Wikibiopedia

Bernd Stelter

Bernd Stelter (ur. 19 kwietnia 1961 r. w Unna) jest niemieckim artystą karnawałowym, komikiem, aktorem, pisarzem, piosenkarzem i prezenterem telewizyjnym.

Kariera

Stelter najpierw studiował ekonomię w Bonn. Tam został członkiem bractwa studenckiego Verein Deutscher Studenten, z którego później zrezygnował.

Na początku lat 80. Bernd Stelter wydał płyty LP (Das darf uns doch nicht egal sein, 1982; Schaut Euch ins Gesicht, 1984) zawierające częściowo zabawne chansons, a częściowo krytyczne piosenki polityczne. Przez długi czas był także prezenterem w programach WDR 4 i RPR. Ponadto przez wiele lat był “Głosem stacji” w Antenne Bayern.

Stelter po raz pierwszy wystąpił w telewizji w 1990 r. jako uczestnik programu Glücksrad. Z telewizji znany jest głównie dzięki programom emitowanym w RTL, zwłaszcza jako członek stałej obsady programu komediowego 7 Tage, 7 Köpfe, który przyniósł mu sławę w całych Niemczech i w którym będzie brał udział ponownie od 2022 roku. W 2007 r. Stelter przeszedł do stacji WDR, dla której prowadził program ARD Deutschland lacht oraz, do 2016 r., cykliczny teleturniej Das NRW-Duell w telewizji WDR. W 2007 r. poprowadził galę Danke Rudi - Eine Hommage an Rudi Carrell dla zmarłego rok wcześniej artysty Rudiego Carrella.

Ze swoimi programami komediowymi Geschichten aus der Vorstadt, Papa ist ‘ne Knackwurst, Pubertät ist mehr als Pickel i Mittendrin występował na scenach całego kraju. W latach 2011-2014 odbył tournée z programem Mundwinkel hoch. Od 20 października 2014 r. koncertuje ze swoim programem Wer heiratet, teilt sich die Sorgen, którego wcześniej nie miał. Od jesieni 2019 r. występuje z programem “Hurra! Od poniedziałku znów jest weekend!”. W książce tej przedstawiono radości i minusy związane z przejściem na emeryturę z różnych stron.

Heinz Rudolf Kunze i Heiner Lürig napisali dla Steltera piosenkę Das Gute, która ukazała się na jego albumie Wer Lieder singt, braucht keinen Therapeuten w 2015 r.

Karnawał

Stelter działa w kolońskim karnawale od 6 listopada 1988 roku. Charakter “człowieka reklamy” sprawił, że stał się popularny w kolońskim karnawale sesyjnym. Popularne stały się także jego piosenki, takie jak Ober, Zack ein Helles (parodia przeboju Living Next Door to Alice angielskiej grupy pop Smokie), Ich hab drei Haare auf der Brust, ich bin ein Bär, Im nächsten Leben werd’ ich lieber ein Kaninchen czy Ma-hat-ma.

Podczas nagrywania sesji telewizyjnej WDR w 2019 r. Stelter został zaatakowany słownie na scenie przez oburzonego widza podczas żartu o Annegret Kramp-Karrenbauer i podwójnych nazwiskach. Po krótkiej przerwie program był kontynuowany przy aplauzie. Przewodniczący sesji Joachim Wüst skrytykował, że ta kobieta chciała “narzucić swój gust 1300 gościom”. Później odtworzył tę scenę w programie satyrycznym Neo Magazin Royale, grając jednego z widzów, który atakuje prowadzącego Jana Böhmermanna.

Życie prywatne i zaangażowanie społeczne

Bernd Stelter pochodzi ze strony ojca z rodziny przesiedleńczej z regionu Wartheland w dzisiejszej Polsce. Jest żonaty, mieszka z żoną Anke i dwójką ich dzieci (córką i synem) w Bornheim-Hersel. Stelter spędza około dwóch miesięcy w roku w przyczepie kempingowej na półwyspie Walcheren na holenderskim wybrzeżu Morza Północnego. W swoich licznych występach w teleturniejach, w których celem jest zebranie pieniędzy na szczytny cel, takich jak celebryckie odcinki programu “Kto chce zostać milionerem”, gra przede wszystkim na rzecz zainicjowanej przez siebie bornheimskiej fundacji obywatelskiej “Nasze dzieci - nasza przyszłość”. Jest honorowym członkiem Förderverein Kinderkrankenhaus Amsterdamer Straße Köln e.V. (Stowarzyszenie na rzecz Szpitala Dziecięcego).

Na wniosek grupy parlamentarnej CDU w Nadrenii Północnej-Westfalii Stelter został wybrany na posła do XVII kadencji Zgromadzenia Federalnego.

Publikacje

Dom wakacyjny “Nigdy więcej” (2004)

Życie jest zbyt krótkie, by pić złe wino (2004)

Śmierć ma przyczepę: Thriller kempingowy (2008)

Kto traci na wadze, ma więcej przestrzeni w życiu. Kolonia 2011, ISBN 978-3-7857-2408-8

CD Wer Lieder singt, braucht keinen Therapeuten (2015)

Morderca przychodzi na cichych chodakach: thriller biwakowy (2017), ISBN 978-3785725900

Gra o czarne muszle: thriller obozowy (2021), ISBN 978-3-7857-2678-5

Osoby w starszym wieku muszą mieć w życiu radość. Lübbe, Kolonia 2022, ISBN 978-3-431-05026-4.

Pokrewne

Bülent Ceylan

Sascha Grammel

Markus Krebs

Dieter Nuhr

Martin Rütter

Ralf Schmitz

Torsten Sträter

Kaya Yanar

Andreas Kalcker

Harry G

Maxi Gstettenbauer

Wolfgang Trepper

Dietmar Wischmeyer

Olli Dittrich

Urban Priol

Chris Tall

Sven Bensmann

Tom Gerhardt

Christian Habekost

Rainald Grebe

The Green Man

Jochen Malmsheimer

Devin Miles

Michael Mittermeier

Mo-Torres

Till Reiners

Martin Schneider

Otto Scharmer

Serdar Somuncu

Stefan Homburg

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności