Wikibiopedia

 

Renée Adorée

Renée Adorée, urodzona jako Jeanne de la Fonte (* 30 września 1898 w Lille, Francja; † 5 października 1933 w Tujunga, Kalifornia, USA) była francuską aktorką.

Życie

Jako córka pary artystów cyrkowych występowała na ringu cyrkowym już w wieku pięciu lat, a jako nastolatka podróżowała po Europie z różnymi grupami teatralnymi.

W momencie wybuchu I wojny światowej była na tournée w Rosji. Stamtąd uciekła przez Londyn do Nowego Jorku w USA, gdzie znalazła nowe pole działalności w rozwijającym się biznesie filmowym. Swój pseudonim sceniczny Renée Adorée otrzymała od studia filmowego, dla którego zagrała swoją pierwszą rolę filmową.

Stała się znana szerokiej publiczności dzięki bardzo udanym komercyjnie filmom, takim jak The Grand Parade (1925), rola Musette w Mimi (1926) i The Lady Behind the Curtain (1928).

W 1921 roku poślubiła aktora Toma Moore'a, z którym nakręciła również film Made in Heaven, po zaledwie sześciu tygodniach randek w Beverly Hills, ale małżeństwo trwało tylko trzy lata. W 1927 roku poślubiła Williama Shermana Gilla, ale to małżeństwo również nie powiodło się wcześnie i rozwiodło się po dwóch latach. W 1930 roku Renée Adorée zachorowała na gruźlicę. Była leczona w sanatorium w Prescott w Arizonie i wyjechała z niego w 1933 roku, gdy była na dobrej drodze do wyzdrowienia, aby ponownie pojawić się przed kamerą. Jednak wkrótce potem jej stan zdrowia gwałtownie się pogorszył i zmarła 5 października 1933 r. w Tujunga w Kalifornii, krótko po swoich 35. urodzinach.

W dniu 1 lutego 1960 roku poświęcono jej gwiazdę na Hollywood Walk of Fame (1601 Vine Street).

Literatura

Kay Weniger: Wielka encyklopedia filmu. Aktorzy, reżyserzy, operatorzy, producenci, kompozytorzy, scenarzyści, architekci filmowi, scenografowie, projektanci kostiumów, montażyści, dźwiękowcy, charakteryzatorzy i projektanci efektów specjalnych XX wieku. Tom 1: A - C. Erik Aaes - Jack Carson. Schwarzkopf & Schwarzkopf, Berlin 2001, ISBN 3-89602-340-3, s. 34.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności