Wikibiopedia

 

Laith Al-Deen

Laith Sascha Al-Deen (* 20 lutego 1972 r. w Karlsruhe) - niemiecki piosenkarz pop i producent muzyczny.

Życie

Al-Deen urodził się w Karlsruhe w 1972 r. jako syn Irakijczyka i Niemki. Wychowywał się w USA i w Mannheim. Debiutancki singiel Bilder von dir (Pictures of You) z 2000 r. został napisany przez zespół producencki Schallbau z Offenbach, który w 1995 r. wydał oryginalną angielską wersję Everlasting Pictures z projektem B-Zet i Darlesia. Następnie ukazał się album Ich will nur wissen.

W 2001 r. pojawił się na trasie koncertowej z okazji 20-lecia Pur jako zespół wspierający i zaprezentował swój album w ramach programu. W 2002 r. wraz z zespołem miał okazję ponownie wystąpić jako support na dodatkowym koncercie Pur w Leverkusen. Drugi album Melomanie z singlami Dein Lied, Jetzt, hier, immer i Traurig kontynuuje sukces poprzednika. W 2002 r. otrzymał nominację do nagrody Comet w kategorii "Hip-Hop/R&B", którą odrzucił, ponieważ walczył o "uznanie niemieckojęzycznej muzyki pop":

Album Für alle, wydany na początku 2004 r., dotarł do pierwszego miejsca niemieckiej listy przebojów i stał się największym dotychczasowym sukcesem Al-Deena. Pierwszy singiel Alles an dir osiągnął numer 21 na niemieckiej liście przebojów, co było najwyższą pozycją singla Laitha Al-Deena w historii. Z drugim singlem Höher, pochodząca z Mannheim artystka wzięła udział w niemieckich eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004, ale nie udało jej się wygrać z Maxem Mutzke z utworem Can't Wait Until Tonight.

Jesienią 2004 r. ukazał się album koncertowy, który przez kilka tygodni utrzymywał się na szczycie list przebojów. We wrześniu 2005 r. ukazał się album Die Frage wie. W tym samym czasie ukazała się płyta DualDisc, na której cały album został zmiksowany w systemie dźwięku przestrzennego 5.1. W czerwcu 2007 r. ukazał się piąty album Die Liebe zum Detail, który osiągnął numer 3; pierwszy singiel Keine wie du został wydany w maju 2007 r. i osiągnął numer 16.

Laith Al-Deen jest żonaty od 2007 roku. Z piosenką Du zajął dziewiąte miejsce w Federalnym Konkursie Piosenki Wizualnej w 2008 r. w Badenii-Wirtembergii. W 2007 r. zaśpiewał piosenkę Wenn du dich traust w duecie z Annett Louisan na jej płycie Das optimale Leben. Nagrał duet z niemieckim zespołem Luxuslärm zatytułowany Jemand anders sein, który można usłyszeć na płycie So laut ich kann. Latem 2009 roku ukazał się album Al-Deena Session, na którym oprócz jego własnej kompozycji Der Sturm znalazły się wyłącznie covery. Jesienią następnego roku rozpoczęło się tournée po Niemczech.

Dyskografia

Albumy studyjne

Nagrody

2002 Złote widełki stroikowe

2003: Umieszczenie w Znakach Sławy międzynarodowego projektu pokojowego Fernweh-Park

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności