Masséot Abaquesne (* ok. 1500 w Cherbourgu; † 1564 w Sotteville-lès-Rouen) był francuskim garncarzem i fajansiarzem.
Niewiele wiadomo o wykształceniu Masséot Abaquesne. Po raz pierwszy został wymieniony jako emballeur ("pakowacz") w dokumencie z Rouen z października 1526 roku. Produkował prawdziwy fajans, początkowo dla manufaktury w Rouen, której został dyrektorem, a tym samym był jednym z pierwszych francuskich producentów fajansu, 20 lat przed Bernardem Palissy. W latach 1527/28 był zaangażowany w dekorację Château de Madrid, zgodnie z projektami florenckiego architekta Girolamo Della Robbia. Budowa tego zamku została zlecona przez króla Franciszka I, z którego dworem Abaquesne był związany. Niektóre z dekoracji Abaquesne'a zostały zachowane.
W 1530 roku Abaquesne wykonał podłogę z płytek dla gołębnika w Boos, gminie znajdującej się obecnie we francuskim departamencie Seine-Maritime. W 1542 r. stworzył swoje najważniejsze dzieło, panele ścienne i podłogowe zamku Écouen, dla connétable Anne de Montmorency. Epizody z historii Rzymu zostały również przedstawione na tych płytkach. Fragmenty tych kafelkowych podłóg, które przedstawiają legendarne starożytne rzymskie postacie Gajusza Mucjusza Scaevoli i Marka Kurcjusza, można znaleźć w Musée Condé w Chantilly. W maju 1545 roku Abaquesne otrzymał zlecenie od aptekarza z Rouen na wyprodukowanie 4152 słoików aptekarskich. W tym samym roku stworzył wykładzinę podłogową w zamku Polisy. Od 1548 roku prowadził warsztat w Sotteville-lès-Rouen. Podłoga w kaplicy zamku La Bastie d'Urfé była dziełem Abaquesne'a z 1557 roku, zleconym przez Claude'a d'Urfé, gubernatora dzieci Henryka II; zarobki Abaquesne'a wyniosły 559 liwrów tournois. W XIX wieku części tego piętra zostały podzielone między różne kolekcje prywatne i publiczne, w tym Luwr.
Wpływ włoskiej majoliki na prace Masséot Abaquesne jest zauważalny. Był żonaty z Marie Durand, która kontynuowała prowadzenie jego warsztatu po jego śmierci; jego syn Laurent Abaquesne produkował między innymi naczynia farmaceutyczne.
O. Popovitch: Abaquesne, Masséot. W: Ogólna encyklopedia artystów. Artyści plastycy wszystkich czasów i narodów (AKL). Tom 1, Seemann, Lipsk 1983, ISBN 3-598-22741-8, s. 33 f.
H. Stein: Abaquesne (Masséot et Laurent). W: Dictionnaire de biographie française (DBF). Vol. 1 (1932), sp. 24f.