Marc Andreessen (ur. 9 lipca 1971 r. w Cedar Falls, Iowa) jest amerykańskim programistą, przedsiębiorcą i inwestorem.
Andreessen jest współzałożycielem Netscape Communications i twórcą oprogramowania Mosaic, jednej z pierwszych przeglądarek internetowych rozpowszechnionych na całym świecie. Jest także współzałożycielem platformy internetowej Ning oraz współzałożycielem i partnerem firmy venture capital Andreessen Horowitz z siedzibą w Menlo Park w Kalifornii.
Andreessen zasiada również w zarządach Room to Read, Facebook Inc, Oculus VR i innych firm oraz był dyrektorem generalnym firmy programistycznej Opsware, która została przejęta przez Hewlett-Packard (HP) w 2007 roku.
Marc Andreessen urodził się w Cedar Falls w stanie Iowa, a dorastał w New Lisbon w stanie Wisconsin. Uzyskał tytuł licencjata po studiach informatycznych na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign. Następnie spędził lato pracując w IBM w Austin w Teksasie oraz w National Center for Supercomputing Applications (NCSA), gdzie poznał idee Tima Bernersa-Lee dotyczące sieci WWW. Andreessen i Eric Bina, pełnoetatowy pracownik instytutu, pracowali razem nad przyjazną dla użytkownika przeglądarką z możliwościami graficznymi, która działałaby na jak największej liczbie systemów. Wynikiem ich pracy była przeglądarka Mosaic. Andreessen był bardzo wymagający i odpowiadał na każdą prośbę i sugestię użytkownika, dzięki czemu przeglądarka stała się znana i popularna.
Po ukończeniu studiów w 1993 r. Andreessen przeniósł się do Kalifornii i pracował w Enterprise Integration Technologies. Tutaj poznał Jamesa H. Clarka, założyciela Silicon Graphics, który dostrzegł w Mosaic ogromny potencjał komercyjny i zachęcił do założenia firmy, która miałaby go skomercjalizować. W 1994 roku obaj założyli Mosaic Communications Corporation w Mountain View w Kalifornii, a Andreessen został wiceprezesem. Ponieważ Uniwersytet Illinois nie zgodził się na użycie nazwy Mosaic, firma została przemianowana na Netscape Communications Corporation i opracowała przeglądarkę Netscape Navigator. Andreessen był następnie zaangażowany w jak najszerszą publiczną dystrybucję programu, który został udostępniony bezpłatnie w Internecie.
Netscape wszedł na giełdę w 1995 roku. W wyniku sukcesu firmy, firma programistyczna Microsoft również weszła do nowo rozpoznanego biznesu internetowego, licencjonując kod źródłowy przeglądarki Mosaic od Spyglass, firmy założonej przez University of Illinois, i opracowała na jego podstawie Internet Explorer. Wynikająca z tego konkurencja między dwoma producentami przeglądarek doprowadziła do tak zwanej wojny przeglądarek, w której przeglądarka Netscape została ostatecznie usunięta z pozycji lidera rynku.
W 1999 roku Netscape został kupiony przez AOL za 4,2 miliarda dolarów, a Andreessen został dyrektorem technicznym firmy. W tym samym roku opuścił AOL i założył firmę Loudcloud, która weszła na giełdę w 2001 roku i została przemianowana na Opsware po sprzedaży segmentu usług firmie Electronic Data Systems.
Od 2009 roku Andreessen rozwijał przeglądarkę internetową RockMelt wraz z byłymi partnerami Ericiem Vishrią i Timem Howesem. Rockmelt został przejęty przez firmę internetową Yahoo! pod koniec 2013 r., a rozwój Rockmelt i innych aplikacji internetowych został następnie przerwany 31 grudnia 2013 r. Andreessen zainwestował w kilka start-upów internetowych z firmą venture capital Andreesen Horowitz, którą założył wraz z Benem Horowitzem w 2009 r., w tym w serwis mikroblogowy Twitter, dostawcę zakładek społecznościowych Digg i platformę społecznościową Ning, którą współtworzył w 2005 r.
W dniu 16 października 2023 r. Andreessen opublikował na stronie internetowej swojej firmy tekst zatytułowany "The Techno-Optimist Manifesto", w którym wychwalał postęp technologiczny i indywidualizm jako maksymy. Oprócz licznych odniesień literackich, liczne grupy i zasady są wymieniane jako "wrogowie" tej wizji przyszłości, w tym Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG) Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR), zarządzanie ryzykiem, zasada ostrożności i ograniczenia wzrostu. Na koniec zaleca czytanie licznych autorów akceleracjonistycznych i ekonomiczno-libertariańskich, a także kilku socjaldemokratów i naukowców.
Czasami Andreessen opisywał siebie na swoim profilu "X" (dawniej twitter) jako "cyberpunkowy aktywista, zwolennik wariancji, TESCREAList".
1997, wraz z Erikiem Biną: Nagroda im. W. Wallace'a McDowella
2013: Wśród pierwszych laureatów Nagrody Królowej Elżbiety w dziedzinie inżynierii
Wszystko staje się online. W: Der Spiegel. Nr 7, 2008 (online - wywiad z Markiem Andreessenem).
Wywiad z Markiem Andreessenem. W: Focus, nr 29/1998