Wikibiopedia

 

Jean Marczewski

Jean Marczewski (nazwisko rodowe: Jan Witold Marczewski; ur. 27 maja 1908 r. w Warszawie; zm. 8 czerwca 1990 r. w Boulogne-Billancourt) był francuskim naukowcem polskiego pochodzenia z wykształceniem ekonomicznym. Po François Perroux przyczynił się znacząco do stworzenia i rozwoju francuskiego systemu rachunków narodowych (SNA) oraz systemu rachunków narodowych ONZ (SNA).

Życie i praca

Marczewski, urodzony w Warszawie w 1908 roku, dorastał w arystokratycznej polskiej rodzinie. Po studiach w Nancy i Strasburgu został mianowany polskim wicekonsulem w Belgii. W chwili wybuchu wojny zaciągnął się do Armii Polskiej we Francji. Po zawieszeniu broni wrócił do Paryża i złożył rozprawę doktorską La politique monétaire et financière du Troisième Reich ("Polityka monetarna i finansowa Trzeciej Rzeszy"). Jako członek polskiej grupy ruchu oporu udał się do nieokupowanej strefy południowej. Został aresztowany przez gestapo i deportowany do obozu koncentracyjnego Mauthausen, gdzie został poważnie ranny.

Po zwolnieniu w 1945 r. powrócił do Paryża, gdzie został mianowany dyrektorem ds. badań w Institut de science économique appliquée i otrzymał Agrégation w dziedzinie prawa i ekonomii. Brał udział w pracach Commission de normalisation des comptabilités i wraz z François Perroux, Francis-Louis Closon, Gabriel Marc i innymi przyczynił się do opracowania Plan comptable général des entreprises i francuskiego systemu rachunków narodowych. Uczestniczył również w międzynarodowym zespole OECD odpowiedzialnym za badanie statystyk europejskich, pod przewodnictwem Richarda Stone'a na Uniwersytecie w Cambridge, a później w Commission des comptes économiques de la nation (Commission for National Economic Accounts), a w 1965 r. został mianowany profesorem na ówczesnym Faculté de droit et de sciences économiques de Paris. Jean Marczewski jest autorem książek i wielu artykułów w specjalistycznych czasopismach, głównie na temat rachunków narodowych, makroekonomii, polityki gospodarczej, planowania i planowania przestrzennego, a także był prezesem Société d'économie politique i Association française de science économique (AFSE).

Schriften (Auswahl)

Planowanie i wzrost gospodarczy w demokracjach ludowych. Pasmo I, Analiza historyczna. Band II, Analyse économique, Presses universitaires de France, Paris 1955 und 1956.

Introduction à l'histoire quantitative, Droz, Genf 1965.

Inflation and unemployment, a quantitative explanation, Economica, Paris 1977.

mit Roland Granier: Comptabilité nationale, Dalloz, 1978.

Vaincre l'inflation et le chômage, Economica, Paris 1978.

L'Effondrement polonais: la solution possible, CNRS, Paris 1982.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności