Wikibiopedia

 

Ali Ismail Abbas

Ali Ismail Abbas (ur. 1991) - brytyjski obywatel iracki. W 2003 roku na całym świecie zanotowano o nim zdjęcia fotoreporterów Yuri Kozyrev i Faleh Kheibera. Doznał poważnych obrażeń podczas wojny w Iraku. Obrazy stały się symbolami wojny w czasie walk wojennych.

Życie

Z siostrą Hedel i bratem Abbasem, Ali Ismailem Abbas dorastał do dwunastego roku życia jako syn małego farmera w wiosce na północny wschód od Bagdadu. Dwanaście dni po rozpoczęciu wojny w Iraku w marcu 2003 r. dwa nieudane rakiety w Guberniale Diyala dołączyły do niego poważne pożary i urazy ramion oraz zabiły jego rodziców, brata i kilkunastu innych członków rodziny. Abbas został natychmiast wywieziony z gruzów przez sąsiada, ale dostał się na pogotowie szpitala Rusafa w Bagdadzie w trudnej do przeżycia kondycji fizycznej.

Za pośrednictwem międzynarodowej prasy lekarz i dyrektor kliniki Mowafak Gorea zaapelował do społeczności międzynarodowej o ewakuację Ali Ismaila Abbasa, tak aby mógł on otrzymać opiekę medyczną gdzie indziej. Goreas wezwanie do pomocy międzynarodowej zostało emocjonalnie wzmocnione przez bezpośrednie obrazy TV Abbasa i jego O-Don's przy łóżku szpitalnym: wybawicie nas, ale dlaczego nas zabijacie? Dokąd zmierza ten ból? W języku arabskim chłopiec powiedział na przykład do zespołu anglojęzycznego z AP.Następną międzynarodową akcję ratunkową zainicjowała i wdrożyła w szczególności brytyjska organizacja charytatywna Limbless Association, między innymi dzięki funduszowi na rzecz Abbasa, finansowanemu z darowizn. Od początku 2003 r. fundusz ten umożliwił dziecku, między innymi, trzyletnią wizytę w prywatnej szkole w Hall School w Londynie i pokrywał do 2016 r. znaczną część kosztów leczenia i utrzymania. Następnie Abbas był zmuszony do zwiększenia samodzielności w zarządzaniu budżetem i integracji poprzez kształcenie i zawód, ponieważ pomimo naturalizacji brytyjskiej w 2010 r., jego status pobytu w Wielkiej Brytanii mógłby w przeciwnym razie ustąpić.

Latem 2014 r. w wywiadzie z brytyjskim kanałem telewizyjnym Abbas krytycznie spojrzał na ofensywę z 2003 r. kierowaną przez USA i wziął pod uwagę zarówno Wielką Brytanię, jak i Stany Zjednoczone jako współodpowiedzialność za trwające niepokoje w Iraku.

Abbas jest żonaty w drugim małżeństwie. Wiosną 2018 roku wraz z żoną Zainab zostali rodzicami syna.

Wydarzenie wojenne w relacjach

O północy spaliśmy. W 2003 roku Abbas powiedział o ataku Shock and Awe na małą farmę jego rodziców. Mieszkaliśmy w małej wiosce, która składała się z czterech domów i została zniszczona. Zabito 16 członków mojej rodziny. W sąsiedztwie taksówkarz ukrył Abbasa z po części jeszcze płonących ruin. Następnie chłopca zabrano do Bagdadu z 60-procentową spaloną powierzchnią ciała, gdzie w sposób niedbały zarówno pod względem medycyny, jak i obustronnymi armatami, a wkrótce potem przesłuchano m.in. kierownik biura odpowiedzialnego wówczas za Zatokę Perską Reuters, Samoa Nakhoul. Pomożecie mi odzyskać ręce? Myślicie, że lekarze mogą dać mi nową parę rąk? Jeśli nie dostanę nowych rąk, popełnię samobójstwo.

Jeszcze w Bagdadzie fotografowie wojenni Yuri Kozyrev z amerykańskiego magazynu Time Magazine i Faleh Kheiber z agencji prasowej Reutera robili seryjnie zdjęcia Dwunastoletniego chłopca. Niektórzy z nich, z jednej strony, doszli do działania ikonograficznego, z drugiej zaś, wzięli udział w dyskusji o mediach na temat działań tak zwanych dziennikarzy Embedded. Na przykład dziennikarz Jon Lee Anderson przypomniał sobie z perspektywy czasu, że Abbas jest jak starożytny włoski renesansowy obraz. Dodał: "Ali Abbas nigdy nie prosił o bycie bohaterem w inspirującej opowieści." Abbas sam wyraził się wcześniej częściowo krytycznie na temat zachowania, jakie mu przynieśli sprawozdawcy. W 2003 roku wciąż w szpitalu w Bagdadzie powiedział zespołowi brytyjskiego telegrafu, że dziennikarze zawsze obiecywali, że mnie ewakuują. Dlaczego nie zrobią tego teraz? W związku z tym na całym świecie medialna relacja wywołała również artystyczne starcia z Abbas nie tylko z biografią, ale także z biografią. Należą do nich pięcioczęściowy ołtarz Trauma Bremer Malarka Yolanda Wrogura z 2003 roku.

Rehabilitacja medyczna w Wielkiej Brytanii

Po ofercie leczenia z Kuwejtu Abbas, wraz ze swoim wujkiem Mohammedem al-Sultanim, został przewieziony do Kuwejtu w celu podtrzymania życia przez U.S. Marines, do ośrodka poparzeń i chirurgii plastycznej, a dwa tygodnie później do Wielkiej Brytanii przy pomocy Stowarzyszenia Limbless oraz po zeznaniu pomocy ze strony ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira w odrzutowcu ówczesnego premiera Kuwaitskiego Saada Al-Salima Al-Sabaha. W londyńskiej Queen Mary Hospital przystosowano go do protez ramion.

Ze względu na wysoki poziom sprawozdawczości w 2003 r. Stowarzyszenie Limbless otrzymało w krótkim czasie około 250 000 dolarów na rzecz Ali Ismail Abbas.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności