Irene Kowaliska (* 6 listopada 1905 w Warszawie; † 13 marca 1991 w Rzymie) była urodzoną w Polsce malarką, ceramiczką i projektantką tkanin, która mieszkała i pracowała we Włoszech.
Irene Kowaliska przyjechała do Wiednia z rodziną jako mała dziewczynka, była jeszcze uczennicą, kiedy stanęła przed mozaiką w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu i wiedziała: "Ja też chcę tak umieć!". W 1927 roku, w wieku 22 lat, ukończyła Szkołę Sztuki Użytkowej w Wiedniu, gdzie studiowała mozaikę, rzeźbę i haft.
Inflacja Wielkiego Kryzysu z 1929 roku sprawiła, że jego ojciec zubożał. Irene próbowała zarabiać na życie jako niania i korepetytorka, a w 1929 r. podjęła pracę w archiwum obrazów Ullstein Verlag w Berlinie, gdzie nawiązała kontakt z intelektualistami i artystami. Dzięki przyjaźni Eriki Mitterer z Iną Seidel stała się częścią jej berlińskiego kręgu, zaprzyjaźniła się z córką Iny, Heilwig, i poznała tam zagorzałych nazistowskich funkcjonariuszy. Poznała poetę Armina T. Wegnera, który został uwięziony na wiele miesięcy za swój list do Hitlera protestujący przeciwko dyskryminacji Żydów, i którego później poślubiła.
W 1931 roku Irene Kowaliska otrzymała możliwość pracy w garncarni produkującej ceramikę artystyczną w Vietri sul Mare, "I.C.S." (Industria Ceramica Salernitana), która należała do niemieckiego przemysłowca Maxa Melamersona. Przeprowadziła się do Włoch prawie bez pieniędzy. Tutaj poznała Richarda Dölkera, dyrektora artystycznego fabryki. Innymi pracownikami byli niemiecka ceramiczka Barbara Margarethe Thewalt-Hannasch, niemiecka malarka Lisel Oppel, ceramik Lothar Eglive, garncarz Pieschen, modelarka Hilde Rauberling i lokalni garncarze. Wkrótce została upoważniona do tworzenia naczyń na podstawie własnych projektów. Reakcja na wystawę jej przedmiotów w Wiedniu w tym samym roku była tak duża, że wróciła do Vietri z pełną księgą zamówień. W 1932 roku otrzymała własne studio w "ICAM" (Industria Ceramiche Artistiche Meridionali), które należało do ceramika Vincenzo Pinto, który pracował z członkami "niemieckiej kolonii" w Vietri.
Irene Kowaliska wyjechała na studia na Sardynię, a w 1933 roku przeniosła się na Riwierę Francuską, gdzie otworzyła małe laboratorium ceramiki. Ale rozczarowana lokalnymi technikami wypalania, wróciła do Vietri sul Mare i kontynuowała współpracę z "ICAM". W 1937 roku otworzyła swój własny warsztat w Vietri.
Od 1940 roku Irene Kowaliska i Armin T. Wegner nawiązali współpracę. Osiadł on w sąsiednim Positano w 1936 roku. Z powodu prześladowań mogli się pobrać dopiero w 1945 roku. Kiedy zaczęło brakować materiałów do produkcji ceramiki, Irene Kowaliska przestawiła się na druk na tkaninach w 1940 roku i przeniosła się do pokoju w Rzymie, który służył jej jako mieszkanie w ciągu dnia i jako studio w nocy. Michele Wegner, znany jako Mischa, syn A. T. Wegnera i Irene Kowaliskiej, urodził się w 1941 roku.
Rodzina mieszkała teraz w Positano. Warsztat w Vietri został zniszczony przez bomby. Irene sprzedawała swoje tekstylia za pośrednictwem rzymskiego partnera i małego lokalnego sklepu. W 1956 r. przeprowadzili się do mieszkania w Rzymie, teraz połączonego z wystarczająco dużym studiem, w którym nie tylko drukowano tkaniny i kęsy, ale także projektowano okładki książek, szklane medaliony z obrazami ikon, gobeliny i hafty oraz słoiki z bergamotą produkowane w procesie przekazanym jej wyłącznie przez sycylijskiego artystę.
Irene Kowaliska brała udział w wielu wystawach i targach ze swoimi pracami i reprezentowała Włochy na całym świecie na kongresach Światowej Rady Rzemiosła. Była uważana za jednego z najważniejszych twórców, którzy przyczynili się do odrodzenia ceramiki Vietri.
Armin T. Wegner zmarł w 1978 roku, a Irene Kowaliska zmarła w Rzymie w 1991 roku.
Irene Kowaliska, Giuseppe Liverani, Giovanni Michelucci, Michele Santonocito Gino Frattani: They Remembered Gambone, lipiec 1970.
Solarita Ceramica. Katalog wystawy ceramiki, która odbyła się w Dusseldorfie od 29 września 1988 do 4 października 1988. Instytut Handlu Zagranicznego, Rzym 1988.
Eduardo Alamaro: Irene Kowaliska. Artystka, kobieta, mit. Pironti, Neapel 1992.
Eduardo Alamaro, Fabio Donato: Irene Kowaliska - Un 'artista una donna un mito, Tullio Pironti Editore, 1992 (italienisch).
Eduardo Alamaro: E pasture d' 'a meraviglia di Irene Kowaliska, De Luca Editore, Salerno 2000.
Esther Dür: Erika Mitterer und das Dritte Reich. Schreiben zwischen Protest, Anpassung und Vergessen. Praesens Verlag, Wien 2006, ISBN 978-3-7069-0351-6, S. 31 ff.
Martin G. Petrowsky: "Sie haben Arbeit, Essen - seien Sie dankbar!". Eine Erinnerung an Irene Kowaliska-Wegner. W: Der literarische Zaunkönig Nr. 1/2007, S. 9-11 (Digitalisat).