Wikibiopedia

 

Burt Rutan

Elbert Leander "Burt" Rutan (ur. 17 czerwca 1943 r. w Portland, Oregon, USA) - amerykański inżynier lotniczy i kosmiczny.

Życie

Wychowany w Dinuba w Kalifornii, Rutan studiował na California Polytechnic State University i uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie inżynierii lotniczej w 1965 roku. Następnie wstąpił do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i pracował jako inżynier testów lotniczych w Edwards Air Force Base w Kalifornii. W marcu 1972 r. przyjął stanowisko dyrektora Centrum Testowego Bede dla Bede Aircraft w Newton w stanie Kansas. W 1974 r. przeprowadził się wraz z rodziną do Mojave w Kalifornii i założył Rutan Aircraft Factory.

W 1982 roku Burt Rutan założył firmę Scaled Composites, która obecnie zatrudnia ponad 200 pracowników i opracowuje niekonwencjonalne prototypy samolotów, czasami w tempie jednego typu rocznie. Projekt i układ konstrukcyjny projektów są czasami odważne, a niektóre modele są asymetrycznie skonstruowane. Dzięki projektowi Voyager osiągnięto pierwszy nieprzerwany lot dookoła świata bez tankowania.

Jednym z najnowszych projektów jest pierwszy prywatnie finansowany statek kosmiczny SpaceShipOne. 3 marca 2005 roku zaprojektowany przez Rutana GlobalFlyer ukończył pierwszy w historii lot dookoła świata z jednym pilotem bez tankowania.

Pod koniec lipca 2005 r. założył prywatną firmę kosmiczną Virgin Galactic wraz z brytyjskim miliarderem Richardem Bransonem. W przyszłości firma będzie obsługiwać flotę pięciu statków kosmicznych SpaceShipTwo.

Pod koniec 2011 roku założyciel Microsoftu, Paul Allen, ogłosił zamiar oferowania startów rakiet z powietrza za pośrednictwem swojej nowej firmy Stratolaunch Systems. Samolot nośny o rozpiętości skrzydeł 117 metrów został opracowany przez firmę Rutana, Scaled Composites. Rutan wielokrotnie publicznie zaprzeczał globalnemu ociepleniu spowodowanemu przez człowieka.

Nagrody

Burt Rutan otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym:

"Chrysler Award For Design Innovation

"Inżynier roku" od Design News

Brytyjski Złoty Medal w dziedzinie aeronautyki

Trofeum Colliera

Prezydencki Medal Obywatelski

Ansari X-Prize

Constructions

Aby zapoznać się z listą typów samolotów opracowanych przez Burta Rutana, zobacz Rutan Aircraft Factory i Scaled Composites.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności