Wikibiopedia

 

Czesław Jan Kukuczka

Czesław Jan Kukuczka (* 13 lipca 1935 w Kamienicy, Polska; † 29 marca 1974 w Berlinie Wschodnim) był polskim strażakiem. Zginął pod Murem Berlińskim. Funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego zastrzelił go, gdy próbował uciec z NRD.

Życie

Urodzony w 1935 r. Kukuczka został uwięziony w 1953/54 r., prawdopodobnie za defraudację. Po zwolnieniu ożenił się i został ojcem trójki dzieci. Później został podkomisarzem straży pożarnej.

W dniu 29 marca 1974 r. stawił się w polskiej ambasadzie w Berlinie Wschodnim. Wyjaśnił, że w jego teczce znajduje się bomba, której użyje do wysadzenia ambasady, jeśli nie otrzyma zgody na natychmiastowy wyjazd do Berlina Zachodniego. Jego motywem był prawdopodobnie planowany wyjazd do USA. Następnie wydano mu dokument zastępujący paszport z niezbędną wizą wyjazdową do Berlina Zachodniego. Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego zostało jednak o tym potajemnie poinformowane. Został przewieziony na przejście graniczne na stacji Berlin Friedrichstraße. Według relacji naocznych świadków, cywil w ciemnym płaszczu i przyciemnianych okularach strzelił do niego od tyłu z odległości dwóch metrów w hali wyjściowej, znanej również jako Pałac Łez. Poważnie ranny został przewieziony do szpitala więziennego na terenie aresztu śledczego w Berlinie-Hohenschönhausen. Zmarł tam kilka godzin później.

Po zjednoczeniu berlińska prokuratura początkowo umorzyła kilka dochodzeń w tej sprawie. Sprawca, Manfred Martin N., został wskazany dopiero w 2016 roku. Ponieważ jednak w tamtym czasie zakładano nieumyślne spowodowanie śmierci, postępowanie zostało umorzone z powodu przedawnienia. Polska również prowadziła dochodzenie w sprawie śmiertelnego postrzelenia strażaka i latem 2021 r. wydała europejski nakaz aresztowania. Strona polska wystąpiła następnie o ekstradycję Martina Manfreda N. Doprowadziło to do nowej oceny przez niemiecki wymiar sprawiedliwości, co zaowocowało aktem oskarżenia o zabójstwo, ponieważ nie uległo ono przedawnieniu. Proces przeciwko Manfredowi Martinowi N. rozpoczął się 14 marca 2024 r. przed Sądem Okręgowym w Berlinie I. Jak dotąd tylko w sprawie Waltera Kittela wydano prawomocny wyrok o zabójstwo ofiar muru berlińskiego.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności