Wikibiopedia

 

Chester Marcol

Czesław Bolesław "Chester" Marcol (ur. 24 października 1949 r. w Opolu, Polska) - były polski zawodnik futbolu amerykańskiego na pozycji kickera. W trakcie swojej kariery grał przez osiem lat dla Green Bay Packers w NFL. Został wprowadzony do Galerii Sław Green Bay Packers w 1987 roku.

Wczesne lata

Marcol mieszkał w Polsce do 14 roku życia. Kiedy jego ojciec popełnił samobójstwo, wyemigrował z rodziną do USA. Uczęszczał do Hillsdale College w Michigan. Już w Polsce lubił grać w piłkę nożną. Jego nauczyciel sportu dostrzegł jego talent i pokazał mu futbol amerykański. Do dziś jest rekordzistą najdłuższego field goala w Hillsdale College.

NFL

Marcol został wybrany na 34. miejscu w drafcie NFL 1972 przez Green Bay Packers w drugiej rundzie. W swoim pierwszym roku zdobył łącznie 128 punktów dla Packers (najlepszy wynik w lidze) i został wybrany Debiutantem Roku NFC.

Wciąż jest dobrze znany wielu fanom ze swojego zwycięskiego przyłożenia w meczu z Chicago Bears 7 września 1980 roku, kiedy to Marcol miał kopnąć gola z 34 jardów przy wyniku remisowym 6-6 w dogrywce. Jego próba została jednak zablokowana przez obrońcę Bears. Po zablokowaniu piłka wpadła prosto w jego ramiona, a Marcol wbiegł do strefy końcowej. Jest jednym z zaledwie czterech kickerów w NFL, którzy zdobyli przyłożenie. Packers wygrali 12-6. Później powiedział, że od połowy meczu był pod wpływem kokainy i został zwolniony 8 października 1980 roku. Podpisał kontrakt z Houston Oilers, którzy pilnie potrzebowali kickera na wyjazdowy mecz z Green Bay Packers, ponieważ ich kicker Toni Fritsch nie był w stanie grać. W meczu przeciwko swojemu byłemu klubowi zdobył bramkę z pola i tylko jedną z trzech prób dodatkowego punktu. Mimo to Oilers wygrali 22-3 i był to ostatni mecz w jego karierze, choć pozostał w składzie Oilers do końca sezonu.

Po karierze

14 lutego 1986 r. Marcol próbował popełnić samobójstwo, pijąc mieszankę trutki na szczury, kwasu akumulatorowego i wódki. Mieszka z żoną i trójką dzieci w nieposiadającym osobowości prawnej obszarze Michigan na Górnym Półwyspie. W weekendy pracuje jako doradca ds. narkotyków i alkoholu. Marcol cierpi na wirusowe zapalenie wątroby typu C.

We wrześniu 2011 roku opublikował książkę zatytułowaną: Alive and Kicking: My Journey Through Football, Addiction and Life.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności