Wikibiopedia

 

Joja Wendt

Joja Wendt (31 lipca 1964 r. w Hamburgu, jako Johan Wendt) - niemiecka pianistka jazzowa i kompozytorka.

Życie

Syn śpiewaczki i lekarza z Hamburga, zaczął grać na fortepianie w wieku czterech lat. Wkrótce po ukończeniu Lise-Meitner-Gymnasium w Hamburgu-Osdorfie postanowił zająć się jazzem. Grał więc regularnie w hamburskim pubie muzycznym Sperl, gdzie został odkryty przez Joe Cockera. Cocker włączył Wendta jako pianistę do programu wspierającego jego niemieckie tournée, które szybko przyniosło mu sławę. Ważnymi punktami programu były koncerty z Chuckiem Berrym, któremu towarzyszył na fortepianie podczas niemieckiej trasy koncertowej, oraz z zespołem Pur w wyprzedanej Arenie Auf Schalke, a także muzyka do filmu 7 Zwerge - Männer allein im Wald. Po stacjach w Hilversum (Holandia) i studiach w Nowym Jorku wrócił do Hamburga, gdzie obecnie mieszka w Groß Flottbek z żoną i dwójką dzieci. Od 2011 r. występuje jako Söhne Hamburg wraz ze Stefanem Gwildisem i Rolfem Claussenem. Oprócz zamiłowania do jazzu, bluesa i boogie-woogie, bliska jego sercu jest również wczesna edukacja muzyczna.

Oprócz kariery muzycznej Joja Wendt gra w tenisa stołowego w pierwszej drużynie męskiej SG Grün-Weiß-Rot Nienstedten / Tuts Osdorf w Hamburg-Liga, najwyższej lidze w Hamburgu. 27-letni Wendt, jadąc samochodem, uczestniczył w wypadku drogowym, gdy mocno odurzony bezdomny wbiegł przed jego samochód i przebił przednią szybę. Wendt został poważnie ranny w jedną rękę, co zagroziło jego dalszej karierze jako zawodowego pianisty. Bezdomny zmarł w wyniku ciężkich obrażeń.

Nagrody

Wendt jest m.in. laureatem nagrody im. Louisa Armstronga i został przyjęty do grona artystów Steinwaya przez firmę Steinway & Sons.

Akademia Pianistyczna

Joja Wendt prowadzi internetową akademię gry na fortepianie, która w ponad 300 filmach wideo uczy głównie improwizacji i swobodnej gry. Wśród wykładowców gościnnych kursu są Udo Lindenberg i Otto Waalkes. Oprócz różnych płatnych pakietów i modeli subskrypcji, dostępne są również 34 darmowe filmy.

Dyskografia

Dotychczas wydane albumy, ułożone chronologicznie:

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności