Wikibiopedia

 

Christian Banasik

Christian Banasik (* 1963 w Siemianowicach Śląskich, Polska) jest niemieckim kompozytorem polskiego pochodzenia specjalizującym się w muzyce elektroakustycznej.

Życie

Banasik w młodym wieku uczył się gry na fortepianie i eksperymentował z syntezatorem Mooga. Studiował kompozycję w Robert Schumann Hochschule Düsseldorf u Günthera Beckera i Dimitriego Terzakisa. Uczęszczał również na seminaria z muzyki komputerowej z Klarenzem Barlowem na Uniwersytecie Muzycznym w Kolonii. Następnie Banasik ukończył studia podyplomowe w zakresie kompozycji (Hans Zender) i dyrygentury (Hans-Dieter Resch) na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych we Frankfurcie.

W 1990 roku wraz z Ralfem R. Ollertzem i Mariną Panyiotou założył zespół muzyki współczesnej "Go Ahead", którego był również dyrektorem artystycznym. W latach 1991-1993 Banasik opracował algorytmiczne oprogramowanie kompozytorskie AFSTS 1 do komponowania muzyki filmowej, które miało stanowić alternatywę dla sekwencjonowania MIDI i programów do notacji muzycznej. Banasik był przewodniczącym wydziału muzycznego Gildii Artystów Nadrenii Północnej-Westfalii w latach 1994-96, a następnie zastępcą przewodniczącego federalnego do 2000 roku. Banasik wykłada "Audiovisual Design" na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Düsseldorfie; kieruje również "Studiem Muzyki Elektronicznej" i klasą kompozycji muzyki komputerowej w Szkole Muzycznej Clary Schumann w Düsseldorfie.

Twórczość Banasika obejmuje muzykę elektroakustyczną, pejzaże dźwiękowe i muzykę elektroniczną na żywo, a także muzykę instrumentalną i wokalną. Jest także autorem słuchowisk radiowych, ścieżek dźwiękowych dla teatru tańca i partytur filmowych. Jego utwory były wykonywane na całym świecie i emitowane w radiu.

Nagrody (wybór)

1991: Nagroda Johanna Wenzela-Stamitza (Mannheim)

1993: Nagroda Luigi Russolo (Varese)

1994: 1. nagroda na 5. konkursie kompozytorskim muzyki syntezatorowej i komputerowej w Brunszwiku

1995: Nagroda Muzyczna stolicy kraju związkowego Düsseldorf

2001: Nagroda EMS za muzykę elektroniczną (Sztokholm)

2006: 1. nagroda w konkursie Hör.Spiel (St. Pölten)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności