Wikibiopedia

 

Charlotte Meentzen

Berta Emilie Charlotte Meentzen (* 15 czerwca 1904 r. w Lipsku; † 26 lutego 1940 r. w Dreźnie) była niemiecką przedsiębiorczynią zajmującą się opracowywaniem czysto naturalnych kosmetyków według własnych receptur oraz produkcją i dystrybucją kosmetyków na terenie Niemiec. Jest uważana za jedną z pierwszych pionierek nowoczesnego rynku kosmetyków organicznych i naturalnych w Europie, opracowała system szkolenia kosmetyczek i założyła w tym celu własną szkołę. Była autorką kilku prac z tej dziedziny.

Życie

Charlotte Meentzen była drugą córką z pierwszego małżeństwa pisarza Theodora Meentzena (1875-1963), który pochodził z Butjadingen w Wesermarsch, i Iphigenie z domu Eichhorn (1877-1945), która pochodziła z Eisenberg-Moritzburga. W 1908 r. rodzina przeniosła się z Lipska do Eisenberg-Moritzburga do gospodarstwa dziadków, a w 1940 r. do Auer koło Moritzburga. Charlotte spędziła dzieciństwo wraz z siostrą Gertrud Meentzen w naturalnym otoczeniu Moritzburga, w gospodarstwie matki zielarki. Jej mama i babcia rozbudziły w dziewczynkach miłość do przyrody i zapoznały je z mocą ziół i medycyny naturalnej. Charlotte uczęszczała do szkoły publicznej "Hoffmannsche Höhere Lehranstalt" w Radebeul. Podążała za modą na bliskość z naturą, prostotę i zdrowy styl życia, która rozpoczęła się w Republice Weimarskiej i była wspierana przez jej ojca, który był wolnomyślicielem. Wraz z matką kilkakrotnie towarzyszyła ojcu w jego podróżach wykładowych po Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

Około 1928 r. wyjechała do Austrii i w Grazu kształciła się na kosmetyczkę. Zwróciła się w stronę idei naturalnego piękna i starała się zrealizować swoją wizję wykorzystania ziół leczniczych w służbie piękna, produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych i upiększających jako naturalnych produktów roślinnych, które byłyby dostępne zarówno dla bardziej zamożnej części społeczeństwa, jak i dla szerokich rzesz konsumentów. Cele te były zbieżne z ruchami reformy życia, które nabierały rozmachu na początku XX wieku: reformą odzieżową, ruchem naturalnego leczenia, reformą dietetyczną, wegetarianizmem, ruchem ćwiczeń fizycznych i sportowym, kulturą wolnego ciała, a nawet ruchem Bauhausu. Charlotte Meentzen zawsze dążyła do niezależności jako kobieta i pozostała niezamężna. Miała syna Geerta-Dietricha, który urodził się 31 sierpnia 1939 r. Charlotte Meentzen zmarła 26 lutego 1940 r. w Dreźnie, w wieku zaledwie 35 lat. Została pochowana w grobie rodzinnym na cmentarzu w Moritzburgu.

Praca

Życie Charlotte Meentzen, podobnie jak jej siostry Gertrud, charakteryzował silny duch pionierski. Dzięki głębokiej wiedzy na temat wzajemnych powiązań w przyrodzie, pasji i chęci prowadzenia badań, stała się prekursorem innowacyjnego myślenia. Idea holizmu w pielęgnacji urody zrodziła się dzięki jej postępowym wysiłkom zmierzającym do opracowania całościowej koncepcji łączącej piękno i zdrowie.

W 1930 r. rozpoczęła pracę w Dreźnie. Miasto było potocznie nazywane "miastem zdrowia" od czasu I Międzynarodowej Wystawy Higieny w Dreźnie w 1911 r. Już wtedy tematyka wystawy - kosmetyki, odzież i pielęgnacja ciała - wyznaczała trendy w całych Niemczech. Do tego miana przyczyniły się również liczne drezdeńskie kliniki naturopatyczne i domy uzdrowiskowe, takie jak Sanatorium Lahmann w dzielnicy Weißer Hirsch, które również zajmowały się holistycznym leczeniem naturalnym. Także Niemieckie Muzeum Higieny, założone w 1912 r. po I Wystawie Higieny przez drezdeńskiego przedsiębiorcę Karla Augusta Lingnera jako "ludowa instytucja edukacyjna w zakresie ochrony zdrowia", które z okazji II Międzynarodowej Wystawy Higieny w 1930 r. wzniesiono w nowym, monumentalnym budynku. Z okazji II Międzynarodowej Wystawy Higieny w 1930 r. otwarto nowy, monumentalny budynek, który uczynił z Drezna pioniera edukacji w zakresie zdrowia publicznego. Wizja i filozofia Meentzena dotycząca piękna dzięki naturalnym substancjom i ziołom leczniczym jako podejściu holistycznemu pasowała do tego celu.

Charlotte Meentzen planowała założyć innowacyjną firmę wraz ze swoją siostrą Gertrud, z domu Seltmann-Meentzen (* 14 czerwca 1901; † 14 stycznia 1985). Drezno oferowało dobre warunki. Pomysł dwóch sióstr był dość odważny, ponieważ chciały one zrewolucjonizować ówczesny przemysł kosmetyczny, zakładając własną firmę, w której same miałyby produkować naturalne produkty do pielęgnacji urody. Ich misja pod hasłem Powrót do natury miała zostać zrealizowana dzięki opracowanemu przez nich wysoce skutecznemu kosmetykowi z naturalnymi składnikami.

Fundacja firmowa

15 czerwca 1930 r., w dniu swoich 26. urodzin, Charlotte Meentzen założyła swój pierwszy własny salon piękności pod nazwą "Charlotte Meentzen - Institut für Schönheitspflege" przy Prager Straße 44 w Dreźnie, w doskonałej lokalizacji biznesowej, przy hojnym wsparciu swojej rodziny. W tym samym roku, wraz z siostrą Gertrud Seltmann-Meentzen, założyła firmę produkcyjną "Charlotte Meentzen, Laboratorium Kosmetyki Naturalnej, sprzedaż środków farmaceutyczno-kosmetycznych". Laboratorium mieściło się w tylnym budynku przy Prager Straße 24. Siostra Gertrud Seltmann początkowo działała w tle, pełniąc jedynie funkcję pomocniczą, ponieważ była na stałe zatrudniona jako autoryzowana sygnatariuszka w fabryce farb O. Baer w Radebeul. Już w 1931 r. powstała "Szkoła Kosmetyki Naturalnej", która została przyłączona do Instytutu.

Charlotte Meentzen pojawiła się z tą ogólną koncepcją kosmetyczną jako pierwsza niemiecka kosmetyczka i producentka produktów naturalnych. Zrealizowała swoją wizję indywidualnej pielęgnacji skóry w oparciu o ziołowe składniki aktywne, mając zawsze na uwadze całość osobowości każdego człowieka. Dzięki samodzielnie opracowanym recepturom, opartym wyłącznie na ziołach, zrewolucjonizowała przemysł kosmetyczny w perspektywie długoterminowej. Do popularyzacji jej działalności przyczyniły się także wycieczki do uzdrowisk. Jej sukces był nie do zatrzymania, a nowy trend przyjął się na dobre. Sukces jej pracy doprowadził do rozwoju firmy i wymagał restrukturyzacji. Charlotte Meentzen przeniosła siedzibę swojego instytutu na Prager Str. 38. Od tego momentu jej szwagier, Felix Otto Seltmann, był odpowiedzialny za "Laboratorium Kosmetyków Naturalnych" przy Prager Str. 24. Jej siostra Gertrud oficjalnie dołączyła do spółki jako autoryzowany sygnatariusz. Na trzy lata wydzierżawiła firmę produkcyjną "Charlotte Meentzen - Laboratorium für natürliche Kosmetik" przy Prager Str. 24 swojej siostrze Gertrudzie i jej mężowi, przedsiębiorcy Felixowi Otto Seltmannowi. Charlotte, jako odważna wizjonerka i strateg, miała u swego boku Gertrudę, zdolną i mądrą bizneswoman, a rozwój firmy osiągnął kolejny wzrost. Nowością dla kobiety w tamtych czasach było to, że Charlotte Meentzen używała własnego nazwiska jako nazwy marki i etykiety.

Szkoła Kosmetyczna

Już w 1931 roku Charlotte Meentzen rozszerzyła swoją koncepcję biznesową i założyła "Szkołę Kosmetyki Naturalnej", aby zrealizować swoją wizję stosowania roślinnych składników aktywnych w praktyce kosmetycznej i rozpowszechnić swoją ideę holizmu w sposób ukierunkowany poprzez szkolenie kosmetyczek w tej publicznej szkole. Częścią udanej ogólnej koncepcji biznesowej Charlotte Meentzen było połączenie teorii i praktyki w centrum szkoleniowym, co w tamtych czasach było jeszcze czymś niezwykłym. Jedną z nowych strategii było delegowanie absolwentów swojej szkoły bezpośrednio do salonów kosmetycznych, perfumerii i drogerii poza firmą. W ten sposób zbudowała własny system dystrybucji "na miejscu", poprzez przeprowadzanie tanich zabiegów próbnych według specjalnie opracowanej koncepcji Meentzen oraz poprzez oferty sprzedaży swoich produktów.

Każdy absolwent musiał przejść przez kilka seminariów. Dzięki tym intensywnym kursom Meentzen położyła podwaliny pod dalszy sukces swojej marki "Charlotte Meentzen" i jej dystrybucji. Kosmetyczki nauczyły się polegać na nowych odkryciach dotyczących uzdrawiającej siły natury i stosować szeroką gamę produktów kosmetyków naturalnych. Po zakończeniu szkolenia kontynuowali oni działalność w duchu Meentzena i stosowali nowe, innowacyjne metody leczenia Charlotte Meentzen. Była pierwszą kosmetyczką, która opracowała własną koncepcję leczenia w zakresie masażu twarzy - "Charlotte Meentzen System", która później stała się sławna jako uznana do dziś technika masażu, składająca się z 28 chwytów masażu relaksacyjnego i masażu punktów nacisku nerwów twarzy, a tym samym należąca do holistycznego charakteru jej koncepcji. Charlotte Meentzen stała się w ten sposób jedną z pierwszych niemieckich kosmetyczek i producentów produktów naturalnych, która z powodzeniem zrealizowała swoją wizję indywidualnej pielęgnacji skóry na bazie ziołowych składników aktywnych, z punktu widzenia całości leczonej osobowości, nawet wbrew oporowi firm i poglądów o długiej tradycji.

Po śmierci Charlotte w 1940 roku szkoła kosmetyczna była z powodzeniem kontynuowana przez Gertrud Seltmann-Meentzen, aż do momentu, gdy w 1964 roku na mocy rozporządzenia rządu nakazano zamknięcie wszystkich szkół publicznych.

Works

Już w 1934 roku Charlotte opublikowała kilka broszur informacyjnych na temat pielęgnacji urody i zdrowia kobiet i matek, opartych wyłącznie na ziołach. W książce "Heilkräuter im Dienst der Schönheit" (Zioła lecznicze w służbie piękna) jako jedna z pierwszych autorek opublikowała swoją wiedzę, porady i rozległą wiedzę na temat kosmetyków naturalnych oraz przekonanie o związkach lub równowadze między naturą, duchem, pięknem i relaksem dla dobrego samopoczucia. Książka ta mogła zostać wydana dopiero w 1941 roku, po jej śmierci, za namową Gertrud Meentzen-Seltmann i do dziś jest uważana za standardowe dzieło na temat kosmetyków naturalnych.

Wyróżnienia

Firma otrzymała nagrodę w kategorii "Industry Excellence in Branding/Beauty & Care" podczas ceremonii wręczenia nagród 21 czerwca 2018 r. w Niemieckim Muzeum Historycznym w Berlinie za wybitne zarządzanie marką i udany relaunch opakowań.

26 lutego 2020 r., w 80. rocznicę śmierci Charlotte Meentzen, w dawnej willi Meentzen przy Wiener Strasse 36 w Dreźnie odsłonięto tablicę pamiątkową w ramach uroczystego nabożeństwa upamiętniającego siostry i przedsiębiorczynie Charlotte Meentzen i Gertrud Seltmann-Meentzen. W spotkaniu wzięli udział członkowie rodzin Meentzen i Seltmann oraz przedstawiciele firmy Charlotte Meentzen KRÄUTERVITAL KOSMETIK Radeberg GmbH. Tablica pamiątkowa została ufundowana przez Landesfrauenrat Sachsen e. V. w ramach projektu Frauenorte Sachsen.

Pisma

Pielęgnacja urody niemieckiej kobiety. Series Schulungshefte der N.S.-Frauenschaft, No. 7. F.E. Fischer, Leipzig 1934. OCLC 72620007.

Inne wydanie: Verlag Gäßler, Monachium 1934, OCLC 643913063.

Zioła lecznicze w służbie piękna: przewodnik po naturalnej pielęgnacji urody. Verlag für Biologie Duberow, Berlin 1941. OCLC 705387777.

Piękno dzięki pielęgnacji skóry z Charlotte Meentzen. 12 arkuszy ilustracji. Wydawca: Dresden Charlotte Meentzen, Kräuter-Vital-Kosmetik 1961 r. OCLC 72257678.

Czy macierzyństwo szkodzi urodzie? BA NSD47/6. NSFK, 15 stycznia 1934 r.

Literatura

Klaus Gertoberens: Sächsische Persönlichkeiten die Geschichte schrieben. Dresden: Edition Sächsische Zeitung SAXO'Phon, 2011, ISBN 978-3-938325-84-1.

Słynni Saksończycy: Charlotte Meentzen. on Sachsen.de (źródło internetowe).

Eva-Maria Bast, Elena Oliveira, Melanie Kunze: Dresdner Frauen: Biografie historyczne z miasta nad Łabą. Bast Medien, Überlingen 1981.

Jürgen Helfricht: Charlotte Meentzen: Pionierka kosmetyków naturalnych. W: Der Naturarzt. Tom 139, kwiecień 2021, s. 35-38.

Renate Schönfuß-Krause: Charlotte Meentzen i Gertrude Seltmann - dwie drezdeńskie sächsische Powerfrauen und Unternehmerinnen miały wizję - ich kwitnąca współpraca rozpoczęła się w 2002 roku w Radebergu. W: Radeberger. Niezależna gazeta lokalna. Tom 30, numery 08 z 28 lutego 2020 r. - zasób online (PDF 6,4 MB) i 09 z 3 marca 2020 r. - zasób online (PDF 6,0 MB).

Theodor Meentzen: Biography Aus dem Leben eines Sozialisten und Freidenkers, Moritzburg 1963. Niepublikowany rękopis w posiadaniu prywatnymRenate Schönfuß-Krause: 90 lat temu w Dreźnie rozpoczęła się historia sukcesu Meentzen. W: Dresdner Neueste Nachrichten z dnia 3 sierpnia 2020 r. Zasób internetowy

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności