Wikibiopedia

 

Alondra de la Parra

Alondra de la Parra Borja (ur. 31 października 1980 w Nowym Jorku) - meksykańska dyrygentka. W latach 2017-2019 była głównym dyrygentem Queensland Symphony Orchestra.

Życie

Gdy Alondra miała dwa lata, jej rodzina przeniosła się do Meksyku. Zaczęła grać na fortepianie w wieku siedmiu lat. W wieku 13 lat otrzymała lekcje gry na wiolonczeli, a w wieku 16 lat uczęszczała do szkoły publicznej w Anglii. Alondra de la Parra była dwukrotnie zamężna, w tym w pierwszym małżeństwie w latach 2008-2010 z Carlosem Zedillo, synem Ernesto Zedillo. Ze swoim partnerem Teo de María y Campos ma dwóch synów, urodzonych w 2015 i 2018 roku.

Kariera zawodowa

Edukacja

Po powrocie do Meksyku studiowała kompozycję w Centro de Investigación y Estudios Musicales w Mexico City, a w wieku 20 lat udała się do Manhattan School of Music w Nowym Jorku, gdzie studiowała grę na fortepianie u Jeffreya Cohena i dyrygenturę u Kennetha Kieslera.

Alondra de la Parra jako dyrygent

Była głównym dyrygentem Queensland Symphony Orchestra od stycznia 2017 do listopada 2019.Alondra de la Parra dyrygowała gościnnie następującymi orkiestrami:

Ameryka Północna: orkiestry symfoniczne w Dallas, Houston, San Francisco, Phoenix, Columbus i San Antonio, Los Angeles Chamber Orchestra, New World Symphony Orchestra Miami, Canadian Edmonton Symphony Orchestra, Washington National Opera; od 2005 roku dyrektor muzyczny Music Festival of the Americas w Stowe, Vermont.

Niemcy: WDR Funkhausorchester, Kammerakademie Potsdam, Moritzburg Festival Orchestra, Bamberg Symphony Orchestra, Sächsische Staatskapelle Dresden, hr-Sinfonieorchester, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen oraz udział w Mecklenburg-Vorpommern Festival

Dania: Orkiestra Symfoniczna Tivoli

Rosja: Rosyjska Orkiestra Narodowa

Brazylia: Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo

Meksyk: Orquesta Sinfónica del Estado de México (Toluca), Orquesta Sinfónica de Xalapa (Xalapa), Orquesta Sinfónica Nacional (Mexico City) i Orquesta Sinfónica de Aguascalientes, Aguascalientes

Wenezuela: Młodzieżowa Orkiestra im. Simóna Bolívara

Argentyna: Orquesta Filarmónica de Buenos Aires

Urugwaj: Orkiestra Filharmonii w Montevideo, Montevideo

Singapur: Orkiestra Festiwalu Słońca w Singapurze

Francja: Orchestre de Paris

Szwajcaria: Tonhalle Orchestra Zurich

Alondra de la Parra jako założyciel

W 2004 roku, w wieku 23 lat, Alondra de la Parra założyła w Nowym Jorku Philharmonic Orchestra of the Americas (POA), której celem jest promowanie twórczości młodych solistów i kompozytorów w Ameryce Północnej i Południowej. POA odbywa międzynarodowe tournée i prowadzi konkursy dla młodych kompozytorów. Jej jedyne dotychczasowe nagranie z POA to Mi Alma Mexicana/My Mexican Soul (2010).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności