Wikibiopedia

 

Dorota Budna

Dorota Budna (ur. 4 września 1969 r.) jest polską projektantką kostiumów, która mieszka i pracuje w Berlinie.

Życie i kariera

Dorota Budna dorastała w Polsce w czasach komunizmu i zaczęła tworzyć własne projekty kostiumów jako młoda dziewczyna, aby nadać bardziej indywidualny charakter temu, co postrzegała jako nudny, głównie brązowy wybór ubrań. W tym celu farbowała prześcieradła na jaskrawe kolory i szyła z nich ubrania, malowała buty sportowe lub robiła biżuterię z resztek. Później studiowała sztukę w Opolu, pod koniec lat 90. rozpoczęła naukę projektowania mody w renomowanym Lette-Verein w Berlinie, a następnie ukończyła szkolenie z projektowania kostiumów w Międzynarodowej Szkole Filmowej ifs w Kolonii.

Jej kariera jako projektantki kostiumów rozpoczęła się jako asystentka Marii Lucas i przejęła zarządzanie kostiumami do musicalu Piękna i Bestia. Następnie projektowała kostiumy do rewii Fifty Fifty, odbyła staż u trzykrotnie nominowanej do Oscara Anny B. Sheppard podczas produkcji Olivera Twista i była asystentką zdobywczyni Oscara Ann Roth w produkcji The Reader. Po urodzeniu dwójki dzieci coraz częściej podejmowała się samodzielnych zleceń. Zaprojektowała kostiumy do filmu gatunkowego Urban Explorer w ścisłej współpracy z charakteryzatorem Waldemarem Pokromskim, doradzała przy produkcji The Captain of Nakara i zaprojektowała kostiumy do Bruder vor Luder, pierwszego filmu gwiazd YouTube Die Lochis, który został wyprodukowany przez Constantin Film. Następnie pracował przy historycznym dokumencie ZDF Kaisersturz Christopha Röhla, komedii akcji Plan B: Scheiss auf Plan A wydanej przez 20th Century Fox oraz kostiumach do teledysków Rammstein Deutschland i Adieu. W ostatnich latach Dorota Budna ściśle współpracowała również z reżyserem Christianem Alvartem, projektując kostiumy do seriali Sloborn, Ze Network i Oderbruch.

Oprócz pracy jako kostiumograf, Dorota Budna jest także współproducentką kilku filmów. Na przykład jej dramat młodzieżowy Mavi Bisiklet miał swoją premierę w konkursie Generation na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2016 roku.

Rodzina

Dorota Budna jest żoną producenta filmowego Olivera Thau od 2005 roku. Mają córkę i syna.

Filmografia (wybór)

Kostiumy filmowe2004: Salon Kitty - Nazistowski burdel i jego historia

2004: Not a Love Story

2011: Urban Explorer

2012: Kapitan Nakara

2015: Brat przed dziwką

2016: Plan B: Fuck Plan A

2018: Upadek cesarza

2018: Jeszcze raz - jeszcze raz

2020: Rohwedder - Jedność, morderstwo i wolność

2021: Heinrich Vogeler - Z życia marzyciela

2021: Sløborn (sezony 1-3)

2022: Ze Network

2022: Oderbruch

2023: LUBI - Policjant ulega wypadkowiKostiumowy teledysk2019: Rammstein - Niemcy

2022: Katja Krasavice x Fler - Million Dollar A$$

2022: Sido x Topic42 - With You Remix

2022: Rammstein - AdieuKostümbild teatr/musical2004: Fifty-Fifty - rewia

2005 Piękna i BestiaProdukcje2010: Propios y extraños

2012: Kapitan Nakara

2016: Mavi Bisiklet

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności