Wikibiopedia

 

Fatma Aydemir

Fatma Bahar Aydemir (* 1986 w Karlsruhe) jest niemiecką dziennikarką i pisarką. Mieszka w Berlinie.

Życie

Fatma Aydemir dorastała na przedmieściach Karlsruhe. Jej dziadkowie przybyli do Niemiec jako tureccy gastarbeiterzy, gdy rodzice byli nastolatkami. Studiowała germanistykę i amerykanistykę we Frankfurcie nad Menem. Aydemir mieszka w Berlinie od 2012 r. i pracuje jako redaktor w dzienniku taz, gdzie zajmuje się popkulturą, literaturą i Turcją. Jest współinicjatorką powstania dwujęzycznego portalu internetowego taz.gazete, będącego reakcją na represjonowanie przez państwo wolności prasy w Turcji. Jako wolny strzelec pisze również dla Spex i Missy Magazine.

Jej debiutancka powieść Elbow z 2017 roku, opowiadająca o eskalacji przemocy na stacji metra, podzieliła krytyków. Recenzent Philipp Bovermann w "Süddeutsche Zeitung" docenia jasny język Aydemira i uważa, że książka ta to dwa kopniaki w brzuch: "Jeden dla mizoginicznego społeczeństwa tureckiego. I jeden za obłudę tak bardzo liberalnych Niemców". Z kolei Andrea Diener z Frankfurter Allgemeine Zeitung życzyłaby sobie bardziej zniuansowanych obserwacji niemiecko-tureckiej bohaterki Hazal: "Autorka nie kładzie zbyt dużego nacisku na to, byśmy w trakcie książki polubili Hazal, przez co wymyka się ona czytelnikowi".

Jej druga powieść, wydana w 2022 roku, nosi tytuł "Djinns" i otrzymuje pozytywne recenzje w Süddeutsche Zeitung z 16 lutego 2022 roku. Natomiast Iris Radisch pisze w ZEIT, że książka jest napisana "stereotypowym żargonem aktywistów politycznych"; "literatura, nawet przekonująca literatura zaangażowana, która zawsze ma poczucie formy i dialektyki społecznej, brzmi inaczej".Dla Ellbogena Aydemir otrzymał 10. 000 Klaus-Michael Kühne Prize of the Harbour Front Literature Festival za najlepszą debiutancką powieść roku, a także Franz Hessel Prize za 2017 r. jako laureatka z Niemiec.W 2018 r. otrzymała roczne stypendium dla pisarzy z Ministerstwa Nauki i Sztuki kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. W 2019 r. była stypendystką w Villa Aurora w Los Angeles. W 2020 r. otrzymała nagrodę im. Roberta Gernhardta za projekt powieści "Dschinns".

Publikacje

Łokcie. Powieść. Hanser, Monachium 2017, ISBN 978-3-446-25441-1.

Pod red. Hengameh Yaghoobifarah: Eure Heimat ist unser Albtraum. Ullstein, Berlin 2019, ISBN 978-3-961010-36-3.

Dżinny. Powieść. Hanser, Monachium 2022, ISBN 978-3-446-26914-9

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności