Wikibiopedia

 

Benjamín Arellano Félix

Benjamín "El Min" Arellano Félix (* 12 marca 1952 w Culiacán) to meksykański handlarz narkotyków i były szef kartelu z Tijuany, który znany jest również jako organizacja Arrellano Félix.

Kariera karna

Już od młodości, gdy miał 16 lat, Benjamín był związany z takimi lordami narkotykowymi jak Ernesto Fonseca "Don Neto" Carrillo, współzałożyciel kartelu Guadalajara.Rodzina Arellano Félix opuściła Culiacán pod koniec lat 70. i zaczęła przemycać kokainę do hrabstwa Los Angeles, gdzie władze dowiedziały się o Benjamínie i jego bracie Eduardo po tym, jak zostali aresztowani za posiadanie dwóch kilogramów kokainy. Na początku lat 80-tych najstarszy brat, Benjamín, osiedlił się w Tijuanie, gdzie wraz z bratem Ramónem zaczął planować wielomilionowy biznes, który w końcu miał rozszerzyć się na Stany Zjednoczone, Europę, Azję i Amerykę Południową. W szczytowym okresie swojej siatki w latach 90. byli odpowiedzialni za dostarczanie od 40 do 70 procent handlu kokainą w Stanach Zjednoczonych. Bracia są oskarżeni o różne zbrodnie, w tym o zabójstwo arcybiskupa Guadalajary, kardynała Juana, w maju 1993 roku, oraz o zabójstwo dziennikarza Jesúsa Blancornelasa pod koniec 1997 roku.Dzięki dużym kwotom łapówek szacowanym na 1 milion dolarów tygodniowo dla meksykańskich polityków i dowódców policji, organizacja była w stanie kupić różne protekcje.Benjamín kierował i nadzorował całą działalność kartelu związaną z handlem narkotykami. Od 1989 roku działał na podstawie aktu oskarżenia wydanego w San Diego 2 maja 1989 roku o spisek, pranie brudnych pieniędzy, handel narkotykami i prowadzenie organizacji przestępczej.To właśnie bracia Arellano Félix w 1992 roku wypowiedzieli wojnę Ismaelowi "El Mayo" Zambadzie Garcíi i jego wspólnikom El Chapo i Héctorowi "El Güero" Palmie Salazarowi, ponieważ byli im winni 20 milionów dolarów za import narkotyków ich szlakiem do USA. W latach 1989-1992 kontrolowali wszystkie trasy transferowe do Kalifornii i Arizony. Wraz z pierwszym uwięzieniem El Chapo w 1993 roku, bracia Arellano Félix wygrali bitwę.Przeciwko Benjamínowi i jego bratu Ramónowi władze USA otworzyły 11 maja 2000 roku dziesięciopunktowy akt oskarżenia, zarzucając im kierowanie organizacją zajmującą się przemytem narkotyków oraz porywanie i mordowanie konkurencyjnych handlarzy narkotyków, informatorów i policjantów. Departament Stanu USA zaoferował 2 miliony dolarów nagrody za informacje prowadzące do ujęcia Ramóna.

2 czerwca 2000 roku obaj bracia zostali wpisani na listę Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych na podstawie ustawy Foreign Narcotics Kingpin Designation Act, jako osoby zaangażowane w przemyt narkotyków w Stanach Zjednoczonych. Zakazuje to obywatelom i firmom amerykańskim prowadzenia z nimi jakichkolwiek interesów i kazał zamrozić praktycznie wszystkie ich aktywa w USA.

Aresztowanie i skazanie

DEA dowiedziała się, że najstarsza córka Benjamína miała bardzo rozpoznawalną i rzadką deformację twarzy i że była "miękkim jądrem" w brutalnym życiu swojego ojca. Szukając jej, znaleźli jej ojca. Benjamín Arellano Félix został aresztowany przez armię meksykańską w meksykańskim stanie Puebla 9 marca 2002 r. Miesiąc wcześniej, 10 lutego, jego brat Ramón został śmiertelnie postrzelony przez policjanta podczas zatrzymania w ruchu drogowym, po tym jak Ramón strzelił do niego, a później uległ swoim ranom. Brat Francisco Javier przejął od tego momentu przywództwo w organizacji.Benjamín został ekstradowany do Stanów Zjednoczonych 29 kwietnia 2011 roku, by w Kalifornii stanąć przed zarzutem handlu kokainą. W dniu 4 stycznia 2012 r. przyznał się do winy w związku z wymuszaniem haraczu i spiskiem w celu prania brudnych pieniędzy, a w dniu 2 kwietnia 2012 r. został skazany na 25 lat więzienia. Po zakończeniu wyroku zostanie odesłany do Meksyku, gdzie odsiedzi kolejne 22 lata w więzieniu.

Niektóre przedmioty skonfiskowane podczas jego aresztowań są wystawione w Museo del Enervante w Mexico City. Władze nie są pewne, gdzie przechowywane są fundusze Benjamína, oprócz kilku inwestycji w nieruchomości w Tijuanie. Meksykańscy urzędnicy twierdzą, że zostały one zainwestowane w amerykańskie nieruchomości, podczas gdy ich amerykańscy odpowiednicy mówią, że duża część z nich jest ukryta w Meksyku jako gotówka.

Film i telewizja

2017: sportretowany w postaci filmowej Benjamín Avendaño przez Carlosa Hernána Romo, w serialu El Chapo.

2018: portret w serialu "Narcos: Mexico" w wykonaniu Alfonso Dosala.

Literatura

Farrah Fresnedo, Juan Reyna: El extraditado. Benjamín Arellano Félix. Grijalbo, 2014, ISBN 978-6-07312404-1.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności