Wikibiopedia

 

Brian Adam

Brian Adam (ur. 10 czerwca 1948 r. w Keith; zm. 25 kwietnia 2013 r. w Aberdeen) był szkockim politykiem, biochemikiem i członkiem Szkockiej Partii Narodowej (SNP).

Życie

Adam urodził się w Newmill, wiosce położonej około kilometra na północ od Keith. Uczęszczał do Keith Grammar School, a następnie uzyskał tytuł licencjata z biochemii i magistra farmakologii na Uniwersytecie w Aberdeen. Po trzech latach pracy w kontroli jakości w firmie farmaceutycznej Glaxo w Montrose, Adam pracował w dwóch szpitalach, najpierw w Aberdeen City Hospital, a następnie w Aberdeen Royal Infirmary, aż do wyboru do szkockiego parlamentu. Adam był żonaty i był ojcem pięciorga dzieci. Mieszkał w Aberdeen, był aktywnym członkiem społeczności kościoła mormońskiego i kibicem klubu piłkarskiego Aberdeen FC. W nocy 25 kwietnia 2013 r. Adam zmarł w wyniku wieloletniej choroby nowotworowej. Działalność polityczna Adama została następnie uhonorowana ponad podziałami partyjnymi. Brian Adam został pochowany w Aberdeen.

Kariera polityczna

W 1988 roku Adam został wybrany do Rady Okręgu Aberdeen w okręgu Middlefield i został ponownie wybrany w 1992 roku. W 1995 r. został wybrany do Rady Miasta Aberdeen z okręgu Middlefield i Heathryfold. Po raz pierwszy kandydował w wyborach na szczeblu krajowym w wyborach do Izby Gmin w 1997 roku. Jednak w swoim okręgu wyborczym Aberdeen North Adam otrzymał tylko 21,8% głosów, ustępując jedynie kandydatowi Partii Pracy Malcolmowi Savidge'owi (47,9%), a tym samym znacznie przegapił miejsce w Izbie Gmin. W pierwszych wyborach do nowo utworzonego szkockiego parlamentu w 1999 r. Adam kandydował bezpośrednio z ramienia SNP w okręgu wyborczym Aberdeen North, który był identyczny z okręgiem o tej samej nazwie do Izby Gmin, w którym bez powodzenia kandydował dwa lata wcześniej. Został pokonany przez polityk Partii Pracy Elaine Thomson i tym samym nie uzyskał bezpośredniego mandatu. W porównaniu z poprzednimi wyborami do Izby Gmin Adamowi udało się jednak zmniejszyć przewagę Partii Pracy w tym okręgu z około 10 000 głosów do 398. Jako że Adam, oprócz bezpośredniego kandydowania w Aberdeen North, był także kandydatem z trzeciego miejsca na liście wyborczej SNP dla regionu wyborczego Północno-Wschodnia Szkocja, w wyniku wyborów wszedł do szkockiego parlamentu jako jeden z siedmiu przedstawicieli tego regionu wyborczego. W kolejnych wyborach na drugą kadencję parlamentarną Adam ostatecznie zdobył bezpośredni mandat dla Aberdeen North z przewagą 457 głosów nad Thomsonem i obronił go w wyborach w 2007 r. Okręg wyborczy Aberdeen North został rozwiązany w ramach reformy okręgów wyborczych w 2011 roku. W wyborach powszechnych w 2011 r. Adam ubiegał się zatem o bezpośredni mandat w nowo utworzonym okręgu wyborczym Aberdeen Donside, do którego wchłonięto dużą część jego byłego okręgu wyborczego. Zdobył 55,4% głosów, znacznie wyprzedzając kandydata Partii Pracy Barneya Crocketta, który zdobył 28,5% głosów. W gabinecie cieni SNP po wyborach powszechnych w 2003 r. Brian Adam został początkowo wyznaczony na stanowisko wiceministra edukacji i uczenia się przez całe życie. Po przetasowaniach we wrześniu 2004 r. został wiceministrem turystyki. Po wyborach powszechnych w 2007 r. Adam został mianowany Whipem grupy SNP w szkockim parlamencie i poprowadził ją przez trudną kadencję parlamentarną, w której partia samodzielnie kierowała rządem mniejszościowym z zaledwie około 36% mandatów. Adam pełnił już funkcję zastępcy Whipa w pierwszej kadencji parlamentu. Po wyborach powszechnych w 2011 r. Adam został mianowany sekretarzem stanu ds. parlamentarnych pod kierownictwem ministra Bruce'a Crawforda. We wrześniu 2012 r. Adam przekazał swoje stanowisko Joe FitzPatrickowi. W okręgu wyborczym Aberdeen Donside, w którym Brian Adam sprawował mandat bezpośredni, po jego śmierci, zgodnie z przepisami, konieczne było przeprowadzenie nowych wyborów w celu wyłonienia następcy. Kandydat SNP Mark McDonald był w stanie wygrać te wybory pomimo ogromnej straty głosów.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności