Wikibiopedia

 

David Alliance, Baron Alliance

David Alliance, Baron Alliance, Kt, CBE (* 15 czerwca 1932 w Kaszan, Iran) to brytyjski biznesmen, polityk (Liberalni Demokraci) i par dożywotni.

Życie i kariera

David Alliance (pierwotnie: Davoud) urodził się jako syn żydowskich rodziców w Kaszan w Iranie i uczęszczał do szkoły Etahad w Iranie.

[KONIEC]

Jest współwłaścicielem w jednej trzeciej i od 1968 r. przewodniczącym (Chairman) zarządu brytyjskiego przedsiębiorstwa handlowego wysyłkowego i sprzedaży domowej N Brown Group plc, które zajmuje się przede wszystkim sprzedażą tekstyliów. W lipcu 2012 r. ogłoszono jego rezygnację. Ponadto, wraz z Sir Harrym Djanogly, jest współzałożycielem Coats Viyella plc, które obecnie należy do koncernu Coats PLC działającego w 67 krajach (udział w rynku światowym 22%, (*****) pracowników). Sukcesy Coats Viyella przypisuje się głównie Davidowi Alliance i Harry'emu Djanogly. Alliance był tam w latach 1975-1990 dyrektorem zarządzającym (Chief Executive), a w latach 1989-1999 prezesem zarządu (Chairman). W 1956 r. został właścicielem Thomas Houghton, w 1968 r. Spirella, w 1975 r. Vantona, w 1983 r. Carrington Viyella, a w 1985 r. Coats Paton and Nottingham Manufacturing. W latach 1991-1999 był prezesem zarządu (Chairman) Tootal Group.

Na liście najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii, Sunday Times Rich List z 2009 roku znalazł się on na 267 miejscu z szacowanym majątkiem 408 milionów funtów.

W 2012 roku Uniwersytet w Tel Awiwie założył centrum studiów nad Iranem nazwane imieniem Alliance'a.

Członkostwo w Izbie Lordów

[START] Alliance został 1 lipca 2004 jako Baron Alliance, Manchester, w hrabstwie Greater Manchester, wyniesiony do stanu para dożywotniego i w ten sposób został członkiem brytyjskiej Izby Lordów. Tam należy do Liberalnych Demokratów. Jego oficjalne wprowadzenie odbyło się 13 września 2004 r. Swoje przemówienie inauguracyjne wygłosił 23 maja 2005 r. Dopiero 10 marca 2009 r. zabrał ponownie głos w drugim czytaniu ustawy o usługach pocztowych. Od tego czasu nie zabrał już głosu (stan: lipiec 2012 r.). W 2008 r. nie był obecny na żadnym głosowaniu. Jego obecność jest bardzo nieregularna. Od czasu mianowania go parem dożywotnim przekazał Liberalnym Demokratom do 2011 r. 668.872 funtów oraz kolejne 20.996,56 funtów jako zysk z oprocentowania pożyczek, które udzielił partii.

Zaszczyty i tytuły honorowe

W 1984 r. Alliance został uhonorowany tytułem Komandora (CBE) Orderu Imperium Brytyjskiego. W 1989 r. został pasowany na rycerza kawalera.

[KONIEC]

Alliance działa w różnych gremiach, takich jak Prince’s Youth Business Trust, Council for Industry and Higher Education, University of Manchester Foundation oraz Wiseman Institute. Jest członkiem Royal Society for the Encouragement of Arts, Manufacturers and Commerce, honorowym członkiem University of Manchester Institute of Science and Technology (UMIST) (1988) i honorowym członkiem Shenkar College of Textile Technology and Fashion w Ramat Gan w Izraelu. W 1991 r. Alliance został honorowym członkiem City and Guilds of London Institute.

Alliance otrzymał wiele tytułów doktora honoris causa. W 1989 r. uzyskał tytuł doktora literatury (Hon LLD) na Victoria University of Manchester, a w 1996 r. na University of Liverpool. Jest również doktorem nauk ścisłych (Hon DSc) na Heriot-Watt University (1991) oraz doktorem honoris causa Wydziału Prawa (Doctor of Laws Honoris Causa) na University of Manchester.

Jest członkiem Chartered Management Institute i w 1985 r. został członkiem British Institute of Marketing.

Alliance jest dyrektorem Alliance Family Foundation Limited i Weizmann Institute Foundation. Jest członkiem Rady Doradczej Community Security Trust i Rady Gubernatorów Uniwersytetu w Tel Awiwie. W Next Century Foundation jest członkiem rady powierniczej.

Rodzina

Alliance jest rozwiedziony i ma troje dzieci (dwóch synów i córkę), z których dwoje zostało adoptowanych. Mieszka naprzemiennie w Londynie i Manchesterze. Oprócz posiadłości w Didsbury posiada również bogatą kolekcję obrazów L. S. Lowry. Alliance jest spokrewniony z Nigelem Alliance.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności