Wikibiopedia

 

Bérangère Abba

Bérangère Abba (ur. 22 października 1976 w Chaumont, departament Haute-Marne) - francuski polityk. W latach 2017-2020 zasiadała w Zgromadzeniu Narodowym z ramienia La République en Marche. Od lipca 2020 r. do maja 2022 r. była sekretarzem stanu ds. różnorodności biologicznej.

Życie

Po ukończeniu matury w swoim rodzinnym mieście Chaumont, Bérangère Abba pracowała przez kilka lat na różnych stanowiskach w niezależnym sektorze kultury.

lat na różnych stanowiskach na niezależnej scenie kulturalnej, w tym jako menedżer zespołu. To doświadczenie zawodowe zostało docenione w walidacji des acquis professionnels na Uniwersytecie w Aix-Marseille i uzyskała dyplom z zarządzania kulturą. Następnie pracowała jako urzędnik ds. kultury w różnych francuskich gminach.

W 2014 r. wróciła do Chaumont i przejęła zarządzanie butikiem z bielizną swoich rodziców. Jest mężatką i ma czworo dzieci.

Polityka

Jako niezależna kandydatka z listy obozu prawicowego (divers droite) została wybrana na radną miejską w 2014 roku. Startując w wyborach regionalnych w kantonie Chaumont-2 w 2015 r., została wyeliminowana w pierwszej turze z wynikiem 10,6% głosów. W wyborach parlamentarnych w 2017 r. została wybrana do francuskiego Zgromadzenia Narodowego z listy en Marche, uzyskując niecałe 32% głosów. Po mianowaniu Barbary Pompili na stanowisko ministra ds. transformacji ekologicznej, Abba została mianowana jej następczynią na stanowisku sekretarza stanu ds. różnorodności biologicznej w lipcu 2020 r.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności