Wikibiopedia

 

Felka Platek

Felka Platek (ur. 3 stycznia 1899 w Warszawie, Imperium Rosyjskie; zm. 2 sierpnia 1944 w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau) - polska malarka.

Życie

Platek urodziła się w Warszawie jako córka Leona Platka i Salome Platek z domu Strumfeld. Felka Platek przyjechała do Berlina z Polski w latach dwudziestych XX wieku, aby zostać malarką. Studiowała pod kierunkiem Ludwiga Meidnera w prywatnej pracowni malarstwa i rzeźby, znanej jako Szkoła Lewin-Funcke od nazwiska Artura Lewin-Funcke. Uczył tam w latach 1924-1925. To właśnie w szkole Lewin-Funcke poznała w 1924 roku swojego wieloletniego partnera i późniejszego męża Felixa Nussbauma.

W 1932 roku towarzyszyła Felixowi Nussbaumowi, który otrzymał stypendium z Villa Massimo, do Rzymu. Z tego okresu zachowały się krajobrazy i widoki na morze.

Kiedy Nussbaum opuścił Rzym, udała się za nim do Francji i Belgii. W Oostende malowała przedmioty codziennego użytku. Próbowała również zarabiać na życie malując filiżanki, talerze i wazony.

Felka Platek i Felix Nussbaum pobrali się w Brukseli w 1937 roku. Nussbaum już w 1930 roku wyraźnie odrzucił małżeństwo w swoich "Ilustracjach do wiersza weselnego", w których przedstawił Kupidyna z założonymi rękami. Ślub jednak się odbył, ponieważ Felka Platek miała problemy z władzami belgijskimi w związku z pozwoleniem na pobyt.

21 lipca 1944 r. Felka Platek i Felix Nussbaum zostali namierzeni i aresztowani w swojej kryjówce przy Rue Archimède 2 w Brukseli. Zostali przewiezieni do obozu zbiorczego w Mechelen. Stamtąd zostali deportowani do Auschwitz-Birkenau, gdzie Platek została zamordowana 2 sierpnia 1944 roku.

Dom Felixa Nussbauma w Osnabrück posiada największą kolekcję jej prac, obejmującą dwa obrazy olejne i 28 gwaszy. Duża liczba jej prac została zniszczona w pożarze pracowni Nussbauma przy Xantener Straße w Berlinie w 1932 roku.

Kobieta i artystka w swoich czasach

Malarka Felka Platek jest przykładem pokolenia kobiet, które wykorzystały intelektualną wolność Republiki Weimarskiej do planowania własnego życia i tworzenia sztuki. Zostało jej tylko kilka lat życia, zanim narodowy socjalizm zniszczył jej perspektywy, zabrał jej adoptowany dom i ostatecznie kazał ją zamordować. Jako artystka należy do straconego pokolenia.

Przez długi czas jej twórczość pozostawała w cieniu jej towarzysza i męża Felixa Nussbauma.

Badania nad nią są wciąż w powijakach.

Podziękowania

Nazwa ulicy

Od 2012 roku ulica w dzielnicy mieszkalnej "Nördlich Brinkhofweg" w dzielnicy Kalkhügel w Osnabrück nosi jej imię.

Potykający się kamień

Potykacz w Brukseli, 22 rue Archimède, upamiętnia Felka Platka i Felixa Nussbauma.

Komiks

Francuski artysta komiksowy Émile Bravo upamiętnia Felkę Platek w komiksie "Spirou or: Hope". W czterotomowej historii rozgrywającej się w Brukseli podczas niemieckiej okupacji, Spirou spotyka Felixa Nussbauma i Felkę Platek i zaprzyjaźnia się z nimi. "Ta przyjaźń ma kluczowe znaczenie dla przebiegu czterotomowej historii".

Literatura

W swoim zbiorze opowiadań "Ich sehe Hunde, die an der Leine reißen" autor Christoph Heubner próbuje zbliżyć się do Felki Platek w formie fikcyjnego pamiętnika. Ten fikcyjny pamiętnik z kolei zainspirował artystkę Petrę Rosemann do stworzenia cyklu rysunków o Felce Platek i Felixie Nussbaumie.

Wystawa

Museumsquartier Osnabrück (MQ4), które posiada największą kolekcję prac Platek, liczącą 28 dzieł, zaprezentowało specjalną wystawę Felka Platek. Artystka na wygnaniu.

Prace (wybór)

Autoportrety

Portret młodej kobiety (1927)

Martwa natura ze ślimakami i makrelą (około 1935)

Portret pani Etienne (1940)

Portret Nicolaasa Cornelisa Hogenesa w wieku dwóch lat (1942)

Portret damy w czerwonej sukni (olej na płótnie, 78 × 57,5 cm, 1942; Museum Kunst der Verlorenen Generation, Salzburg)

Zobacz także

Sztuka teatralna Felix Nussbaum (2010; autor: Christoph Klimke)

Lista artystów sztuk wizualnych prześladowanych przez reżim nazistowski

Literatura

Christel Schulte: Felka Platek. Museums- u. Kunstverein Osnabrück, broszura - grudzień 2003, ISBN 3-926235-25-X; ISBN 978-3-926235-25-1.

Serge Peker: Felka, une femme dans la Grande Nuit du camp: M.E.O. : ISBN 978-2-930333-59-5.

Hans Joachim Schädlich: Felix i Felka. Reinbek : Rowohlt, 2018

Heinz R. Böhme (red.): Dawno się nie widzieliśmy. Sztuka straconego pokolenia - kolekcja Böhme. Monachium 2020

Christoph Heubner: Widzę psy wyrywające się ze smyczy. Steidl, 2019, ISBN 978-3-95829-717-3.

Adriana Martins Mota: Felka Platek. Artystka na wygnaniu, Osnabrück 2024, ISBN 978-3-926235-34-3.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności