Wikibiopedia

 

John Adam (gubernator generalny)

John Adam (* 4 maja 1779; † 4 czerwca 1825 poza Madagaskarem) był brytyjskim urzędnikiem państwowym i tymczasowym gubernatorem generalnym Fort William.

Życie

Był synem szkockiego posła do parlamentu Williama Adama i kształcił się w Charterhouse. Po roku spędzonym na Uniwersytecie w Edynburgu, dotarł do Kalkuty w 1796 r. i był prywatnym i politycznym sekretarzem gubernatora generalnego Hastingsa, któremu towarzyszył w polu podczas trzeciej wojny maratońskiej. W 1817 r. został mianowany radnym przez Court of Directors. Po odejściu Hastingsa w styczniu 1823 r. Adam został tymczasowym gubernatorem generalnym, dopóki nie zastąpił go William Pitt Amherst, 1. hrabia Amherst, w sierpniu tego samego roku.

Podczas swojej kadencji Adam ograniczył wolność prasy w Indiach Brytyjskich. Wydalił Jamesa Silka Buckinghama, założyciela Calcutta Journal, za krytyczne doniesienia na temat rządu i wydał przepisy ograniczające możliwość krytykowania gazet. Buckingham odwołał się między innymi do Tajnej Rady i Izby Gmin. Decyzja Adama została jednak przez nich podtrzymana. Adam był pierwszym gubernatorem generalnym, który wykorzystał fundusze rządowe do poprawy edukacji miejscowej ludności.

Po problemach zdrowotnych został odwołany do domu. Zmarł 4 czerwca 1825 r. podczas podróży powrotnej z Madagaskaru i został pochowany na morzu.

Odznaczenia

Od imienia Adama pochodzi rodzaj roślin Adamia Wall. 1826 z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae) został nazwany na cześć Adama (obecnie umieszczony w Hydrangea L.).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności