Wikibiopedia

 

Charles Allen, Baron Allen of Kensington

Charles Allen, Baron Allen of Kensington, Kt., CBE (* 4 stycznia 1957 w Lanark, hrabstwo Lanarkshire) to brytyjski biznesmen, menedżer telewizyjny i radiowy oraz polityk Partii Pracy. Od października 2013 roku jest członkiem Izby Lordów jako dożywotni par.

Życie

Allen urodził się w Szkocji. Karierę zawodową rozpoczął w 1974 roku jako księgowy w British Steel. Pracował tam 5 lat, do 1979 roku. W latach 1979-1982 pracował jako dyrektor ds. zamówień w grupie TM Galagers plc. Od 1982 do 1985 roku był zatrudniony w Grand Metropolitan plc, sieci obejmującej hotele, ośrodki wypoczynkowe, wypożyczalnie samochodów i kasyna, gdzie pełnił funkcję dyrektora Grand Metropolitan International Services Ltd. Był dyrektorem zarządzającym grupy Compass Vending oraz Grand Metropolitan Innovations Ltd (1986–1987), dyrektorem zarządzającym GIS Middle East Ltd (1987–1988), a po przejęciu Grand Metropolitan, dyrektorem zarządzającym Compass Group plc (1988–1991).

Od początku lat 90. Allen pełnił szereg funkcji kierowniczych w gospodarce i przemyśle, zwłaszcza w sektorze mediów. W 1991 roku wstąpił do koncernu telewizyjnego i medialnego Granada plc. W latach 1996–2000 był dyrektorem generalnym (CEO) Granada Television. W tym samym koncernie został również dyrektorem generalnym grupy (Group Chief Executive). Allen odegrał kluczową rolę w przejęciu Forte Hotels (1997), a także w przejęciach z 1994 i 1999 roku, odpowiednio, London Weekend Television (LWT) i Yorkshire-Tyne Tees Television. W 2001 roku Granada Group połączyła się z koncernem medialnym Compass, tworząc Granada Compass. Ten związek doprowadził później do podziału na Granada Media plc i Compass Group. Allen pozostał w firmie Granada i w 2001 roku, już po podziale, został prezesem zarządu (Executive Chairman) Granada plc., pełniąc tę funkcję do 2004 roku. Kiedy Granada plc weszła w joint venture z koncernem medialnym Carlton Communications, tworząc ITV plc, Allen został, w 2004 roku, dyrektorem naczelnym (Chief Executive) ITV plc. Początkowo w mediach pojawiała się krytyka, że Allen ma zbyt małe doświadczenie w sektorze medialnym, aby objąć stanowisko dyrektora naczelnego ITV plc. W sierpniu 2006 roku ITV plc ogłosiło, że Allen opuści firmę Granada po 15 latach. Allen pozostał dyrektorem zarządzającym ITC plc do początku 2007 roku, kiedy to grupa łowców talentów znalazła jego następcę.

Od 2007 roku Allen jest prezesem zarządu (Chairmanem) Global Radio UK Ltd., największej komercyjnej sieci radiowej w Wielkiej Brytanii. W 2008 roku Allen został prezesem zarządu (Chairmanem) EMI Group; przez kilka miesięcy wcześniej pełnił w tym koncernie funkcję doradcy. W EMI był Chairmanem do 2010 roku.

Inne stanowiska kierownicze

Allen był również dyrektorem niewykonawczym koncernu spożywczego Tesco plc (1999-2010).

Od sierpnia 2013 jest prezesem zarządu (Chairman) duńskiej firmy usługowej Integrated Service Solutions (ISS A/S); od marca 2013 był już członkiem zarządu. Jest (stan na listopad 2013 r.) prezesem zarządu (Chairman) 2 Sisters Food Group i dyrektorem niewykonawczym koncernu medialnego Virgin Media. Jest również Starszym Doradcą (Senior Advisor) w firmie inwestycyjno-bankowej i maklerskiej Goldman Sachs (Goldman Sachs Private Equity). Był także Starszym Doradcą (Chief Advisor) brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

(***)

(****)

(*****)

(******)

Od stycznia 2013 r. był prezesem (Chairman) British Red Cross; w październiku 2013 r. Allen oświadczył, że rezygnuje ze stanowiska prezesa British Red Cross. Allen był prezesem Commonwealth Games 2002 w Manchesterze i dyrektorem nie wykonawczym Komitetu Olimpijskiego w Londynie podczas letnich igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 r. 25 maja 2012 r. został mianowany burmistrzem (Mayor) wioski olimpijskiej w Londynie, na czas trwania letnich igrzysk w 2012 r.

Polityka/Członkostwo w Izbie Lordów

W marcu 2012 r. Allen został mianowany przez Eda Milibanda, przewodniczącego Partii Pracy, przewodniczącym zarządu Partii Pracy (Chairman of the Executive Board of the Labour Party).

1 sierpnia 2013 roku ogłoszono, że Allen zostanie mianowany dożywotnim parem i będzie członkiem Izby Lordów z ramienia Partii Pracy. 2 października 2013 roku formalnie wyniesiono go do rangi dożywotniego para, otrzymał tytuł Lorda Allena z Kensington w Kensington w Królewskim Burgu Kensington i Chelsea. Formalnie zasiada w Izbie Lordów od 2 października 2013 roku. 6 listopada 2013 roku został oficjalnie wprowadzony do Izby Lordów przez Margaret Jay, baronową Jay z Paddington i Melvyna Bragga, barona Bragga.

Zaszczyty i nagrody

Allen został mianowany Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego na dorocznej liście New Year’s Honours 2003, „w uznaniu jego zasług dla Igrzysk Wspólnoty Narodów 2002” (za zasługi dla XVII Igrzysk Wspólnoty Narodów). W 2012 r. został mianowany na dorocznej liście New Year’s Honours Kawalerem, „w uznaniu jego zasług dla Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 i Letnich Igrzysk Paraolimpijskich 2012” (za zasługi dla Olimpiady i Paraolimpiady 2012).

Prywatnie

Allen jest homoseksualistą i żyje otwarcie jako osoba homoseksualna. Do jego hobby należą teatr i podróże.

W 2008 roku Allen został wybrany w ankiecie brytyjskiego dziennika The Independent jako jedna z najbardziej wpływowych osób homoseksualnych i lesbijek w Wielkiej Brytanii. Charles Allen został ponownie uwzględniony na liście na miejscu 22; jednak w porównaniu z poprzednim miejscem z 2006 r. spadł o siedem pozycji.

Odnośniki zewnętrzne

Lord Allen of Kensington – Oficjalna strona internetowa Izby Lordów.

Lord Allen z Kensington, CBE. Biografia na stronie Debretts (wersja online).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności