Wikibiopedia

 

Charles Hugh Alison

Charles Hugh Alison (* 1882 w Preston; † 20 października 1952 w Johannesburgu) był brytyjskim architektem golfowym i głównym przedstawicielem Złotego Wieku Architektury Golfowej.

Życie i praca

Po ukończeniu studiów C.H. Alison zaczął zdobywać swoje pierwsze doświadczenie w budowie pól golfowych w 1906 roku jako asystent Harry'ego Colta. W latach 1908-1914 był sekretarzem klubu Stoke Poges Golf Club, którego pole golfowe zbudował wspólnie z Coltem. Następnie asystował Coltowi przy innych polach, takich jak St George's Hill w 1912 roku. Po pierwszej wojnie światowej wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zbudował między innymi cztery ostatnie dołki Pine Valley. Morrison dołączył do niego w 1923 roku, a i tak już dość luźna współpraca z MacKenzie została ostatecznie rozwiązana. Colt i Morrison skoncentrowali się następnie na Europie, podczas gdy Alison udał się do USA. Z tego okresu pochodzą Burning Tree w Maryland (1923) i Milwaukee Country Club (1929).

Po Czarnym Czwartku 24 października 1929 r. i kolejnych latach kryzysu gospodarczego w USA nie było już znaczących zamówień, więc w 1930 r. Alison udał się do Japonii. W ciągu zaledwie trzech miesięcy samodzielnie zaprojektował kilka pól golfowych, a jego asystent George Penglase nadzorował budowę. Jego pierwszym projektem było pole Asaka dla Tokyo Country Club (otwarte w 1932 roku), które zwiastowało rewolucję architektoniczną w Japonii, choć zostało zniszczone przez wojsko w 1941 roku. Jednak Hirono w pobliżu Kōbe (1932) i Fuji Course w Kawana (1936) pozostały i od tamtej pory należą do najlepszych japońskich adresów. Przebudowa Kasumigaseki również okazała się wielkim sukcesem. W 1931 roku pracował również nad Royal Selangor w Malezji.

Podobnie jak MacKenzie w Australii, Alison jest uważany za zalążek lokalnej architektury golfowej w Japonii, w szczególności jako mentor pierwszych japońskich architektów golfowych Kenya Fujita i Seiichi Inoue. Jego duże i głębokie bunkry stały się bardzo znane i zostały nawet nazwane na jego cześć "Arizons", ponieważ podobne przeszkody nie istniały do tego czasu w Japonii. Niektóre z jego bunkrów były większe niż green, którego broniły. Inne cechy jego projektów obejmują płaskie greeny i wykorzystanie dużych obszarów wodnych, które w rzeczywistości były źle widziane w złotym wieku (a także w publikacjach Alisona) ze względu na ich karny charakter.

W 1936 roku nadal budował Koninklijke Haagsche dla Harry'ego Colta, a następnie pracował w wojsku jako deszyfrator podczas II wojny światowej, podobnie jak wcześniej podczas I wojny światowej. Pod koniec 1947 roku przeniósł się do RPA, gdzie zaprojektował między innymi Bryanston Country Club (1949) i Johannesburg Country Club (1951).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności