Wikibiopedia

 

Hans Grohe

Hans Grohe (* 14 maja 1871 r. jako Otto Johannes Grohe w Luckenwalde; † 23 lipca 1955 r.) był niemieckim przedsiębiorcą. W 1901 r. założył firmę produkującą wyroby techniki sanitarnej, dzisiejszą Hansgrohe SE.

Życie

Hans Grohe urodził się w Luckenwalde jako szóste dziecko sukiennika Karla Grohe. Po odbyciu praktyki w zawodzie sukiennika, w latach 1890-1892 pracował jako tkacz wzorów. Następnie pracował jako mistrz tkacki w Luckenwalde, po czym w 1899 r. przeprowadził się wraz z rodziną (trójka dzieci z pierwszego małżeństwa z Luise Hannemann: Helene, urodzona w 1893 r., Liesel, urodzona w 1895 r., i Johann, urodzony w 1895 r., zwany później Hansem juniorem) do Schiltach w Schwarzwaldzie. Tam nauczył się przędzenia metalu.

15 czerwca 1901 r. założył własną firmę, dzisiejszą Hansgrohe SE, która specjalizowała się w branży sanitarnej. W początkowym trzyosobowym przedsiębiorstwie Grohe był dyrektorem zarządzającym, stemplarzem, wędrownym sprzedawcą i księgowym w jednej osobie. W kolejnych latach otworzył nowe rynki i odtąd zaopatrywał hurtownie na terenie całego kraju, a nie pojedynczych blacharzy i hydraulików w Schwarzwaldzie. Pierwsza wojna światowa doprowadziła do ograniczeń surowcowych, a od 1917 r. firma została zobowiązana do produkcji uzbrojenia (części do zapalników). W latach 20. firma, która zatrudniała już prawie 100 pracowników, skoncentrowała się na eksporcie. W okresie narodowego socjalizmu Hans Grohe założył kilka zagranicznych przedstawicielstw. W 1934 r. wprowadził na rynek pierwszą automatyczną armaturę wannową z odpływem i przelewem. Począwszy od 1936 roku ponownie zaczęły obowiązywać ograniczenia surowcowe, co spowodowało konieczność stosowania metali zastępczych. Podczas II wojny światowej Hans Grohe został zobowiązany do produkcji detonatorów; w tym celu wcielano do wojska kobiety z regionu i przydzielano pracowników z zagranicy. W rezultacie liczba pracowników wzrosła do 466 w 1944 r. Po 1945 r. francuska władza okupacyjna zdemontowała połowę maszyn i wprowadziła zakaz importu różnych metali. Mimo to Hans Grohe był w stanie utrzymać produkcję, wytwarzając m.in. garnki i miski z aluminium. W 1953 r. opracował pierwszy na świecie drążek prysznicowy; w tym samym roku Grohe został odznaczony Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec i przekazał zarządzanie firmą swojemu synowi Hansowi Grohe juniorowi (1895-1960). Z drugiego małżeństwa z Magdaleną Schöttle urodził się kolejny syn: Friedrich Grohe (1904-1983). Za zgodą ojca opuścił firmę ojca i w 1936 roku nabył fabrykę produkującą armaturę, która dała początek dzisiejszej firmie Grohe AG. Klaus Grohe (* 1937) był trzecim synem, który wyszedł z trzeciego małżeństwa z Emmą Wolber.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności