Wikibiopedia

 

Ludwig Klimek

Ludwig Klimek, także Ludwik Klimek, imię artystyczne Ludovic (* 1912 w Skotschau, Austro-Węgry; † przed 10 grudnia 1992 w Nicei, Francja) był polskim artystą, który mieszkał we Francji od 1939 roku i pracował jako malarz.

Życie i twórczość

Młodość i edukacja

Dalsza rodzina mieszkała z 12 dziećmi w Skotschau, wówczas w Cesarstwie Austro-Węgierskim, a ojciec prowadził sklep jako kupiec. Kiedy w listopadzie 1918 r. powstała II Rzeczpospolita Polska, region i Skoczów stały się częścią terytorium Polski. Po ukończeniu gimnazjum w Cieszynie Ludwik Klimek rozpoczął studia artystyczne i malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a wiosną 1939 roku wyjechał na stypendium do Paryża. Często odwiedzał Luwr i podziwiał oryginalne dzieła Tycjana, Francisco de Goi, Nicolasa Poussina i Petera Paula Rubensa. Pozostał w Paryżu po inwazji na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Twórczość artystyczna

Zilustrował książkę z bajkami, która została wydana po polsku w Paryżu w 1946 roku. Po inwazji niemieckiego Wehrmachtu na Paryż uciekł na południe Francji i znalazł schronienie w Aix-en-Provence - po 1947 roku przeniósł się na Golfe du Lion i zamieszkał w Menton. Pracując jako malarz w Vallauris w latach 1951-1952, poznał Pabla Picassa, który mieszkał tam w latach 1948-1955. Poznał również Marca Chagalla i przyjaźnił się z nim przez wiele lat. Wraz z Henri Matisse'em, który mieszkał w Vence, założył Biennale Internationale d'Art de Menton w 1951 roku i wystawiał tam swoje prace do 1972 roku. W 1951 i 1953 roku otrzymał drugą nagrodę za swoje obrazy.

Ludwik Klimek stworzył około 3000 dzieł sztuki - głównie obrazy olejne na płótnie, rzadziej akwarele, pastele i gwasze. Z powodu długotrwałej choroby syna sprzedał większość swoich prac.

Jego dzieła często przedstawiają kąpiące się postacie kobiece, naiady, syreny, heliady i syreny jako duchowe zapożyczenia z mitów i legend, a także pejzaże i martwe natury.

Pogrzeb odbył się 11 grudnia 1992 roku w Antibes.

Nagrody

1951: Srebrny Medal - Première Biennale Internationale d'Art de Menton

1953: Srebrny medal - Deuxième Biennale Internationale d'Art de Menton

Literatura dziecięca

z Ireną Lewulis, Bronisław Kamiński: Bajki. Impr. les Presses rapides, Paris 1946.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności