Wikibiopedia

 

Jizchak Löwy

Jizchak Löwy (różne formy nazwiska: Yitzchak Lowy, Yitskhok Levi, Jacques Levy etc.; ur. 10 września 1887 r. w Warszawie, Imperium Rosyjskie; zm. 1942 r. w obozie zagłady w Treblince) był żydowsko-polskim aktorem i bliskim przyjacielem Franza Kafki. Prowadził grupę teatralną od 1911 roku i został zamordowany w obozie zagłady w Treblince w 1942 roku.

Życie

Jizchak Löwy był synem pobożnych chasydów, którzy odrzucili jego entuzjazm dla teatru. W wieku 17 lat wyjechał do Paryża i początkowo pracował w fabryce. Po raz pierwszy wystąpił jako aktor w 1905 roku w amatorskiej grupie teatralnej. Od 1906 r. podróżował z profesjonalną grupą do Bazylei, Zurychu, Wiednia i Berlina. W latach 1911/12 występował gościnnie w Pradze, gdzie poznał Franza Kafkę, który wsparł go zorganizowanym przez siebie wieczorem recytatorskim. Z Kafką wymieniał listy, z których zachował się jeden z 1914 roku. Jego własna grupa teatralna nie odniosła sukcesu. Löwy pojawia się jako narrator we fragmencie Kafki O teatrze żydowskim.

Löwy występował jako recytator w Budapeszcie podczas I wojny światowej. Po raz ostatni spotkał się tam z Kafką w 1917 r. w towarzystwie Felice Bauer. Od 1920 r. Löwy ponownie mieszkał w Pradze, a później w Warszawie. Prawdopodobnie został deportowany z warszawskiego getta latem 1942 roku.

Literatura

Ritchie Robertson: Kafka's Encounter with the Yiddish Theatre, w: Joseph Sherman, Ritchie Robertson: The Yiddish presence in European literature : inspiration and interaction; selected papers arising from the Fourth and Fifth Mendel Friedman conferences in Yiddish. Oxford: Legenda, 2005, s. 34-44.

Peter Sprengel: Kafka i dziki człowiek? News from Jizchak Löwy and the Yiddish Theatre, w: Yearbook of the German Schiller Society, 1995, s. 305-323.

Guido Massino: Franz Kafka, Jizchak Löwy i teatr jidysz : "Dieses nicht niederzudrückende Feuer des Löwy". Tłumaczenie z włoskiego: Norbert Bickert. Frankfurt nad Menem : Stroemfeld, 2007

Löwy (Levi), Yitzhak, w: Richard T. Gray; Ruth V. Gross; Rolf J. Goebel; Clayton Koelb: A Franz Kafka encyclopedia. Westport, Conn. : Greenwood Press, 2005, s. 183

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności