Wikibiopedia

 

Ismael Zambada García

Ismael Zambada García (pseudonim El Mayo; ur. 1 stycznia 1948 r. w El Álamo, Culiacán) - meksykański lord narkotykowy z kartelu Sinaloa. Jest jednym z najbardziej poszukiwanych lordów narkotykowych w Meksyku i w Stanach Zjednoczonych. Po aresztowaniu El Chapo pod koniec lutego 2014 roku aż do jego ucieczki z więzienia w 2015 roku, El Mayo był uważany za jego następcę i domniemanego przywódcę kartelu Sinaloa.

Życie

Zambada urodził się w El Álamo, wiosce w municipio Culiacán, w stanie Sinaloa. Mówi się, że Zambada wszedł w handel narkotykami już w 1964 roku w wieku 16 lat. Wraz z El Chapo był jednym z założycieli kartelu Sinaloa w 1989 roku. Współpraca ta trwała aż do aresztowania tego ostatniego.

28 stycznia 2003 r. został skazany zaocznie przez sąd w Waszyngtonie. USA oferowały pięć milionów dolarów za informacje prowadzące do jego aresztowania. W tym samym roku został uznany przez władze meksykańskie za “narkotykowego kingpina numer jeden”.17 maja 2007 roku amerykański Urząd Kontroli Aktywów Zagranicznych zamroził aktywa rzekomo należące do jego sieci finansowej.W 2009 roku przeprowadził z nim wywiad dziennikarz Julio Scherer García.Kilku członków jego rodziny było zaangażowanych w handel narkotykami. Jego najstarszy syn, Jesús Vicente Zambada Niebla (pseudonim El Vicentillo) został aresztowany w mieście Meksyk w 2009 roku i wydany do USA w 2010 roku. Jego syn Serafín Zambada Ortiz został aresztowany w USA. W 2008 roku aresztowany został również jego brat Jesús Reynaldo Zambada García (pseudonim El Rey), który w 2012 roku został poddany ekstradycji do USA.

22 lutego 2014 roku aresztowano El Chapo, wieloletnią czołową postać kartelu Sinaloa. Ismael Zambada García był początkowo uważany za jego następcę.We wrześniu 2021 roku rząd USA zwiększył nagrodę za informacje prowadzące do aresztowania El Mayo do 15 milionów dolarów.

Pokrewne

Benjamín Arellano Félix

Ramón Arellano Félix

Sergio Vega

Vicente Carrillo Fuentes

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności