Wikibiopedia

 

Tupoka Ogette

Tupoka Ogette (* 1980 w Lipsku) jest czarnoskórym niemieckim mediatorem zajmującym się krytyką rasizmu i autorem bestsellerów. Pracuje jako trenerka i konsultantka.

Życie i kariera

Tupoka Ogette urodziła się w Lipsku w 1980 r., jako córka tanzańskiej studentki rolnictwa i niemieckiego studenta matematyki. Na krótko przed upadkiem muru berlińskiego jej matka wyemigrowała wraz z nią do Berlina Zachodniego, gdzie Ogette mieszkała do czasu ukończenia szkoły średniej. Na Uniwersytecie w Lipsku uzyskała tytuł magistra afrykanistyki, ze szczególnym uwzględnieniem polityki i ekonomii afrykańskiej, oraz języka niemieckiego jako języka obcego. W latach 2007-2009 ukończyła studia magisterskie z zakresu biznesu międzynarodowego w Graduate School of Business w Grenoble we Francji. W latach 2008-2012 pracowała jako wykładowca Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej na Université Stendhal w Grenoble. Uczyła tam języka niemieckiego jako języka obcego, niemieckiego w biznesie, kompetencji międzykulturowej, zarządzania międzykulturowego i zarządzania projektami. Organizowała również konferencje, warsztaty, spotkania, programy wymiany studentów i wystawy w ramach międzykulturowej wymiany uniwersyteckiej między Niemcami a Francją.

Od 2012 roku Tupoka Ogette pracuje jako konsultant, mówca i autor pracujący na własny rachunek.

Jest żoną artysty i rzeźbiarza Stephena Lawsona. Wraz z rodziną mieszka w Berlinie.

Działania antyrasistowskie

Tupoka Ogette jest trenerem i konsultantem w zakresie krytyki rasizmu i przeciwdziałania rasizmowi w regionie parasolowym. Wraz ze swoim zespołem towarzyszy firmom, organizacjom i stowarzyszeniom na ich drodze do krytyki rasizmu, prowadząc indywidualne warsztaty, wykłady i konsultacje. Prowadzi warsztaty na temat rasizmu i jego skutków dla społeczeństwa niemieckiego, jest także aktywnym mówcą i autorką. W ramach swoich warsztatów prowadzi działania uświadamiające dotyczące m.in. rasizmu strukturalnego, intersekcjonalności i upodmiotowienia. Od 2021 roku Tupoka Ogette szkoli nowych "trenerów" jako mentor. Towarzyszą jej i uzupełniają zespół jako "mówcy" podczas warsztatów. W ciągu ostatnich lat Tupoka Ogette i jej zespół zdołali dotrzeć do ponad 10 000 osób, organizując około 1000 imprez w ponad 300 instytucjach. Wśród nich są takie instytucje, jak Google, Vogue i niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Tupoka Ogette kontynuuje swoją działalność edukacyjną krytyczną wobec rasizmu na swoich platformach społecznościowych. Należy do nich Alfabet rasizmu, seria na kanale Tupoka na Instagramie, w której różne terminy związane z antyrasizmem są zwięźle zdefiniowane i wyjaśnione. Ponadto Black Artist Monday oferuje możliwość cotygodniowego prezentowania osoby czarnoskórej i jej sztuki, aby zwrócić na nią uwagę. Ponadto, z okazji Black History Month, co roku w lutym na Instagramie prezentuje godną uwagi czarnoskórą osobowość i jej twórczość.Od 2019 r. prowadzi również podcast TuPodcast - Rozmowy między siostrami, w którym ma powstać bezpieczniejsza przestrzeń dla i przez czarnoskóre kobiety. Tupodcast tworzy przestrzeń do rozmów o byciu Czarną i kobietą, a także o przetrwaniu w białym, patriarchalnym społeczeństwie. Wraz ze swoimi gośćmi ze świata nauki, polityki, filmu, telewizji i wielu innych, Tupoka daje wgląd w różnorodność perspektyw i realiów życia Czarnych Kobiet w Niemczech.W 2021 r. rozpoczęto działalność Tupokademii. Oferuje on - w formie cyfrowej i blisko codziennego życia - internetowy kurs krytyczny wobec rasizmu z różnymi opcjami. W ramach 8-tygodniowego kursu online co tydzień odblokowywany jest dostęp do nowego modułu, składającego się z filmów objaśniających, w których wypowiadają się Tupoka i Stephen Lawson. Ponadto kursowi towarzyszy czasopismo TUPOKADEMIE Journal! Wraz z mężem Stephenem Lawsonem od 2019 r. prowadzą studio, w którym odbywają się różne zajęcia i projekty. Miejsce to oferuje młodym ludziom między innymi bezpieczniejszą przestrzeń do twórczej ekspresji i wymiany myśli.Na płycie Platz an der Sonne hip-hopowego combo BSMG (Megaloh, Ghanaian Stallion i Musa) znalazł się fragment wywiadu przeprowadzonego przez Tupoka Ogette.

Ćwiczenia w pisaniu

W marcu 2017 r. ukazał się jej podręcznik Wyjście z rasizmu. Uczenie się krytycznego myślenia o rasizmie. Książka dotyczy rasizmu, jego historii i sposobów działania, i jest pomyślana jako przystępnie napisany warsztat do nauki krytycznego myślenia i działania wobec rasizmu. Książka, wydana przez Unrast Verlag, otrzymała pozytywne recenzje, w 2020 r. miała już 10. wydanie i wywarła znaczący wpływ na pracę edukacyjną krytyczną wobec rasizmu. Szczególnie w czasie protestów antyrasistowskich po zabiciu przez policję czarnoskórego Amerykanina George'a Floyda książka jest polecana jako praca wprowadzająca w problematykę rasizmu dla nierasistów, dlatego w czerwcu 2020 r. ukazało się jej siódme wydanie. Książka została również wydana w formie audiobooka w kwietniu 2020 r. W czerwcu 2020 roku książka weszła na listę bestsellerów Spiegla non-fiction/ paperback na pozycji 3.8 marca 2022 roku Und jetzt du. Living Critically of Race, druga książka Tupoka Ogette, ukaże się nakładem wydawnictwa Penguin. Nawiązując do pierwszej książki, tym razem skupiono się na tym, jak ludzie mogą nauczyć się rozpoznawać rasizm w różnych kontekstach. To dogłębne badanie z praktycznymi ćwiczeniami ma ułatwić nowe perspektywy, spotkania i dyskusje. We wrześniu 2022 r. ukaże się również książka Alfabet krytyki rasizmu. Każdej literze przyporządkowano i zdefiniowano pojęcie związane z tematem rasizmu. Tupoka podzieliła się wcześniej alfabetem na swoim kanale na Instagramie.

Nagrody

W 2019 r. została uznana przez magazyn Edition F za jedną z 25 najbardziej wpływowych kobiet roku. Jury podkreśliło, że Ogette "udało się do tej pory dotrzeć do około 10 000 osób w ramach ponad 500 warsztatów, konsultacji, konferencji i rozmów". Ogette została zaliczona przez Spiegel Online do grona dziesięciu kobiet należących do kanonu edukacyjnego w zakresie teorii i polityki. W 2021 r. otrzymała nagrodę Idola Roku na gali About You Awards. Ponadto Tupoka Ogette została nominowana do nagrody Grimme Online Award 2021.

Publikacje

WYJŚCIE Z RACJONALIZMU: Nauka krytycznego myślenia o rasizmie. Unrast, Münster 2017, ISBN 9783897712300.

WYJŚCIE Z RACISMU: Nauka krytycznego myślenia o rasizmie. Książka audio. Struck & Tatze 2020, ISBN 0678247689892.

A teraz ty. Żyć krytycznie wobec rasizmu. Penguin Verlag, Monachium 2022, ISBN 978-3-328-60218-7.

TuPodcast - Rozmowy między siostrami. Tupoka Ogette i Stephen Lawson.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności