzyki dawnej i historycznej praktyki wykonawczej. W 2021 roku ukończył studia doktoranckie na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie rozprawą poświęconą polifonicznym technikom kompozytorskim w II Symfonii Sergiusza Rachmaninowa.

Znaczący wpływ na Molędę miał jego mentor Marek Janowski. Na osobistą prośbę i zaproszenie Janowskiego pracował dla niego jako asystent w Filharmonii Berlińskiej, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, hr-Sinfonieorchester i Filharmonii Drezdeńskiej. Przez kilka lat Janowski przekazywał Molędzie swoje różnorodne doświadczenia i miał decydujący wpływ na jego rozwój artystyczny. Dalszą inspirację muzyczną otrzymał jako dyrygent Teodora Currentzisa z Orkiestrą Symfoniczną SWR, której towarzyszył podczas kilku europejskich tras koncertowych.

Molęda otrzymał stypendia od Niemieckiej Rady Muzycznej, Gesellschaft zur Verwertung von Leistungsschutzrechten, Anna Ruths-Stiftung, Theodor-Rogler-Stiftung, Robert-Richard-Jaudes-Stiftung oraz Międzynarodowego Forum Kultury i Biznesu w Dreźnie.

Konkursy

W październiku 2023 r. Molęda zdobył I nagrodę i nagrodę specjalną orkiestry na III Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im.

Współpraca z orkiestrami

Molęda po raz pierwszy dyrygował orkiestrą w wieku dziewiętnastu lat. W ostatnich latach dyrygował gościnnie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Włoszech, Polsce, na Węgrzech, w Albanii, Korei Południowej, Peru i RPA. Współpracował z London Mozart Players, Orkiestrą Filharmoniczną Radia Niemieckiego Saarbrücken Kaiserslautern, Orkiestrą Komische Oper Berlin, Norymberską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmoniczną Jena, Orkiestrą Filharmoniczną Miasta Heidelberg, Mecklenburg Staatskapelle Schwerin, Niemiecką Orkiestrą Kameralną Berlin, Orkiestrą Filharmoniczną Radia Niemieckiego Saarbrücken Kaiserslautern, Niemiecką Orkiestrą Filharmoniczną Miasta Heidelberg i Niemiecką Orkiestrą Kameralną Berlin, Deutsches Kammerorchester Berlin, Württembergisches Kammerorchester Heilbronn, Folkwang Kammerorchester Essen, Aalborg Symfoniorkester, Aarhus Symfoniorkester, Odense Symfoniorkester, Węgierska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Symfoniczna Telewizji Albańskiej i NFM Filharmonia Wrocławska.

Ważne koncerty

3 października 2007 r. Molęda wykonał Fantazję na fortepian, chór i orkiestrę op. 80 Ludwiga van Beethovena wraz z Mecklenburgische Staatskapelle Schwerin pod dyrekcją Matthiasa Foremnego w ramach uroczystości rządu federalnego z okazji Dnia Jedności Niemiec. Koncert był transmitowany na żywo przez ZDF.

W dniu 10 czerwca 2016 r. poprowadził koncert przyjaźni polsko-niemieckiej z okazji 800-lecia miasta Koszalina, podczas którego na scenie wystąpili wspólnie muzycy orkiestrowi z Norymberskiej Orkiestry Symfonicznej i Filharmonii Koszalińskiej. W ramach koncertu odbyła się premiera Obrazków symfonicznych op. 19 Karla Adolfa Lorenza. Bawarska telewizja nakręciła o tym wydarzeniu film dokumentalny Die doppelte Heimat.

8 listopada 2018 r. poprowadził światową premierę Koncertu na organy Hammonda duńskiego kompozytora Andersa Koppela z Aarhus Symfoniorkester, pierwszej na świecie kompozycji w tym gatunku.

Działalność dydaktyczna

Molęda wykłada na Państwowym Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Mannheim od 2022 roku.

Działalność jako wykładowca

Oprócz pracy jako dyrygent Molęda wygłasza w całych Niemczech wykłady na temat "Zjednoczeni w różnorodności - jak muzyka przyczynia się do jedności Europejczyków", w tym na Forum Heiligenberg Fundacji Heiligenberg Seeheim-Jugenheim oraz dla Heskiego Państwowego Centrum Edukacji Politycznej w Wiesbaden.

Nagrania telewizyjne i radiowe

Dostępne są liczne nagrania radiowe i telewizyjne, w tym dla BR-Klassik, MDR Kultur, DR 2 i KBS, a także BR Fernsehen, MDR Fernsehen, H1 i MBC.

Wydawnictwa CD (wybór)

2010 Flügelschwingen (utwory fortepianowe Scarlattiego, Mozarta, Schumanna i Chopina)

Private

Molęda mieszka w Felm (Szlezwik-Holsztyn). Mówi płynnie po niemiecku, polsku, angielsku, francusku i rosyjsku. Jest zapalonym golfistą i aktywnie angażuje się w sporty zespołowe oraz jako członek zarządu w Dresden Elbflorenz Golf Club i Burgwedel Golf Club.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności