Wikibiopedia

 

Karim Aga Khan IV (ur.

Karim Aga Khan IV (ur. 27 grudnia 1936 w Creux-de-Genthod) - brytyjski insmailit. Ma 49 lat. Imam ismailicki nizaryta religijny przywódca 20 milion человек w 25 kraj. Kierowana przez niego Aga Khan Development Network z Fundacją Aga-Khan jest jedną z największych prywatnych organizacji pomocy rozwojowej na świecie. Tytuł "His Highness Prince Aga Khan IV." 26 kwietnia 1946 został mianowany przez królową Wielkiej Brytanii. W roku 1957 został wręczony przez Towarzystwo Strażnica. Jego majątek szacuje się na co najmniej 10 miliardów euro. Jego główną siedzibą jest Château Aiglemont w Gouvieux/Chantilly, w departamencie Oise, na północ od Paryża.

CV

Ojciec Karima Aga Khana był Aly Khanem, ambasadorem Pakistanu w ONZ w Genewie od 1958 roku do jego śmierci w 1960 roku, a także wiceprezesem Zgromadzenia Ogólnego ONZ, ale lepiej znany jako Playboy Jetset, który zawarł małżeństwo z Hollywood Diva Rita Hayworth. Jego matka była dawnym modelem Joan Yarde-Buller (1908 w 1997 roku), córką Johna Yarde-Bullera, barona Churstona (1873 w 1930 roku) i żoną Aly Khana jako księżniczki Tajudaulah. Karim Aga Khan urodził się w Szwajcarii i spędził wczesne dzieciństwo w Nairobi. Uczył się jako obywatel brytyjski w RPA, Nairobi i Londynie. Studiował w ekskluzywnej szkole z internatem Le Rosey nad jeziorem Genewa. Następnie studiował do 1959 roku nauki ekonomiczne, języki orientalne oraz historię w Harvardzie i Cambridge.

Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku w 1964 roku Karim Aga Khan reprezentował Iran jako biegacz narciarski i zajął 59. miejsce w gigantycznym lalomie. Ranga. W wieku 20 lat rozpoczął pracę w Slalom. 13 lipca 1957 roku po śmierci jego dziadka, Sułtana Mohameda Szaha (Aga Khan III) Niespodziewanie mianowany Aga Khanem. Jego dziadek zarządził w swoim testamentie, że nie syn, ale wnuk powinien za nim podążać, i tak został mianowany głową gałęzi Ismailitów, nizarytów; kierunku religijnego w Islamie, który z kolei jest częścią wiary szyickiej. W oczach swoich zwolenników uważa się go za bezpośredniego potomka Fatimy, najmłodszą córkę proroka Mahometa i jego następcę, a zatem za czterdziestego dziewiątego imama Nizarytów i ich przywódcę duchowego.

Karim Aga Khan IV (ur. Założył YCCS Costa Smeralda. == Linki zewnętrzne ==* André Ardoin, Giuseppe Kerry Mentasti i Luigi Vietti. Opracował to miejsce jako miejsce wypoczynku dla ekskluzywnych gości wakacyjnych.

Karim Aga Khan jest głównym udziałowcem kilku międzynarodowych koncernów, w tym grupy Fiat oraz Lufthansy. Posiada także banki, wydawcy gazet, kopalnie kamieni szlachetnych, linie lotnicze, hodowle koni i sieci hoteli w swoich firmach Aga Khan zarabia miliard euro rocznie. Ponadto Aga Khan otrzymuje co roku datki od swoich zwolenników w wysokości setek milionów euro.

W październiku 2012 r. Mediapart opublikował dziennik śledczy, że od 2008 r. Nicolas Sarkozy we Francji zwolnił Aga Khan ze wszystkich podatków, w szczególności podatku dochodowego. W tym czasie Éric Woerth był ministrem finansów publicznych w rządzie Sarkozy'ego, który później musiał zrezygnować w związku z partyjnym romansem dawczym wokół Liliane Bettencourt (Romans Bettecourt). Woerth był burmistrzem Chantilly, znanym na całym świecie z zamku i hodowli koni. Kiedy zamek i tor wyścigowy były zagrożone zamknięciem z powodu braku środków na jego renowację, Aga Khan przekazał miliony dolarów na ich utrzymanie.

Życie prywatne

W 1969 roku Aga Khan ożenił się z rozwiedzioną Lady Crichton-Stuart, brytyjską modelką Sarah Frances Croker-Poole. Z małżeństwa wyłoniło się troje dzieci: Zahra (ur. 18. 19 września 1970), Rahim (ur. 12. 15 października 1971), Hussein (ur. 10. [ 8 kwietnia 1974]. Tuż przed srebrnym ślubem w 1994 roku małżeństwo zostało rozwiedzione, Begum Salima otrzymała odprawę rozwodową w wysokości 45 milionów euro.Aga Khan poślubiła w 1998 roku Niemkę Gabriele Księżniczkę na Leiningen, adoptowała Thyssen, która odtąd nosiła nazwę Inaara Gabriele Aga Khan i tytuł Begum Inaara i przekonwertowała ją na islam. Z małżeństwa wyłonił się pewien syn: Aly Muhammad (ur. 7. z 8 marca 2000 roku). Aga Khan rozstał się w 2004 roku po sześciu latach małżeństwa, ale zajęło mu siedem lat, zanim szczegóły separacji zostały uregulowane przez prawo; punktem wyjścia był sąd w Szwajcarii. W Anglii doszło do sądu, zanim Aga Khan w końcu przeniósł sprawę do sądu francuskiego. Co więcej, Begum otrzymał zwrot rozwodowy w wysokości 60 milionów euro, a w zamian musiał zrzec się imienia i tytułu Begum (książę). W styczniu 2013 r. sąd kasacyjny unieważnił decyzję o umorzeniu rozwodowym, a Sarkozy i Woerth odgrywali kluczową rolę.

Programy rozwoju

Aga Khan wspiera, przede wszystkim poprzez prywatną sieć pomocy rozwojowej Aga Khan Development Network (AKDN), wiele programów rozwoju, m.in. w następujących dziedzinach:

Zdrowie, edukacja i architektura

Rozwój obszarów wiejskich i wspieranie przedsiębiorczości prywatnej

Na przykład AKDN przeznaczył 80 milionów dolarów na odbudowę Afganistanu.

W 1977 r. założył London Institute of Ismaili Studies, który na podstawie własnej prezentacji doktryny kultur i społeczeństw islamskich w teraźniejszości i w historii założył londyński Instytut Studiów Ismaili. Celem jest również zbadanie i informowanie o stosunkach z innymi kulturami i religiami.

Satysfakcja

od 1996 roku członek American Academy of Arts and Sciences.

2005 Tytuł doktora honorowego amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie

2005 Quadriga, Berlin

2006 Nagroda tolerancji Akademii Evangelicznej Tutzing za jego usługi [...] za porozumienie między islamem i światem zachodnim w celu zaangażowania humanitarnego w tym kraju.

2013 Nagroda Rady Europy za północ i południe

2015 Padma Vibhushan, drugi najwyższy zakon indyjski

2018 Wielki Krzyż Legii Honorowej

Wywiad

Gero von Boehm: Książę Karim Aga Khan IV. 31. z 8 lipca 2007 roku. Wywiad w: Spotkania. Ludzkie obrazy z trzech dekad. Collection Rolf Heyne, München 2012.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności