Wikibiopedia

 

Alexander Abercromby (Jurist)

Alexander Abercromby, lord Abercromby (ur. 10 października 1745 w Clackmannanshire, zm. 27 listopada 1795 w Exmouth) - szkocki prawnik i esejista.

Alexander Abercromby był czwartym i najmłodszym synem szkockiego prawnika George'a Abercrombiego z Tullibody w Clackmannanshire i jego żony Mary, córki Ralpha Dundasa, Esqa. Z Manoru. Jego ojciec urodził się w 1705 roku, a w 1728 został prawnikiem. W czerwcu 1800 roku w wieku 95 lat był najstarszym członkiem Kolegium Sędziów. Wśród jego rodzeństwa byli generałowie Sir Robert Abercromby, później dowódca w Indiach, a w roku 1801 Sir Ralph Abercromby upadł w Egipcie.

Alexander studiował na Uniwersytecie w Edynburgu, w 1766 roku został członkiem Faculty of Advocates (rodzaj izby adwokackiej), a wkrótce potem szeryf (sędzi) w Clackmannanshire. Ponieważ jednak urząd ten nie wymagał osobistej obecności, dalej praktykował jako prawnik w Edynburgu. W 1780 roku został mianowany zastępcą adwokackim lorda-Advocate of Scotland, Henry'ego Dundasa. W maju 1792 roku został mianowany lordem Abercrombym na sędziego Court of Session i Law Lord, a w grudniu tego samego roku lordem komisarza Justiciary for Scotland (Lord of Justiciary).

Podczas wiosennej podróży służbowej w 1795 roku nabawił się zapalenia płuc, z którego nie wyzdrowiał i zmarł podczas daremnego powrotu do zdrowia.

Oprócz zawodu prawnika Abercromby wspierał pisarza Henry'ego Mackenzie'ego, autora Man of Feelinga (1771), w tworzeniu tygodnika Mirror, który ukazał się w Edynburgu w latach 1779-1780 i napisał 11 postów. W roku 1785 i 1786 napisał dziewięć innych uwag dla salonu, podobnego czasopisma.

W 1783 roku został członkiem Royal Society of Edinburgh.Krótki wkład do pamiątki napisał jego przyjaciel Henry Mackenzie dla Royal Society of Edinburgh (Transactions of the Royal Society of Edinburgh, Band IV).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności