Wikibiopedia

 

Mordechaj Josef Leiner

Mordechaj Josef Leiner (hebr. מרדכי יוסף ליינר)

(* 1802 w Tomaszowie; † 1854 w Izbicy) był polskim rabinem, chasydzkim uczonym i założycielem chasydzkiej dynastii Izhbitza Radzyn.

Życie

Urodził się jako syn reb Jakowa. Ojcem Reb Yaakova był Reb Mordechai z Sekul, potomek rabina Shoula Wahla. Stracił ojca w wieku dwóch lat. Leiner został uczniem Simchy Bunema z Przysuchy. Do jego szkolnych kolegów należeli Menachem Mendel z Kotzk i rabin Yosef z Yartshev, którzy również urodzili się w Tomaszowie.

Kiedy Menachem Mendel został wyświęcony na Rebbe w Kotzk, Reb Mordechaj Josef został jego uczniem. W 1839 r. sam został Rebbe w Tomaszowie, ale później przeniósł się do Izbicy.

Jego najważniejszym uczniem był rabin Jehuda Leib Eiger (1816-1888), wnuk rabina Akivy Eigera. Do jego uczniów należeli rabin Zadok HaKohen z Lublina (1823-1900), jego syn rabin Jaakov Leiner (1828-1878) i jego syn rabin Gerszon Henoch z Radzynia.

Mordechaj Josef Leiner jest pochowany w ohelu (domu pogrzebowym) zbudowanym dla niego na cmentarzu żydowskim w Izbicy.

Literatura

R. Hayyim Simhah Leiner: Wisdom of the Heart: The Teachings of Rabbi Ya'akov of Izbica-Radzyn. Jewish Publication Society, Philadelphia 2010, ISBN 978-0-8276-0894-8 (autor był wnukiem Reb Yaakova, ojca Mordechaja Josefa Leinera i po raz pierwszy opublikował książkę w 1909 r.).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności