Wikibiopedia

 

Enissa Amani

Sahar-Enissa Amani (pers. سحر انیسا امانی; * 8 grudnia 1981 w Teheranie) jest irańsko-niemiecką komiczką i aktorką.

Życie i kariera

Enissa Amani urodziła się w Teheranie w 1981 r., jako córka literaturoznawcy i lekarza. Ponieważ jej socjalistyczni rodzice byli prześladowani politycznie, w 1985 r. rodzina uciekła z Iranu do Frankfurtu nad Menem. Po ukończeniu szkoły średniej w 2003 r. rozpoczęła studia prawnicze, ale potem wybrała literaturę. Na boku pracowała w przemyśle kosmetycznym. W latach 2004/2005 pracowała również jako stewardesa. Od 2006 r. mieszka w Kolonii.

Amani brała udział w wielu konkursach piękności, zdobyła tytuły Miss 24.de, Vice Miss Niemiec Zachodnich oraz Miss Tourism Iran. Przez miesiąc prezentowała ubrania i kosmetyki na kanale QVC. W połowie 2013 r. zaczęła występować jako stand-up comedy na otwartej scenie i wkrótce potem miała występy w programach NightWash, TV total, Satire Gipfel i StandUpMigranten. Po raz pierwszy wyruszyła w trasę z zespołem RebellComedy. W 2014 r. była nominowana do Prix Pantheon (nagroda jury). W styczniu 2015 r. wzięła udział w konkursie RTL Comedy Grand Prix. W 2015 r. była uczestniczką programu RTL "Let's Dance"; jej partnerem był Christian Polanc. Para zajęła czwarte miejsce.

W 2016 r. Enissa Amani poprowadziła swój pierwszy program "Studio Amani" na antenie ProSieben, w którym od marca do maja wyemitowano osiem odcinków. Program miał być połączeniem codziennego komentarza, stand-up comedy i talk show, w którym Amani poruszał takie tematy jak migracja, media społecznościowe, reklamy i stare zdjęcia z internetu. Spiegel.de napisał, że punktem kulminacyjnym programu była bitwa kulturowa, w której "Amani czasami wygłaszał dosadne uwagi, schodził poniżej pasa i wykorzystywał klisze".Od grudnia 2016 r. na antenie ProSieben można było oglądać skecz "nissa - Geschichten aus dem Leben (nissa - historie z życia). W czterech odcinkach Amani opowiedziała historie ze swojego życia, a w roli jej psychoterapeutki wystąpiła Sabine Vitua. Ze względu na różnice w interpretacji treści w przyszłości, Amani i nadawca rozstali się.

Od kwietnia 2018 r. w serwisie streamingowym Netflix dostępny jest komediowy film specjalny Ehrenwort. Nagranie odbyło się w teatrze St. Pauli w Hamburgu. Tym samym stała się pierwszą Niemką i pierwszą Europejką, która zaoferowała swój program w serwisie Netflix. W 2019 roku ukazał się 30-minutowy występ dla serialu Netflix Comedians of the World. W kwietniu 2019 r. była jednym z dziewięciu jurorów w konkursie About You Awards, który był transmitowany na antenie ProSieben, i prowadziła kategorię komediową.

W lutym 2021 r. Amani wyprodukowała program dyskusyjny The Best Instance z udziałem Natashy A. Kelly, Nava Zarabian, Maxa Czollek, Gianniego Jovanovica i Mohameda Amjahida. Program był reakcją na odcinek programu WDR Die letzte Instanz, w którym dyskutowano o rasizmie, a goście nie mieli żadnej wiedzy na ten temat. Amani chciała temu przeciwdziałać, proponując program, w którym goście z odpowiednim doświadczeniem osobistym i fachową wiedzą dyskutują na dany temat. Otrzymała za to nagrodę Grimme Online Award w 2021 r.

Kontrowersje

W kwietniu 2019 r. dziennikarka Anja Rützel skrytykowała wystąpienie Amani w serwisie Spiegel online, skarżąc się, że czasami nazywano ją komiczką. Podczas swojego monologu na scenie Amani powiedziała, że chciałaby "wyemigrować do Nikaragui i uprawiać papaje", gdyby znów nazwano ją komikiem.Rützel nie uznał występu, który w zamierzeniu miał być przerywnikiem dla stand-up comedy, za zabawny. Dlatego na końcu swojego felietonu napisała: "Jeszcze raz dla porządku: komediantka". Następnie Amani oskarżyła Rützla o rasizm na Instagramie i wywołała burzę gówna wśród swoich fanów przeciwko Rützelowi. Sonja Zekri, szefowa działu kultury "Süddeutsche Zeitung", powiedziała radiu Deutschlandfunk, że jest zaskoczona "ogromnym brakiem poczucia humoru" Amaniego.W 2019 roku Amani nazwał w mediach społecznościowych członka parlamentu krajowego AfD Andreasa Winharta "idiotą, draniem i rasistą" m.in. za jego rasistowskie wypowiedzi. Według niej, ma za to zapłacić grzywnę w wysokości 1800 euro. Aby zwrócić uwagę na fakt, że wypowiedzi Winharta nie miały dla niego żadnych konsekwencji, powiedziała, że nie zapłaci, ale odsiedzi 40 dni zastępczej kary pozbawienia wolności.

Filmografia (wybór)

Filmy i seriale

2015: Alarm dla Kobry 11 (serial telewizyjny, jeden odcinek)

2015: Fack ju Göhte 2

2016: SMS dla Ciebie

2019: Jutro będziemy wolni

Występy w telewizji

2013-2014: StandUpMigrants (EinsPlus)

2014: Szczyt Satyry (Das Erste)

2014: Komedia z Karstenem (MDR)

2014: Suma telewizyjna (Pro7)

2015: Grand Prix komedii RTL (RTL)

2015: Let's Dance (RTL)

2016: Studio Amani (Pro7, 8 odcinków)

2016: "Nissa - historie z życia" (Pro7, 4 odcinki)

2018: Słowo honoru (Netflix)

2018: Hart aber fair (Das Erste)

2019: Komedianci świata (Netflix)

Wycieczki

2018: Mainblick

2019: Krassizm

2020: Niemiecka dziewczyna

Nagrody

2015: Niemiecka Nagroda Komediowa dla najlepszego debiutanta

2019: Nagroda Glammy Beauty za Postać Roku 2019

2021: Nagroda Grimme Online w kategorii "Specjalne" za program dyskusyjny The Best Instance

Publikacje

Enissa Amani: Nie bez moich wysokich obcasów. Rowohlt, 2018, ISBN 978-3-499-63124-5.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności