Wikibiopedia

 

Lawrence Alma-Tadema

Sir Lawrence Alma-Tadema, OM, RA (oryginalne imię: Lourens Alma Tadema, * 8. stycznia 1836 w Dronrijp, Holandia; † 25. czerwca 1912 w Wiesbaden) był holenderskim malarzem i rysownikiem akademickiego realizmu z obywatelstwem brytyjskim, belgijskim i holenderskim.

Życie

Alma-Tadema był trzecim dzieckiem notariusza Pietera Jiltesa Tademy i jego drugiej żony Hinke Dirks Brouwer (przyrodniej siostry pierwszej żony). Imię Lourens Alma otrzymał po swoim ojcu chrzestnym; później nazwisko Alma zawarł w swoim nazwisku, by znajdować się na górze list katalogów wystaw. Ojciec Alma-Tademy zmarł już w 1840 roku i wyznaczono mu opiekuna. W 1852 roku, w wieku 16 lat, Alma-Tadema przyjechał do Antwerpii i został uczniem Gustave’a Wappersa na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Z jego wstawiennictwem później przeniósł się do pracowni Hendrika Leysa i został jego asystentem. W 1859 roku Alma-Tadema pomagał Leysowi w dekorowaniu ratusza w Antwerpii. W kolejnych latach Alma-Tadema działał już jako niezależny artysta, ale co jakiś czas można go było spotkać jako ucznia w pracowniach Josephusa Laurentiusa Dyckmansa lub Gustave’a Wappersa.

W roku 1863 Alma-Tadema poślubił w Antwerpii Francuzkę Paulinę Gressin. Mieszkał z nią w Brukseli aż do jej śmierci w roku 1869. W 1864 jedno z jego dzieł zostało nagrodzone medalem na paryskim Salonie. Na Wystawie Światowej w Paryżu w 1867 jego wystawione prace również otrzymały nagrody. W 1870 Alma-Tadema wraz ze swoimi dwiema córkami, Laurence i Anną, zamieszkał w Londynie. W kolejnych latach poświęcił się malarstwu historycznemu. Swoje pomysły czerpał przede wszystkim ze starożytności. W 1871 roku w Londynie Alma-Tadema poślubił Laurę Theresę Epps, która pochodziła z rodziny artystów i sama również stała się sławna już jako Laura Theresa Alma-Tadema. W 1873 roku królowa Wiktoria, która bardzo ceniła Almę-Tademę, przyznała mu jako ostatniej znanej osobie obywatelstwo, () aby mógł zostać członkiem Królewskiej Akademii Sztuki, gdyż jako obcokrajowiec nie miał takiej możliwości. (*)

W 1876 roku Royal Academy of Arts przyjęła Alma-Tademę jako członka stowarzyszonego i już trzy lata później mianowała go członkiem zwyczajnym. Prestiżowa Grosvenor Gallery w Londynie uhonorowała go szeroko komentowaną wystawą. Z okazji 81. urodzin królowej Wiktorii w 1899 roku Alma-Tadema otrzymał tytuł Kawalera Kawalera i od tej pory nosił dodatkowy tytuł „Sir”.

W wieku 76 lat Sir Lawrence Alma-Tadema zmarł 25 czerwca 1912 roku w Wiesbaden i został pochowany w katedrze św. Pawła w Londynie.

Obrazy wiktoriańskiego malarza Alma Tademy wyróżniają się niesamowitą dbałością o szczegóły, dzięki czemu jeszcze za jego życia stał się jednym z najsłynniejszych malarzy w Wielkiej Brytanii. Akademia Berlińska, Akademia Sztuk Pięknych w Monachium, Królewska Akademia w Madrycie oraz Akademia Sztuk Pięknych w Wiedniu szczyciły się jego członkostwem. W 1902 roku został przyjęty jako członek zagraniczny do Académie des Beaux-Arts, a w 1912 roku jako członek stowarzyszony do Królewskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych w Belgii.

Lawrence Alma-Tadema był kuzynem Hendrika Willema Mesdaga.

Odznaczenia

Pour le mérite za nauki i sztuki (1881)

Belgijski Order Leopolda, Kawaler

Kawaler bawarskiego Orderu Świętego Michała

Kawaler francuskiej Legii Honorowej

Order Zasługi

Członek Królewskiej Akademii Sztuk

Wybrane dzieła

1863: Egipcjanie przed 3 tysiącami lat (Egipcjanie 3000 lat temu), Harris Museum and Art Gallery, Preston, Wielka Brytania

1865: Egipcjanin w bramie (Egipcjanin w drzwiach)

1865: Katullus u Lesbii

1867: Mumia (Mumie)

1868: Fidiasz pokazuje przyjaciołom fryz z Partenonu

1869: Szambelan Sezostrisa (Szambelan Sezostrisa)

1872: Egipcka wdowa (Egipcka wdowa), Rijksmuseum Amsterdam

1873: Śmierć pierworodnego (Śmierć pierworodnego), Rijksmuseum, Amsterdam

1876: Audiencja u Agryppy (Audiencja u Agryppy), kolekcja prywatna

1877: Jesień: Święto winobrania (Jesień: Święto winobrania), Birmingham Museums and Art Gallery, Birmingham

1881: Safona i Alkajos (Safona i Alkajosz), Walters Art Museum, Baltimore, USA

1883: Droga do świątyni (Droga do świątyni), Royal Academy of Arts, Londyn

1883: Portret Leopolda Löwenstamma, kolekcja prywatna

1887: Kobiety z Amfisy (Kobiety z Amfisy), The Clark Institute, Williamstown, USA

[START] 1888: Róże Heliogabala (The Roses of Heliogabalus), kolekcja prywatna

1890: Scena Pompejańska (Scene of Pompei)

1895: Punkt sprzyjający (Coign of Vantage), kolekcja prywatna

1904: Znalezienie Mojżesza (The Finding of Moses), kolekcja prywatna

1909: Ulubiona tradycja (A Favourite Custom), kolekcja prywatna

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności