Wikibiopedia

 

Adolphus Frederick (ur. Duke of Cambridge

HRH Prince Adolphus Frederick (ur. Adolph Friedrich, książę Cambridge (ur. 8 lutego 1774 w Londynie, zm. 1 lipca 1850) - syn króla Georga III. Książę Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz Hanower i brytyjski marszałek polowy.

Życie

Adolph został siódmym synem króla Georga III w Kew w Londynie. i jego żona Sophie Charlotte z Meklemburgii-Strelitz. Został ochrzczony po bracie królowej na imię Adolph Friedrich. W wieku 16 lat wstąpił do brytyjskiej armii. Studiował na Uniwersytecie w Göttingen.

Podczas pierwszej wojny koalicyjnej w 1793 roku został schwytany w Hondschoote w Flandrii Francuskiej, ale wkrótce został zastąpiony. W 1798 roku awansowano go na generała broni. W 1800 roku, w ramach kolonizacji wrzosowisk, uczestniczył w tworzeniu wioski, którą następnie nazwał po sobie: Adolphsdorf, od 1974 r. dzielnica Grasberga. W 1801 r. udał się do Berlina, aby uniknąć uzgodnionej tam okupacji Kurhanowera, ale nie udało mu się. Następnie pojawił się kolejny bezskuteczny plan, aby umieścić go na czele uzbrojonej ludności w Hanowerze. Uniknął kapitulacji, zostawiając dowództwo generałowi Wallmodenowi. W 1803 r. został mianowany głównym dowódcą nowo utworzonej i stacjonującej w Anglii King Wietnamskiej Legionu, która od 1816 r. częściowo weszła do armii Hanoweru.

W dniu 27 lipca 2007 r. 1 listopada 1801 w Peerage of the United Kingdom otrzymał od ojca tytuły szlachetności Duke of Cambridge, Earl of Tipperary i Baron Culloden.

W 1814 roku Adolph został ponownie zabrany na własność i wzniesiony do Królestwa Hanoweru. Wysłano go tam 10 października 1816 roku, aby pełnił funkcję gubernatora generalnego. W 1819 r. na nowo uregulowano starą konstytucję stajniową i wprowadzono dwuizbowy parlament. Po zamieszkach w Göttingen w 1831 roku Adolph Friedrich został również mianowany wicekrólem. W 1833 r. w reformie państwa przyznano parlamentowi i obywatelom ograniczone uprawnienia. Po śmierci jego brata Wilhelma IV. W 1837 roku Hannover trafił do Ernsta Augusta, starszego brata Adolpha Friedricha. W rezultacie Adolph wrócił do Wielkiej Brytanii i pełnił tu funkcję prezesa wielu stowarzyszeń dobroczynnych, które częściowo sam założył.

Jako wicekról i namiestnik Joviera, zamieszkujący do 1837 roku w Londynie królowie Hanoweru, Adolph Friedrich był bardzo popularny, w przeciwieństwie do króla Ernst Augusta, który po nim rządził autokratycznie. Dragoniści Cambridge - regiment jeźdźców, nazwany przez Adolpha Dukedoma, byli z kolei autorami nazw koszar Cambridge Dragoner używanych przez Bundeswehr do 1995 roku w Celle. Marsz regimentu Cambridge Dragoner w Hanowerze jest częścią marszu wojskowego Bundeswehra. Pamięć o księciu Cambridge, który panował w Hanowerze przez ponad dwie dekady, znanym jako święto picia, przetrwała jeszcze długo w toastie platoniemieckim: picz, picz, pitsche, książę Cambridsche. Hej kminek, hej kminek, hej kminek, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej W pobliżu Göttingen zamek myśliwski Neuhaus i zamek Czerwonego Kościoła posiadały dwa posiadłości lądowe. W Londynie w 1829 roku nabył pałac miejski, który mieszkał aż do śmierci i który dziś nazywa się Cambridge House.

Satysfakcja

Knight Companion des Shoesbandorden, 1786

Członkini KRÓLESTWA, 1802

Knight Grand Cross des Bath-Zakon, 1815

Knight Grand Cross des Guelphen-Zarden, 1815

Knight Grand Cross des Orden von St. Michael und Georg, 1825Od 1802 Adolph Friedrich Ehren-prezes Göttinger Academy des Wissenschaften.Quäker założył w roku 1784 w Ontario Adolph Friedrich Adolphusttown (obecnie w Napaneee). W 1800 roku zamieszkiwał przy zakładaniu kolonii wrzosowisk Findorffów Adolphsdorf, która została nazwana jego imieniem. W 1823 roku Fuchsloch-Ravelin fortecy miejskiej Stade został przemianowany na Adolphs-Ravelin. Założony w 1827 r. dwór Adolphshof niedaleko Hämelerwald został nazwany imieniem Adolph. Założyciel dobra udzielił mu pomocy finansowej w postaci pożyczki.

W 1839 r. ekspedycja Hudson.s Bay Company nazwała zatokę na dzisiejszym terytorium Nunavut na północy Kanady po Duke Cambridge Bay.

Potomkowie

Był żonaty z księżniczką Auguste von Hessen. Z małżeństwa wyłoniły się następujące dzieci:

HRH Prince George William Frederick Charles (ur. Duke of Cambridge (1819 w 1904 r.)

HRH Princess Augusta Karoline of Cambridge (1822 w 1916 r.), dziedzic książę Friedrich Wilhelm von Mecklenburg-Strelitz (1819 w 1904 r.)

HRH Princess Mary Adelaide of Cambridge (1833 w 181897); niech książę Franz von Teck (1837 w 1900), rodzice Queen Mary

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności