Wikibiopedia

 

Andy Alleyne

Andrew McArthur „Andy“ Alleyne (* 19 maja 1951 w Springtown, Barbados; † 20 czerwca 2012 w Reading) był barbadoskim piłkarzem.

Kariera

Alleyne urodził się na Barbadosie, który wówczas był częścią Imperium Brytyjskiego, a w dzieciństwie przeniósł się do Bath w południowo-zachodniej Anglii. W latach 1967–1969 grał w drużynie juniorów FC Reading, ale nie otrzymał oferty kontraktu zawodowego i w rezultacie został zawodnikiem amatorskiego klubu Newbury Town w Hellenic League, a na życie zarabiał jako pracownik General Post Office. Po zwolnieniu głównego trenera Readings Jacka Mansella w październiku 1971 r. został sprowadzony do klubu przez jego tymczasowego następcę Jimmy'ego Wallbanksa i początkowo grał na pozycji prawego obrońcy w drużynie rezerwowej.

[KONIEC]

W październiku 1972 roku trener Charlie Hurley w końcu powołał go do pierwszej drużyny na mecz czwartej ligi z liderem tabeli, FC Southport, rozgrywany na własnym stadionie Elm Park. Swoim występem został pierwszym czarnoskórym piłkarzem, który grał w seniorskiej drużynie Reading. Swój debiut w meczu ligowym uświetnił golem z linii środkowej na 1:1, po wcześniej strzelonym golu z linii środkowej autorstwa Andy'ego Provana z Southport. Do końca sezonu, w listopadzie 1972 roku był już zawodowym piłkarzem, 165-centymetrowy Alleyne, którego fani nazywali „Pocket Rocket”, był podstawowym prawym obrońcą, ale po zatrudnieniu Stewarta Hendersona w sezonie 1973/74 grał już tylko sporadycznie. W marcu i kwietniu 1975 roku zaliczył dłuższą serię występów, tym razem jako lewy obrońca, zastępując Dave'a Morelinea. Po ostatnim występie w sierpniu 1975 roku, kiedy zagrał trzy razy, jego kontrakt nie został przedłużony po sezonie 1975/76, który Reading zakończył awansem do trzeciej ligi, po rozegraniu 53 meczów ligowych (2 gole). Swą karierę kontynuował w miejscowym klubie Wokingham Town w Isthmian League, później związał się również z lokalnym futbolem non-league, grając m.in. w South Reading i Dee Road. W 2010 roku podczas pobytu na Barbados u Alleyne'a zdiagnozowano raka, w wyniku którego zmarł w czerwcu 2012 roku w hospicjum w Reading, w wieku 61 lat. Pozostawił żonę oraz czwórkę dzieci.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności