Wikibiopedia

 

Kinga Jakubowska

Kinga Jakubowska (ur. 23 czerwca 1999 we Wrocławiu) - polska piłkarka ręczna. Była członkinią reprezentacji Polski seniorek w plażowej odmianie piłki ręcznej.

Jakubowska jest w związku z piłkarzem ręcznym Grzegorzem Malawskim.

Halowa piłka ręczna

Jakubowska grała w pierwszoligowym klubie KPR Kobierzyce. W sezonie 2019/20 zajęła z drużyną zaskakująco trzecie miejsce w lidze. Ze 143 bramkami w sezonie (średnio 7,52 gola na mecz) była najlepszą strzelczynią sezonu i została wybrana zarówno najlepszą zawodniczką sezonu, jak i najlepszą zawodniczką. Na sezon 2021/22 przeniesie się do ligowego rywala, MKS Zagłębia Lubin.

Piłka ręczna plażowa

W następnym roku Polska miała początkowo dobre Mistrzostwa Świata w Kazaniu. Po trzech zwycięstwach Jakubowska i jej drużyna zajęły pierwsze miejsce w swojej grupie i awansowały do rundy głównej, gdzie przegrały dwa mecze i wygrały jeden, zajmując drugie miejsce w swojej grupie za Hiszpanią w rundzie pucharowej. Polska została wyeliminowana w ćwierćfinale z Norwegią w rzutach karnych. Po pokonaniu Paragwaju, Jakubowska i Polska ponownie przegrały z Danią w rzutach karnych w meczu o piąte miejsce.

Jakubowska po raz kolejny została powołana do reprezentacji Polski A w piłce ręcznej plażowej na Mistrzostwa Europy 2019 w Starych Jabłonkach. Polki rozegrały mieszany turniej eliminacyjny, w którym odniosły dwa zwycięstwa i dwie porażki. Jakubowska była najlepszą polską strzelczynią w meczu z Portugalią, zdobywając jedenaście punktów. Z trzech pozostałych meczów w rundzie zasadniczej Polki wygrały tylko z Norwegią, przegrywając z Holandią i Chorwacją. Była najlepszą polską strzelczynią z 17 punktami przeciwko Holandii i ośmioma przeciwko Chorwacji. Oznaczało to, że Polacy zakwalifikowali się tylko do meczów barażowych. Tutaj najpierw pokonały Francję, a następnie przegrały z Niemcami i Turcją, w obu przypadkach w rzutach karnych. Ostatecznie Polki zajęły 12. miejsce na 20 uczestniczących drużyn. Jakubowska zagrała w dziewięciu z dziesięciu meczów, opuściła tylko ostatnie spotkanie z Turcją i zdobyła 85 punktów. Tym samym została najlepszym polskim strzelcem turnieju po Pauli Mazurek, a Polska zastąpiła Norwegię na pierwszych Światowych Igrzyskach Plażowych w Doha w 2019 roku, przegrywając bezpośrednią kwalifikację o jedno miejsce na Mistrzostwach Świata 2018. Po ponownym zajęciu czwartego miejsca w swojej grupie eliminacyjnej, Polki zagrały w ćwierćfinale z jednym z głównych faworytów, Brazylijkami, i zostały wyraźnie pokonane. Po pokonaniu Hiszpanii i Argentyny zajęły piąte miejsce.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności