Wikibiopedia

 

Arek Hersh

Arek Hersh MBE (ur. 1929 w Sieradzu) - ocalały z Holokaustu pisarz.

Życie i twórczość

Hersh urodził się w Sieradzu w Polsce, miał jednego brata i trzy siostry. W wieku dziesięciu lat mieszkał już w getcie. W wieku jedenastu lat został przewieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie został zarejestrowany pod numerem obozowym B-7608 i przeżył inne obozy koncentracyjne podczas wojny, w tym Buchenwald i Theresienstadt po Auschwitz. Przed wyzwoleniem Auschwitz został wysłany na dwudniowy marsz śmierci wraz z tysiącami innych więźniów i załadowany do pociągu towarowego Deutsche Reichsbahn. Dzień przed przypuszczalnie planowanym zabójstwem, 8 maja 1945 r., został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej w Theresienstadt. Na zdjęciu zrobionym wkrótce potem można go zobaczyć razem z Benem Helfgottem, Ike Altermanem i Samem Laskierem.

Organizacja Central British Fund for German Jewry Leonarda Montefiore'a i rząd brytyjski zatwierdziły przyjęcie 1000 młodych przesiedleńców. Warunkami były wiek od 8 do 15 lat i potwierdzenie od lekarza wojskowego, że są one zdolne do podróży. Montefiore musiał zagwarantować, że zaopiekuje się dziećmi i zebrał datki na ten cel. Ostatecznie 732 dzieci, w tym 300 po 14 sierpnia 1945 r., zostało przywiezionych do Anglii przez Królewskie Siły Powietrzne. Tych 300 zostało umieszczonych na terenie dawnej fabryki samolotów Short Sunderland, w pobliżu jeziora Windermere. Wśród nich był Hersh.

Historia została przekształcona w film w 2020 roku pod tytułem The Children of Windermere w koprodukcji ZDF i BBC. Ponadto nakręcono film dokumentalny Dzieci Windermere - Dokument, w którym wystąpili poszkodowani, w tym sam Arek Hersh, Ben Helfgott i Sam Laskier. Został on wyemitowany przez ZDF History z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz w 2020 roku.

Hersh pozostał w Anglii, ożenił się i założył rodzinę. Od połowy lat 90. jego misją stało się podzielenie się swoim doświadczeniem Holokaustu z jak największą liczbą osób. W 1980 roku po raz pierwszy po wyzwoleniu pojechał do Auschwitz. Następnie regularnie towarzyszył grupom szkolnym w wycieczkach do tego miejsca. W 2001 r. opublikował książkę A Detail of History, w której zawarł swoje doświadczenia. Film dokumentalny (Arek) reżysera Tony'ego Lloyda z 2005 roku towarzyszy mu w podróży do Polski. Arek Hersh został członkiem Orderu Imperium Brytyjskiego w 2009 roku za zasługi dla pamięci o Holokauście. Hersh nadal prowadzi wykłady w podeszłym wieku.

Publikacja

A Detail of History, Quill Press, 2001, ISBN 978-0953628056.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności