Wikibiopedia

 

Ramón Arellano Félix

Ramón Arellano Félix (* 31 sierpnia 1964 w Culiacán; † 10 lutego 2002 w Mazatlán) był meksykańskim handlarzem narkotyków i liderem kartelu Tijuana, który jest również znany jako Organizacja Arellano Félix.

Kariera karna

Bracia Arellano zbudowali w Meksyku organizację, która przemycała setki ton kokainy z Kolumbii do USA i zamordowała wiele setek ludzi. Na początku lat 80. najstarszy brat, Benjamin, osiedlił się w Tijuanie, gdzie wraz z Ramónem zaczął planować wielomilionowy biznes, który w końcu miał rozszerzyć się na Stany Zjednoczone, Europę, Azję i Amerykę Południową. U szczytu swojej siatki w latach 90. odpowiadali za dostarczanie od 40 do 70 proc. handlu kokainą w Stanach Zjednoczonych. Bracia są oskarżeni o różne zbrodnie, w tym o zabójstwo arcybiskupa Guadalajary o imieniu kardynał Juan w maju 1993 roku, a także o zabójstwo dziennikarza Jesúsa Blancornelasa pod koniec 1997 roku.Ramón, uważany za najbardziej brutalnego brata, podobno koordynował ochronę organizacji i często rekrutował personel z brutalnych gangów ulicznych. Siły bezpieczeństwa organizacji, określane przez meksykańskie organy ścigania jako paramilitarne, były dobrze wyszkolone i dobrze uzbrojone. Jednym z zadań Ramóna było planowanie zabójstw rywalizujących ze sobą handlarzy narkotyków, niewspółpracujących funkcjonariuszy organów ścigania oraz wszystkich członków kartelu, którzy stracili przychylność jego przywódców.Ramón od września 1997 roku znajdował się na liście FBI dziesięciu najbardziej poszukiwanych przestępców na świecie. Został oskarżony zaocznie przez wielką ławę przysięgłych w San Diego o pranie pieniędzy i handel narkotykami. Ponadto 11 maja 2000 r. władze amerykańskie ujawniły dziesięciopunktowy akt oskarżenia przeciwko niemu i jego bratu, zarzucając im kierowanie organizacją zajmującą się przemytem narkotyków oraz porywanie i mordowanie rywalizujących ze sobą handlarzy narkotyków, informatorów i policjantów. Departament Stanu USA zaoferował 2 miliony dolarów nagrody za informacje prowadzące do ujęcia Ramóna Arellano-Felixa.

2 czerwca 2000 roku obaj bracia zostali wpisani na listę Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych na podstawie ustawy Foreign Narcotics Kingpin Designation Act, jako osoby zaangażowane w przemyt narkotyków w Stanach Zjednoczonych. Zakazuje to obywatelom i firmom amerykańskim prowadzenia z nimi jakichkolwiek interesów i kazał zamrozić praktycznie wszystkie ich aktywa w USA.

Śmierć

10 lutego 2002 roku Ramón zginął w strzelaninie w Mazatlán, gdzie został zatrzymany w korku przez meksykańskiego policjanta, który nie wiedział wtedy, kim naprawdę jest Arellano Félix. Arellano Félix wyciągnął broń i strzelił do policjanta, który zdołał odpowiedzieć ogniem, zabijając go, zanim sam zginął. Pojawiły się spekulacje, że Arellano Félix był w Mazatlán, aby zabić swojego gorzkiego rywala Ismaela Zambadę Garcíę z kartelu Sinaloa.

Urzędnik w administracji prezydenta George'a W. Busha, który prosił o anonimowość, stwierdził, że śmierć Arellano Félixa była wynikiem pułapki Zambady Garcíi. Urzędnik powiedział, że współpracownicy Zambady Garcíi i policjanci stanu Sinaloa zainscenizowali zatrzymanie, aby skłonić Ramóna do zatrzymania się, a następnie wykonali na nim egzekucję za pomocą czterech kul. Rzecznik policji stanowej Sinaloa odrzucił jednak wersję rządu USA i powiedział, że Ramón zginął w wyniku zwykłego zatrzymania w związku ze strzelaniną.Władze nie były pewne do czasu aresztowania Benjamína Arellano Félixa w marcu 2002 roku, czy to rzeczywiście był Ramón, ponieważ przy zmarłym znaleziono inne dokumenty tożsamości, a ciało zostało odebrane przez domniemanych krewnych i natychmiast skremowane. Po aresztowaniu Benjamín potwierdził śmierć Ramóna. Od tego momentu kierownictwo organizacji przejął jego brat Francisco Javier.

Film i telewizja

2017: Portretowanie w filmie postaci Ramóna Avendaño przez Rolfa Petersena, w serialu El Chapo.

2018: portret w serialu "Narcos: Mexico" w wykonaniu Manuela Masalvy.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności